V zmiešanej štafete dominovali francúzski biatlonisti a veľmi zavážil výkon Martina Fourcada,  ktorý dnešným skvelým finišom získal tretiu zlatú medailu v Pjongčangu. Na pódium sa dostali aj nórska a talianska reprezentácia, oči pre plač zostali nemeckým pretekárom, ktorí pokazili poslední úsek. Naši biatlonisti boli stiahnutí z trate už v polovici štafety.  
 
 
Zimné olympijské hry 2018: miešaná štafeta na 2 x 6 km a 2 x 7,5 km
juzna-korea Pjongčang utorok, 20. februára 2018, 12:15 teplota2 -2,3 ºC
víťazi: štafeta Francúzska (0+4) 1:08:34.3
vietor2 7 km/h
 
 
Zmiešanú štafetu odštartovala výborným spôsobom talianska reprezentácia, Vittozziová predviedla čistú, stopercentnú streľbu a vybudovala si menší náskok pred Hinzovou a Dorin - Habertovou, ktoré boli takisto bezchybné, a v takomto poradí sa odovzdali štafety. Pomalšie tu strieľali Vítková s Oslbuovou, ale česká biatlonistka nasadila veľmi dobré bežecké tempo a svoj úsek zakončila na štvrtej pozícii. Na dve trestné kolá musela vybehnúť Brorssonová, ktorá zabrzdila vysoké ambície švédskej zostavy. 
 
Na druhom úseku sa lámal chlieb na stojke, na streľbe v ľahu si viaceré pretekárky počínali bezchybne, a na čele sa usadili Dahlmeierová, Wiererová a Bescondová. Na druhej položke však Wiererová minula tri výstrely, takisto ako Bescondová, čo využila spomínaná nemecká pretekárka a s jedným dobíjaním vytvorila 30-sekundový náskok pri odovzdávke pred Wiererovou. Potom nasledovala v tesnom závese Domračevová, ktorá netrafila len jeden výstrel, a do manka jednej minúty sa zmestili Bescondová, Mäkäräinenová, Džimová a Žuková. Ekckhoffová putovala na jedno trestné kolo na stojke, takže nórski muži si museli poradiť s mankom osemdesiatich sekúnd.    
 
Aj tretí úsek videl suverénny výkon nemeckej zostavy, Lesser netrafil iba jeden výstrel na stojke a udržal polminútový náskok na čele pretekov. V súboji o cenné kovy zostávali Hofer a Desthieux, ktorí strieľali vynikajúco, a pri odovzdávke sa k nim pridal aj JT Bö, ktorý predviedol výborné predstavenie. Z desiatej priečky dal nórskej reprezentácii šancu na medailu, dobíjal len raz a v bežeckej časti zdemoloval konkurenciu. Na vysokých priečkach udržal bieloruský tím Bočarnikov, ktorý bol silný na strelnici, ale v bežeckej časti nestačil na svojich hlavných súperov.
 
Peiffer bol na najlepšej ceste, aby nemeckú zostavu doviedol k zlatej medaile, ale na ležke si skomplikoval situáciu, keď dobíjal dvakrát. Fourcade tu bol bezchybný, takže francúzsky jazdec sa k nemu priblížil na šesť sekúnd. Windisch a Svendsen po jednej chybe strácali šestnásť sekúnd, štvrtý v poradí bieloruský tím už zaostával štyridsať sekúnd.
 
Pred poslednou streľbou sa dostal Fourcade pred Peiffera a francúzsky pretekár si už nenechal vziať prvé miesto, pretože vybielil aj svoju druhú položku a vybudoval si nedosiahnuteľný náskok. Za ním však prebiehala dráma, pretože Peiffer musel absolvovať jedno trestné kolo a hrozilo, že nemecká zostava príde o medailu. Na druhú priečku sa posunul Svendsen, ktorý sa na záverečnej streľbe pomýlil len raz, a o bronzovú medailu si to rozdali v priamom súboji Windisch s Peifferom.
 
Francúzska zostava predviedla jeden zo svojich najlepších výkonov v zmiešanej štafete a dostala sa na najvyšší stupienok. Celá partia strieľala vynikajúco, s výnimkou Bescondovej, ktorá dobíjala práve štyri výstrely. Zlatú medailu im vybojoval suverénny výkon Martina Fourcada, ktorý len potvrdil svoje nesmierne kvality a na rozhodujúcom úseku išiel tvrdo za zlatou medailou. Krásny výsledok to je pre Marie Dorin - Habertovú, ktorá končí s kariérou na konci sezóny a olympijské zlato je tým najlepším spôsobom, ako sa rozlúčiť s biatlonom.
 
