Martin Fourcade je späť! Líder poradia SP po zlyhaní v rýchlostných pretekoch napravil svoju i fanúšikovskú chuť v stíhacích. Z ôsmej pozície sa rýchlo vyšvihol do čela a nedal súperom šancu na strelnici ani trati. Slováci dopadli dobre.
Zimné olympijské hry 2018: stíhacie preteky mužov na 12,5 km |
|||||
Pjongčang | pondelok, 12. februára 2018, 13:00 | -10 ºC | |||
víťaz: Martin Fourcade (1+0+0+0) 32:51.7 |
9 km/h |
Mužská stíhačka sľubovala napínavé preteky, pretože medzi biatlonistami neboli vytvorené veľké rozdiely a mnohí z pretekárov boli hladní po medaile. Po prvej streľbe sa osamostatnili na čele pretekov Eberhard a Peiffer, ktorí odštartovali dnešné podujatie strelecky bezchybne. Windisch a Krčmář putovali na dve trestné kolá, jednu nepresnosť predviedli Bjöntegaard a Fourcade. Vpredu sa tak držali Doll, Schempp, Wiestner, Lesser a Tarjei Bö.
Aj druhá položka videla niekoľko kvalitných streleckých výkonov, ktorým stále kraľoval Peiffer. Nemecký biatlonista trafil všetkých desať terčov v ľahu a po polovici pretekov jazdil osamote na čele. Za ním sa pohybovali jeho krajania Lesser so Schemppom, ktorí boli takisto strelecky stopercentní, a nemeckej enkláve sekundoval Tarjei Bö. Dopredu sa natlačil Samuelsson a vedúcim jazdcom začal dýchať na chrbát Fourcade, ktorý druhú položku zvládol bez chyby. A silnú vedúcu skupinu dopĺňal Eberhard, ktorý tu absolvoval jedno trestné kolo.
Na streľbe v ľahu sa ukázalo majstrovstvo Martina Fourcada. Vo vedúcej skupine všetci minuli jeden výstrel, ale francúzsky biatlonista vybielil všetky položky a okamžite získal 20-sekundový náskok na čele pretekov. Potom nasledovali Peiffer, Tarjei Bö, Samuelsson, Schempp a Doll, všetci títo putovali na jedno trestné kolo. Tretiu položku zvládli bez chyby aj Windisch a Bjöntegaard, ktorí sa vrátili do elitnej desiatky. Preteky tu pokazil Eberhard, rakúsky jazdec minul až tri výstrely.
Potom Fourcade zničil súperov v bežeckej časti a záverečnú streľbu si vychutnal bez chyby, preto sa vrátil na trať s vedomím, že zlatá medaila mu neunikne. Strelecký súboj o zvyšné miesta na stupňoch víťazov zvládli najlepšie Doll a Samuelsson, ktorí prebehli cez túto položku bez zaváhania, a v záverečnom kole bojovali proti sebe o striebornú medailu. Schempp, Peiffer a Trajei Bö minuli po dva výstrely, Bjöntegaard dokonca tri, preto ich vystriedali na vedúcich priečkach Desthieux a Weger.
Martin Fourcade dokázal veľmi rýchlo hodiť za hlavu sklamanie zo šprintu a v dnešných pretekoch predviedol ďalší zo svojich chladnokrvných výkonov a získal tretiu zlatú medailu v kariére na OH. Francúzsky jazdec sa dotiahol na čelo pretekov veľmi rýchlo a uderil na stojkách, kde mali jeho hlavní súperi problémy, ale on tadiaľ prebehol bez ujmy. Opäť bol vynikajúci v bežeckej časti, v tomto smere sa dostal pred neho iba Samuelsson, takže jeho súperi sa musia pripraviť na to, že Martin Fourcade ešte nepovedal posledné slovo v Pjongčangu.
Pekný bežecký súboj medzi Samuelssonom a Dollom o striebornú medailu dopadol úspešne pre švédskeho jazdca, ktorý na dnešný deň len tak nezabudne. Sebastian Samuelsson ešte nikdy nefinišoval v najlepšej desiatke v pretekoch SP alebo na svetovom šampionáte, preto je zisk striebornej medaily jasným vrcholom jeho kariéry. Dnes sa postavil na štart na štrnástom mieste, ale s najlepším behom a len jednou chybou na strelnici predviedol výkon, s ktorým sa mohol porovnávať s Fourcadom.
