Dvadsať kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Bieloruska sa nachádza stredisko Raubiči, kde zrekonštruovali pekný biatlonový areál, ktorý už dostal právo zorganizovať preteky SP v olympijskej sezóne 2021/22. Tento týždeň sa tu koná prvé väčšie podujatie, Majstrovstvá Európy. Ako prví súťažili muži vo vytrvalostných pretekoch.
Majstrovstvá Európy 2019: vytrvalostné preteky mužov na 20 km |
|||||
Minsk-Raubichi | streda, 20. februára 2019, 14:00 | 3,6 ºC | |||
víťaz: Krasimir Anev (0+1+0+0) 53:18.1 |
13 km/h |
O prvú zlatú medailu na európskom šampionáte v Minsku bojovali v stredu poobede najskôr muži. Tých na úvod čakali vytrvalostné preteky, v ktorých na štarte chýbali Alexander Loginov, ktorý ešte v nedeľu súťažil v Salt Lake City a rozhodol sa v stredu oddychovať, ale aj Simon Schempp, ktorý zas na poslednú chvíľu odmietol účasť a v nominácii Nemecka ho tak nahradil Matthias Dorfer. Schempp sa mal v Bielorusku vrátiť do akcie a pripraviť sa na svetový šampionát, kde však pravdepodobne neodcestuje.
Tretia super hviezda v štartovke nechýbala. Bö opustil priestor štartu už medzi prvými a od samého začiatku išiel za vytúženým víťazstvom. Tarjei zvládol individuál výborne po bežeckej stránke, ani mokrý sneh mu nerobil veľké problémy. Strelecky bezchybný nebol, svoj zápis pošpinil tromi nepresnosťami. Ešte pred ním preteky absolvovali Bogetveit a Jelisejev. Havard na druhej položke zhorel, výsledkom čoho inkasoval až päť trestných minút. Ani ruský reprezentant sa na strelnici necítil ako doma. Celkovo urobil až štyri chyby.
Veľké oči pred dnešným dňom mal tiež Pryma, no po polovici pretekov bolo jasné, že cenný kov na krku mať nebude. Ukrajincovi nesedeli ťažké a premenlivé podmienky na strelnici. S nimi mal výrazné ťažkosti tiež Moravec, ktorý len na druhej položke strávil skoro celú minútu, a minul dve rany. Ostatné tri streľby ale vybielil. Prvé dve položky zastihli nie dobre pripraveného aj Samuelssona, ďalší adept na metál nezatvoril štyri terčíky pri úvodných desiatich výstreloch. Zlepšenie v jeho podaní neprišlo ani v druhej polovici dňa. Lepšie si viedol Dorfer, ktorý dnes schytal len tri trestné minúty.
Svoje želiezko v ohni mala aj usporiadateľská krajina v podobe Labastaua. Mikita však pomalšie bežal a keď prišli prvé chyby na strelnici, bolo rozhodnuté. Hneď za Bielorusom preletel traťou dravec Malyško. Dmitrij na každej položke nechal visieť jeden terčík, takže na medailu nemohol pomýšľať. Ani Babikov nezažiaril na strelnici, šesť trestných minút pri jeho bežeckej forme bola beznádejná situácia. Rovnaký počet chýb ako Malyško urobil tiež Rastorgujevs, a to len na dvoch streľbách v stoji. Lotyš aspoň na ležkách ukázal, že mu streľba nie je cudzia.
Vietor sa pohral aj s ambíciami ďalších biatlonistov. Jednou z jeho veľkého počtu obetí bol Gjesbakk, Frederik vybielil len tretiu položku. Ešte horší výkon na strelnici podal Horn, ktorý pri absencii Schemppa prevzal rolu najlepšieho Nemca. V pretekoch to však nebolo vidieť, jeho bilancia sa zastavila na čísle päť trestných minút. Potom sa divákom predstavil Anev. Krasimir vie bežať veľmi dobre a čím sú podmienky ťažšie, tým mu to viac chutí. Bulhar z dvadsiatich terčíkov nezostrelil len jeden jediný, čo bol do tohto momentu najlepší strelecký zápis.