Na druhom mieste finišovali nórski pretekári, hoci na ich konte svietilo jedno trestné kolo, na ktorom sa objavila Eckhoffová. Ale v mužskej časti zabrali na sto percent, obrovské penzum práve odviedol najmä JT Bö,  a spolu s Eckhoffovou a Svendsenom si mohol vychutnať druhú medailu.
 
Tretiu priečku napokon obsadila talianska reprezentácia, Windisch si poradil na páske a Peifferom. Windisch síce dobíjal tri razy, ale aj takáto strelecká bilancia mu stačila na to, aby talianska zostava obhájila bronzovú medailu zo Soči. A tento úspech si pripomenuli on, Hofer a Wiererová.
 
Veľkým smoliarom dňa sa stal Arnd Peiffer, ktorý mal zakončiť víťaznú nemeckú púť za zlatom, ale nepodarilo sa mu ani udržať stupne víťazov. Už na svojej prvej streľbe minul dva výstrely a trestné kolo na stojke len korunovalo jeho nevýrazný výkon. Víťaz rýchlostných pretekov tak poprel parádne výkony svojich troch reprezentačných kolegov. Na peknom piatom mieste finišovali bieloruskí pretekári, ktorých rozbehla Domračevová a muži potom dokázali udržať vysoké priečky. Výborný strelecký výkon predviedli fínske a ukrajinské farby, do najlepšej desiatky sa dostali aj českí reprezentanti.      
 
 
Slovákov zastihlo veľké nešťastie hneď v úvode a muži už nepretekali

Naši tréneri dnes logicky postavili štyroch najlepších Slovákov z individuálnych disciplín a jediných štyroch, ktorí strieľajú sprava doľava. Naši verili vo výborný výsledok, veď pred štyrmi rokmi v Soči i v úvode tejto sezóny v Östersunde obsadili 4/5. a 4. miesto.
 
Paulína Fialková tradične rozbehla našu štafetu a dnes mala výborné číslo štyri vďaka spomínanému výkonu v úvode sezóny. V prvom okruhu šla s rozumom pekne na čelných pozíciách, no zároveň v závetrí. Keď však zaľahla na svoj nástrelový stav č. 4, prišla jej najhoršia minúta a pol v kariére. Zo zásobníka netrafila ani jeden terč. Padol až šiesty pri prvom dobíjaní, no posledné dva šli opäť mimo. Nerozumeli sme, čo sa deje. Najpravdepodobnejšie možnosti boli tri. Buď sa chyba urobila pri nástrele, Paulína to psychicky nezvládla, alebo si v prvom kole pri tej tlačenici musela lakťom alebo palicou nešťastne posunúť mieridlá, teda v takejto situácii je pretekár bezradný. Všetky rany pálila vpravo, čo na tú diaľku pretekár, samozrejme, nevidí. Vlani sa "podarilo" posunúť mieridlá Ivone v Ruhpoldingu pri bilancii 5+0. Neskôr túto variantu označila za najpravdepodobnejšiu aj trénerka Murínová. Aby bola katastrofa dokonalá, odbehla iba tri trestné kolá, a tak dostala dvojminútovú penalizáciu. Už po prvej streľbe sme teda strácali štyri a pol minúty. Všetko bolo hneď stratené. Na stojke síce minula prvý terčík, no potom už pálila presne. Terč najviac vpravo ale nedokázala zostreliť ani použitím všetkých náhradných nábojov, a tak ju čakalo ďalších 150 metrov, celkovo odbehla až 750 navyše. Anastasii odovzdávala s mankom 5:50 na poslednom 20. mieste.
 
Nasťa Kuzminová síce na trati strácala iba 3:50, no stále sa jej pripočítavali dve minúty. Motiváciu už, pochopiteľne, nemala, a tak to bol už iba rýchly tréning. Aj napriek tomu sa jej nepodarilo ideálne zvládnuť ležku, posledné dva terče jej narobili problémy. Musela na nich minúť všetky náhradné náboje, no do trestného kola sme nešli. Absolvovala ešte druhé kolo, no už sa približovala vedúca nemecká štafeta. Na stojke pridala jednu chybu a z trate ju stiahli. Žiaľ, bol to koniec našej štafety, no treba povedať, že to bolo zároveň vykúpenie. Chlapi by zbytočne plytvali sily.
 