Aj v štvrtej disciplíne sme videli na pódiu nemeckého zástupcu, tentoraz sa presadil Benedikt Doll, ktorý ukázal jeden zo svojich najlepších streleckých výkonov v tomto ročníku. Po zisku titulu majstra sveta v šprinte z minulej sezóny patrí dnešná bronzová medaila medzi jeho najväčšie úspechy v kariére.
Z väčším odstupom finišovali Tarjei Bö, Schempp, Peiffer a Bjöntegaard, ktorí nezvládli úplne poslednú streľbu a stratili šancu na získanie medaily. Peifferovi dnes nevyšla stojka, ostatní traja spomínaní majú na OH dobrú formu, ale na medailu im chýba o trošku presnejšia streľba. Do najlepšej desiatky sa prepracovali Desthieux a Weger, svoju pozíciu zo šprintu obhájil Hofer.
Na trati sme boli svedkami aj niekoľkých zlých streleckých výkonov, včerajší hrdinovia Krčmář s Windischom putovali až na sedem, respektíve päť trestných okruhov, a v tomto smere sa nedarilo ani Eberhardovi, Moravcovi, Fakovi či Svendsenovi. Ani dnes nezaujal JT Bö, ktorý netrafil šesť terčov, ale po bežeckej stránke bol výborný. Preto sme zvedaví, či sa dokáže ešte zmobilizovať na vytrvalostné preteky a masový štart, lebo jeho doterajšie výsledky sú podpriemerné.
Otčenáš s výborným posunom a troma čistými položkami, Kazár mierne klesol
Slováci mali na štarte dve želiezka v ohni. Matej Kazár sa chcel posunúť do druhej desiatky, hlavne si uchovať veľkú šancu na masový štart. Martin Otčenáš sa chcel rehabilitovať na strelnici.
Matej Kazár začal pomalšie hoci na absolútne čelo príliš nestrácal, pretekári okolo neho boli oveľa rýchlejší a okamžite padol z 22. na 27. pozíciu. Ušla mu aj skupina od jeho štartovej pozície a šiel už iba s Landertingerom. Pred strelnicou ho dobehol aj J-T Bo a pálil zo stavu 29. Žiaľ, druhý terč nezdolal, a tak sa nemohol posunúť. Do druhého kola vyrážal na 28. pozícii, no vysoké priečky sa mu vzdialili. V druhom okruhu bol opäť pomalší ako pretekári okolo neho a klesal dozadu. Vedel, že jeho jedinou šancou budú nuly. Na druhú ležku prišiel na nepríjemnej 31. pozícii, teda sa vydýchaval oveľa skôr, no rozhodcovia ho poslali na prvý stav, ktorý bol aj ďaleko od nástrelovej pozície, takže to mal komplikované. Minul dve rany, a to už bolo veľmi zlé. Nutne sa potreboval vrátiť na bodované pozície, aby živil nádej na masák. Klesol na 41. pozíciu s mankom 2:27. To ďalej narastalo, ale nemal pri sebe až takých rýchlych borcov a vedel sa s nimi popasovať. Na prvej stojke sa pretekári veľmi mýlili, dostal veľkú šancu na posun. Aj on ale minul jeden terč a prestál tam až 52 sekúnd. Dostal sa na 35. miesto, no strata sa už prehupla cez tri minúty. Ani v závere zo štadióna nedokázal odísť bez potreby navštíviť trestné kolo. Bola to veľká škoda, lebo mal sa kam posunúť. Vyrážal na 34. pozícii. V poslendom kole šiel perfektne, dostal zo seba všetky zvyšky síl a predbehol troch pretekárov na 31. pozíciu. Je to ďalší dobrý výsledok, no určite chcel viac.
