Najdramatickejšie preteky olympijských hier boli tie posledné individuálne. V masáku o zlate pre Martina Fourcada rozhodli centimetre. Druhý skončil Simon Schempp a tretí Emil Hegle Svendsen.
 
 
Zimné olympijské hry 2018: preteky s hromadným štartom mužov na 15 km
juzna-korea Pjongčang nedeľa, 18. februára 2018, 12:15   teplota2 -1 ºC
víťaz: Martin Fourcade (1+0+0+1) 35:47.3 
vietor2 5 km/h
 
 
V nedeľu sa na Zimných olympijských hrách v Pjongčangu rozdeľovali posledné medaily v individuálnych pretekoch. Nimi boli preteky s hromadným štartom mužov na 15 km, kde sa predovšetkým očakával súboj titánov. Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bö sa na hrách trápia hlavne strelecky, čo dokázal v jednom prípade využiť Arnd Peiffer, ktorý dnes štartoval s číslom jeden. Celkovo dnes v masáku štartovalo až sedem majstrov sveta v tejto disciplíne, čo bola predzvesť veľkej drámy. Už na prvom úseku sa ujal taktovky Fourcade, ktorý priviedol balík pretekárov na prvú položku. Ideálne poveternostné podmienky dokázalo premenilo na čistú streľbu až 14 biatlonistov, medzi ktorými nechýbali JT Bö, Landertinger, Windish, Fak či Doll. Na prvú priečku sa však dostal domáci Timofei Lapshin, ktorý prvú ležku zvládol najrýchlejšie. Martin Fourcade preteky zahájil s jednou chybou, ďalší Francúz Fillon Maillet urobil dokonca tri. 
 
Na druhom úseku sa v čele vytvoril silný balík, v ktorom tempo diktoval Doll. Zozadu sa snažil dotiahnuť Fourcade, ale strata, ktorú nabral po prvej streľbe bola markantná. Francúz dokonca spadol pri odchode zo strelnice, no nič vážne sa mu nestalo. Druhá položka priebežné poradie moc nezmenila. Desať z desiatich zostrelilo osem pretekárov, darilo sa predovšetkým Nemcom. Veď Schempp, Doll a Lesser ešte nezaznamenali žiadnu streleckú minelu. Tej sa vyvarovali aj Lindström, Fak a na druhej položke aj Fourcade. Zato JT Bö si odpálil medailu, totiž minul až tri terče.   
 
Už v treťom okruhu sme videli nástupy. Utrhnúť sa pokúšalo trio z Nemecka, boli však neúspešní, pretože krok s nimi dokázali držať Fourcade a aj Nór Bjöntegaard. Potom nasledovala streľba, kde exceloval francúzsky fenomén, ktorý zvládol úvodnú streľbu v stoji najrýchlejšie. Martin Fourcade vybielil päť terčíkov na jeden dych. Veľmi rýchlo a hlavne čisto odstrieľali tretiu položku aj Schempp, Lesser a Eder. V skupine favoritov sa držal aj Moravec, ktorý na najlepších však bežecky strácal, no stále sa držal na fantastickom piatom mieste. Z medailových bojov vypadol Bjöntegaard, ktorý si na konto pripísal prvé dve chyby. Dva náboje vedľa poslal aj Lindström
 
V čele sa osamostatnili traja pretekári. Nemci sa takticky snažili rozhodiť Fourcada, ten sa v stúpaní pokúsil nastúpiť, no Schempp aj Lesser sa ho dokázali udržať. Bolo tak jasné, že kľúčom k zlatu bude záverečná položka. Súboj nervov nakoniec najhoršie zvládol Lesser, ktorý musel odkrúžiť dva trestné kolá. Po jednom absolvovali Schempp a Fourcade. Na tretie miesto vyskočil vďaka bezchybnej záverečnej položke Doll prenasledovaný Svendsenom. Veľký reparát zložil aj Fak, ktorý však už nemohol prehovoriť do boja o cenné kove. 
 
Martin Fourcade a Simon Schempp sa na poslednom úseku naťahovali. Francúz vedel, že v šprinte nebude mať na Nemca nárok, veď Schempp patrí k elitným šprintérom. Martin si to uvedomoval a šetril sily ako sa dalo. O zlate nakoniec rozhodol dramatický šprint, v ktorom Nemec urobil všetko správne, ale chýbalo mu pár centimetrov k tomu, aby Francúza zdolal. Ten vystrčil špičku skôr a vyhral. Taktika, ktorú Fourcade zvolil mu nakoniec priniesla druhé zlato v Pjongčangu a celkovo už štvrté z olympijských hier. 
 
Dramatický súboj sme sledovali aj v boji o bronz. V ňom nakoniec vypálil rybník nemeckým pretekárom Emil Hegle Svendsen, ktorému strelecky nevyšli ležky, no stojky zvládol bravúrne. Ten si to na cieľovej rovine rozdal s Erikom Lesserom, ktorý však v závere šprintu vytuhol a musel sa uspokojiť so štvrtým miestom. Do boja o tretiu priečku chcel zasiahnuť aj Benedikt Doll, ale tomu došli sily ešte skôr. No ani on v cieli neskrýval radosť.  
 
Medzi najlepších desať sa prebojovali aj ďalší dvaja Nóri. Konkrétne Tarjei Bö a Edgard Bjöntegaard. Prvý menovaný na strelnici nechal visieť tri terče, druhý dva. V Top 10 mali zastúpenie aj Slovinci zásluhou Jakova Faka, Rakúšania vďaka Julianovi Eberhardovi alebo aj Švédi, z ktorých najlepší bol Jesper Nelin
 
Posledné individuálne preteky na olympijských hrách sa absolútne nepodarili Arndovi Peifferovi, ktorý na strelnici urobil až štyri chyby a v cieli mu patrila až 13. pozícia. Ešte nižšie sa vo výsledkovej listine nachádzal JT Bö. Fenomenálny nórsky pretekár po zbabranej druhej položke preteky úplne bežecky vypustil, veď v stoji zostrelil všetky terčíky. Nakoniec skončil ako 16. Najhorší strelecký zápis mal dnes Quentin Fillon Maillet. Ten dnes nechal visieť až sedem terčov a preto okupoval predposledné miesto.
 
 
Výsledky
1. 2 FOURCADE Martin 1+0+0+1 2 35:47.3 0.0
2. 14 SCHEMPP Simon 0+0+0+1 1 35:47.3 +0.0
3. 15 SVENDSEN Emil Hegle 1+0+1+0 2 35:58.5 +11.2
4. 19 LESSER Erik 0+0+0+2 2 35:58.9 +11.6
5. 8 DOLL Benedikt 0+0+1+0 1 36:06.1 +18.8
6. 18 EBERHARD Julian 1+0+1+1 3 36:18.0 +30.7
7. 20 BJÖNTEGAARD Erlend 0+0+2+0 2 36:19.4 +32.1
8. 10 BÖ Tarjei 1+0+2+0 3 36:21.9 +34.6
9. 25 NELIN Jesper 0+2+0+0 2 36:21.9 +34.6
10. 6 FAK Jakov 0+0+1+0 1 36:23.4 +36.1
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Ďalší program Zimných olympijských hier v Pjongčangu
MR
muži »
SPPUINMSRL
ženy »
SPPUINMSRL