Žiaľ, dnešné preteky totálne vykoľajili Paulínu Fialkovú, ktorá to veľmi ťažko niesla aj v bunke po pretekoch a všetci musíme len dúfať, že sa z toho psychicky dostane, pretože aj v profesionálnom športe sa takéto situácie stávajú a môžu postihnúť kohokoľvek, pretože sa súťaží na hranici ľudských síl pod obrovským tlakom. Na jej veľkú smolu to prišlo práve na najcennejšom fóre. Ak to bol problém s mieridlami, čo zistia na zajtrajšom tréningu, nemohla to na strelnici ovplyvniť. Veľmi by jej pomohol vydarený výkon vo štvrtok. Naši budú mať ešte výbornú možnosť na pekný výsledok v tejto disciplíne aj 10. marca v Kontiolahti, kde by sme ešte mali cestovať v najsilnejšom zložení.
 
 
text vyjadrenie ikonkaVyjadrenie Anny Murínovej pre novinárov v Pjongčangu
"Tie rany boli asi dva centimetre vpravo. Verím, že to neboli jej chyby. Len sa stalo niečo mechanické. Niekde si musela ťuknúť do dioptra. Takýto čierny scenár sme po úspešných výsledkoch nečakali. Sklamanie je veľké, keďže sme pokazili štafetu aj ďalším členom. Niektorí nemali šancu ani vybehnúť. Na ženskú štafetu nemáme nikoho lepšieho. Aj keby nechcela, bude to musieť zvládnuť. Teraz pôjdem za ňou, objímem ju a poviem, že ideme to prehryznúť."
 
 
Slovensko v štafete
 
profil streľba v ľahu: (nabojnabojnaboj)
  streľba v stoji: (nabojnabojnaboj)
odovzdávka:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc stojka new 20. +5:49.8 (5+6)
5 4 38 27 16   5 4 3 2 1678  
bežecký čas: 16. +46.1
  strelecký čas: 2:25 bilancia: 4+3 1+3
prerusovana vodorovna ciara
profil streľba v ľahu: (nabojnabojnaboj)
  streľba v stoji: (naboj)
odovzdávka:
terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new   terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new terc zostreleny new + kolo (5+10)
57 468 3 2 1   5 4 3 26 1  
bežecký čas: X   strelecký čas: X bilancia: 0+3 0+1
prerusovana vodorovna ciara
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: odovzdávka:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new   terc stojka new terc stojka new terc stojka new terc stojka new terc stojka new X
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
bežecký čas: X   strelecký čas: X bilancia: X+X X+X
prerusovana vodorovna ciara
profil streľba v ľahu:   streľba v stoji: cieľ:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new   terc stojka new terc stojka new terc stojka new terc stojka new terc stojka new X
5 4 3 2 1   5 4 3 2 1  
bežecký čas: X   strelecký čas: X bilancia: X+X X+X
 