Martin Otčenáš začal 38. bežákom v prvom kole, snažil sa držať rýchlejšej skupiny. Na strelnici bol mimoriadne odhodlaný, prvú ležku zvládol iba za necelých 24 sekúnd a po čistej bilancii sa posunul na 41. pozíciu. V druhom kole opäť slušne žil, pretekal sa so súpermi a mierne stúpal dopredu. A prišla aj tretia perfekná ležka na OH. Zvládol ju najrýchlejšie zo všetkých pretekárov za 24 sekúnd. Posunul sa na 32. pozíciu. Tam sa pohyboval v celom ďalšom okruhu, no stále bol v dobrom vlaku, nemusel diktovať tempo. Všetko vyzeralo ideálne. No aj jeho poslali rozhodcovia na stav číslo jeden a nevedel sa s tým vyrovnať. Minul prvé tri terče, strávil tam až štyridsať sekúnd. Nasledoval pád na 38. miesto. Martin si však nepripúšťal stojkovú traumu. Poslednú položku vyčistil za 24 sekúnd a postúpil na 28. miesto. V poslednom kole predviedol veľké odhodlanie zdolať Landertingera i Pidrušného. Ukrajinec padol ľahko, no skúsený Rakúšan sa držal ako liešť. V záverečnom súboji cieľovej rovinky ho, žiaľ, zdolal. Bolo z toho teda 27. miesto. Vzhľadom na to, že štartoval na 52. pozícii, boli to úspešné preteky.
Naši chlapi dnes nesklamali. Veľmi pekne bežali. Otčenášovi sa podaril zopakovať Bartkov včerajší bežák na 29. mieste, Matej bol iba o dvanásť sekúnd pomalší. Dalo sa s tým pretekať. Žiaľ, k streleckej dokonalosti to nedospelo. Martin opäť vynikajúco a suverénne zvládol tri položky a v ľahu stále neminul, no strašne veľa času stratil na tretej položke i následne v trestnom kole. Ktovie ako by to bolo dopadlo, ak by prišiel na strelnicu o pár sekúnd skôr a nepálil z prvého ale posledného stavu. Mierne oživil nádej na masový štart, vo vytrvalostných pretekoch má naozaj veľkú šancu, no bude potrebovať veľké šťastie na vietor. Matejovi plány na posun nevyšli, no na naše pomery je aj 31. pozícia veľmi dobrá. Škoda len, že bude musieť o mass poriadne zabojovať. Aj on si ale na vytrvalostné preteky verí, v Ruhpoldingu bol osemnásty a táto pozícia by mu tu na OH ku kvalifikácii stačila. Môžeme veriť, že vo štvrtok zabojujú o kariérne maximá.
Vyjadrenie Martina Otčenáša (27. miesto) |
"Myšlienka pred dnešným štartom bola veľmi jednoduchá - posunúť sa vpred. Klesať som už aj tak veľmi nemal kam. Tiež som si povedal, že pri týchto podmienkach je možné všetko. Snažil som sa pokojne pracovať a ceniť výstrel. Ležky som zvládol, len tú prvú stojku som pokazil. Na tom prvom stave, kde som stál, to bolo veľmi ťažké, lebo vietor, ktorý fučal zľava sa tam odrážal od steny a vracal z pravej strany. Také niečo sme si tam nemali šancu vyskúšať. Poviem pravdu, že cítil som sa ako na hojdačke. Myslel som, že ani nevystrelím. Rozprával som sa s Nasťou, že ona tam mala tiež podobné pocity. Ale za poslednú stojku som rád, bola pre mňa veľmi dôležitá.
Uvidíme čo sa udeje vo štvrtok. Vidíte, že tu v Pjongčangu sa niečo dá ovplyvniť, ale niečo vôbec nie. Nie je to tu klasický biatlon."
|
Vyjadrenie Mateja Kazára (31. miesto) |
"Bola to dnes poriadna pasovačka s vetrom. Vieme, že pri ležkách sú dôležité maličkosti a milimetre, lebo terče sú malé, tak mi veľmi nepomohlo, že som nastreľoval na stave číslo trinásť, no pri prvej položke som ležal na 29 a druhej na prvom stave. Boli tam úplne iné podmienky. Veľa som cvakal, ale ešte som mohol pár detailov vyriešiť inak. Hlavne ma mrzí chyba na prvej položke, lebo mohlo sa to inak vyvíjať, bol by som viac vpredu. No nič sa nedá robiť. Zamrzela aj tá prvá stojka, kde som asi tridsať sekúnd čakal na prvý výstrel, tak fúkalo, že mi to lietalo cez dva terče a jedna rana ušla doľava.
Celkom dobre som sa cítil na trati. Neviem sa tu stále akosi rozbehnúť a v tom prvom kole ma predbehlo viacero rýchlych pretekárov, ktorí v šprinte mali viac chýb, no kolo od kola to bolo lepšie. V poslednom okruhu som sa ešte aj musel vyhnúť Ukrajincovi, ktorý spadol, takže boli to zaujímavé preteky.