 
Výsledky
1. 7 FRANCÚZSKO     0+4 1:08:34.3 0.0
      DORIN-HABERT Marie 0+0 0+0 0+0    
      BESCOND Anais 0+1 0+3 0+4    
      DESTHIEUX Simon 0+0 0+0 0+0    
      FOURCADE Martin 0+0 0+0 0+0    
2. 1 NÓRSKO     1+11 1:08:55.2 +20.9
      OLSBU Marte 0+2 0+1 0+3    
      ECKHOFF Tiril 0+2 1+3 1+5    
      BÖ Johannes Thingnes 0+0 0+1 0+1    
      SVENDSEN Emil Hegle 0+1 0+1 0+2    
3. 2 TALIANSKO     0+7 1:09:01.2 +26.9
      VITTOZZI Lisa 0+0 0+0 0+0    
      WIERER Dorothea 0+0 0+3 0+3    
      HOFER Lukas 0+0 0+1 0+1    
      WINDISCH Dominik 0+1 0+2 0+3    
4. 3 NEMECKO     1+7 1:09:01.5 +27.2
      HINZ Vanessa 0+0 0+0 0+0    
      DAHLMEIER Laura 0+0 0+1 0+1    
      LESSER Erik 0+0 0+1 0+1    
      PEIFFER Arnd 0+2 1+3 1+5    
5. 11 BIELORUSKO     0+3 1:09:29.8 +55.5
      SKARDINO Nadežda 0+0 0+0 0+0    
      DOMRAČEVA Darja 0+0 0+1 0+1    
      BOČARNIKOV Sergej 0+1 0+0 0+1    
      ČEPELIN Vladimir 0+1 0+0 0+1    
6. 8 FÍNSKO     0+3 1:09:38.2 +1:03.9
      TOIVANEN Laura 0+0 0+1 0+1    
      MÄKÄRÄINEN Kaisa 0+0 0+0 0+0    
      SEPPALA Tero 0+1 0+1 0+2    
      HIIDENSALO Olli 0+0 0+0 0+0    
7. 10 UKRAJINA     0+5 1:09:46.4 +1:12.1
      VARVYNETS Irina 0+1 0+0 0+1    
      DŽIMA Julia 0+1 0+0 0+1    
      PIDRUČNIJ Dmitro 0+1 0+1 0+2    
      PRYMA Artem 0+0 0+1 0+1    
8. 13 ČESKO     0+8 1:10:13.6 +1:39.3
      VÍTKOVÁ Veronika 0+2 0+1 0+3    
      DAVIDOVÁ Markéta 0+3 0+0 0+3    
      MORAVEC Ondrej 0+0 0+1 0+1    
      KRČMÁŘ Michal 0+0 0+1 0+1    
9. 6 OLYMPIJSKÍ ŠPORTOVCI RUSKA 0+10 1:10:49.1 +2:14.8
      KAIŠEVA Uliana 0+2 0+1 0+3    
      AKIMOVA Tatiana 0+0 0+1 0+1    
      BABIKOV Anton 0+1 0+1 0+2    
      JELISEJEV Matvej 0+3 0+1 0+4    
10. 18 RAKÚSKO     0+14 1:10:56.3 +2:22.0
      HAUSER Lisa-Theresa 0+1 0+3 0+4    
      INNERHOFER Katharina 0+2 0+3 0+5    
      EDER Simon 0+1 0+0 0+1    
      EBERHARD Julian 0+2 0+2 0+4    
11. 5 ŠVÉDSKO     2+8 1:11:07.5 +2:33.2
      BRORSSON Mona 0+0 2+3 2+3    
      ÖBERG Hanna 0+0 0+1 0+1    
      NELIN Jesper 0+2 0+1 0+3    
      LINDSTRÖM Fredrik 0+0 0+1 0+1    
12. 15 KANADA     0+9 1:11:11.0 +2:36.7
      CRAWFORD Rosanna 0+1 0+1 0+2    
      RANSOM Julia 0+0 0+2 0+2    
      GREEN Brendan 0+1 0+2 0+3    
      GOW Christian 0+0 0+2 0+2    
13. 9 ŠVAJČIARSKO     1+13 1:11:31.4 +2:57.1
      GASPARIN Elisa 0+1 0+3 0+4    
      HAECKI Lena 1+3 0+2 1+5    
      WEGER Benjamin 0+1 0+0 0+1    
      WIESTNER Serafin 0+1 0+2 0+3    
14. 12 SLOVINSKO     1+7 1:11:55.6 +3:21.3
      POJE Urška 0+0 0+2 0+2    
      ERZEN Anja 0+0 1+3 1+3    
      BAUER Klemen 0+0 0+0 0+0    
      FAK Jakov 0+0 0+2 0+2    
15. 19 SPOJENÉ ŠTÁTY     3+9 1:12:05.4 +3:31.1
      DUNKLEE Susan 0+2 0+0 0+2    
      FIRESTEEL REID Joanne 0+0 3+3 3+3    
      BURKE Tim 0+0 0+3 0+3    
      BAILEY Lowell 0+1 0+0 0+1    
16. 14 POĽSKO     0+8 1:12:17.9 +3:43.6
      GWIZDOŇ Magdalena 0+1 0+0 0+1    
      ŽUK Kamila 0+0 0+2 0+2    
      NEDZA-KUBINIEC Andrzej 0+0 0+1 0+1    
      GUZIK Grzegorz 0+3 0+1 0+4    
17. 16 BULHARSKO     0+11 1:12:31.7 +3:57.4
      JORDANOVA Emilia 0+1 0+0 0+1    
      KADEVA Daniela 0+2 0+1 0+3    
      ANEV Krasimir 0+1 0+3 0+4    
      ILIEV Vladimir 0+3 0+0 0+3    
18. 20 KAZACHSTAN     3+7 1:14:13.7 +5:39.4
      VIŠNEVSKAJA Galina 0+0 0+1 0+1    
      RAIKOVA Alina 0+0 0+1 0+1    
      JEREMIN Roman 3+3 0+0 3+3    
      BRAUN Maxim 0+1 0+1 0+2    
19. 17 LITVA     1+7 + kolo/á  
      KOCERGINA Natalja 0+2 1+3 1+5    
      RASIMOVICIUTE Diana 0+2 0+0 0+2    
      KAUKÉNAS Tomas          
      STROLIA Vytautas          
20. 4 SLOVENSKO     5+10 + kolo/á  
      FIALKOVÁ Paulína 4+3 1+3 5+6    
      KUZMINOVÁ Anastasia 0+3 0+1 0+4    
      KAZÁR Matej          
      OTČENÁŠ Martin          
 
 
 
 
Ďalší program Zimných olympijských hier v Pjongčangu
MR
muži »
SPPUINMSRL
ženy »
SPPUINMSRL