Teším sa aj z výsledku Nasti. Prvú časť som sledoval v budove pri televíznej obrazovke, ale potom som vybehol von k trati povzbudiť ju a kričal som jej, že to udrží pred Francúzskou v závere. Tak som rád, že jej to vyšlo a bola to aj pre mňa výborná motivácia.
A aby som uzavrel seba. Ťažko povedať či som spokojný alebo nespokojný, lebo chcel som sa posunúť, šanca bola, no chcelo to stabilnejšiu streľbu, nejakú nulu. Zasa na druhej strane 31. miesto je pekné.
Bude to chcieť dobrý výsledok vytrvalostných pretekoch. Verím si a dnešok ma veľa naučil, veľmi dobre som spoznal túto strelnicu v súťažných podmienkach a som rozhodnutý, že budem v závislosti na podobe vetra cvakať aj v strede streľby, ak bude treba, čo nie je štandardné. Dúfam, že mi to na strelnici vyjde a bežecky uvidíme. Najdlhšia disciplína mi v tejto sezóne na trati nešla, ale teraz mám najlepšiu formu, tak dúfam, že nestratím príliš.
Zajtra máme voľnejší program, iba výklus a nejaký stacionárny bicykel, musíme zregenerovať pred najťažšími pretekmi."
|
Vyjadrenie Milana Gašperčíka (reprezentačný tréner) |
"Znova to bolo o tom istom ako včera. Vietor sa točil. Maťo Kazár cvakal, ale celú prvú položku na 29. stave mal vpravo s jednou chybou, a potom mu pri druhej streľbe na úplne opačnej časti strelnice a prvom stave pri inom vetre vytlačilo rany doľava. Nepadli až dve, to bolo smolné. Škoda toho, lebo prišiel o strašne veľa času. Celkovo sa trápil na strelnici a dlho stál na prvej stojke. Spolu s piatimi chybami to nebolo ideálne, ale veľmi bojoval na trati, musím ho pochváliť, dobre šiel.
Martin si zaslúži pochvalu a uznanie za tri perfektné položky, kde bol prakticky najpresnejší i najrýchlejší zo všetkých. No tiež mal smolu, že ho poslali na prvý terč a fúkalo mu to tam všelijako zozadu, mávalo s ním a prvé tri rany pokazil. Stratil tam veľa času. Ale celkovo predviedol pekný posun a dokázal si na konci, že predsa aj tú stojku vie.
Musím povedať, že som spokojný s formou svojich reprezentantov, snažili sme sa ju vyladiť a dobre sa pripraviť. Máme na konte už aj pekné výsledky, no viem, že máme na viac. Nenaklonilo sa nám ešte šťastie. S jeho prispením verím, že sa dostaneme aj vyššie."
|
Výsledky | ||||||||
1. | 8 | FOURCADE Martin | 1+0+0+0 | 1 | 32:51.7 | 0.0 | ||
2. | 14 | SAMUELSSON Sebastian | 0+0+1+0 | 1 | 33:03.7 | +12.0 | ||
3. | 6 | DOLL Benedikt | 0+1+0+0 | 1 | 33:06.8 | +15.1 | ||
4. | 13 | BÖ Tarjei | 0+0+1+2 | 3 | 33:54.3 | +1:02.6 | ||
5. | 7 | SCHEMPP Simon | 0+0+1+2 | 3 | 33:54.4 | +1:02.7 | ||
6. | 15 | WEGER Benjamin | 1+0+0+1 | 2 | 33:54.8 | +1:03.1 | ||
7. | 12 | DESTHIEUX Simon | 1+0+1+1 | 3 | 33:55.4 | +1:03.7 | ||
8. | 1 | PEIFFER Arnd | 0+0+1+2 | 3 | 34:05.8 | +1:14.1 | ||
9. | 5 | BJÖNTEGAARD Erlend | 1+0+0+3 | 4 | 34:18.0 | +1:26.3 | ||
10. | 10 | HOFER Lukas | 1+1+1+0 | 3 | 34:24.4 | +1:32.7 |
27. | 52 | OTČENÁŠ Martin | 0+0+3+0 | 3 | 36:22.5 | +3:30.8 | |
31. | 22 | KAZÁR Matej | 1+2+1+1 | 5 | 36:42.4 | +3:50.7 |
Ďalší program Zimných olympijských hier v Pjongčangu |