Druhá polovica štartovej listiny obsahovala už len pár nebezpečných mien. Tsvetkov bojoval o honor najlepšieho Rusa. Na každej položke ale urobil jednu chybu, čo mu plány trošku skomplikovalo. Veľký bulharský deň mohol podčiarknuť Iliev, Vladimir dokonca zaznamenal nulu na úvodnej ležke, no potom sa mu to rozsypalo, urobil až šesť omylov. Veľmi dobrý výkon podal Strömshein, ktorý pálil bleskovo a hlavne presne. Posledným mužom, ktorý mohol prehovoriť do boja o medaily bol Ponsiluoma. Švéd minul šesťkrát.
Úvodné zlato z európskeho šampionátu putovalo, prekvapivo, do Bulharska. Krasimir Anev však najlepšie dokázal zlúčiť kvalitný výkon na trati a solídny výkon na strelnici. Anev práve pri bielení položiek urobil zásadný krok k zisku najjagavejšieho metálu. Len jedna chyba v tak premenlivých podmienkach bola doslova fantázia. Kľúčový však bol aj jeho beh. Krasimír dnes patril medzi rýchlejších pretekárov, aj keď na toho úplne najrýchlejšieho stratil viac ako dve minúty.
Iba striebro dokázal vybojovať po dlhšej pauze Tarjei Bö, ktorý si do polovice individuálu počínal bezchybne, no druhá časť mu už tak dobre nevyšla a práve v nej sa pripravil o zlato. Bö môže byť spokojný so svojim behom, dnes dokázal schovať do klobúka aj takého bežca, akým je Sebastian Samuelsson. Nórsky tábor potešil tiež bronzový Endre Strömshein, ktorý si svoju medailu doslova vystrieľal. Nórsky mladík bol vo vytrvalostných pretekoch vôbec najrýchlejšie strieľajúcim pretekárom.
Ondřej Moravec útočil na cenný kov, ale prišiel oň na druhej položke. Český borec skončil pri úvodnom vystúpení na ME na nepopulárnej štvrtej priečke. Do Top 5 sa zmestil ešte Jelisejev, ktorý už na začiatku pretekov nastavil trend pre svojich krajanov. Totiž ako prvý z Rusov urobil na strelnici štyri chyby, a rovnaký počet omylom zaznamenali Tsvetkov aj Malyško. Poslední dvaja menovaní sa však do Top 10 nedostali. Namiesto nich v najlepšej desiatke nechýbali Dombrovski, Dorfer, Horn, Semenov a Andersen.
Šima pokazil úvod, ale potom sa krásne posunul blízko k Top 20
Pre našu dvojicu na hranici svetového pohára a IBU pohárov nie sú vytrvalostné preteky obľúbené a skôr sa tešia na tie rýchlostné, no v tejto konkurencii mohli mať šancu na pekné umiestnenie. Potrebovali predviesť to, čo vedia na trati a mať aj šťastie na strelnici.
Z našich ako prvý oštartoval Šimon Bartko už s číslom šesť. Za ním štartoval Tarjei Bö a už v prvom kole ho predbehol, keď mu nadelil až 49 sekúnd. Muselo to byť pre neho psychicky veľmi otupné. Bolo zrejmé, že Šimon stále nie je v ideálnej forme a dvojica antibiotík ho poriadne uzemnila. Ani na strelnici to nezačalo ideálne, lebo až 25 sekúnd trvalo, kým pustil prvý výstrel, zrejme cvakal. Váhal aj pred druhým výstrelom a netrafil, ostatné rany už v dobrom tempe padli. Strácal ale dve minúty, takže to bolo dosť veľa. V druhom kole nakúpil až 56 sekúnd a ešte aj prišiel na strelnicu v hroznom vetre. Všetko sa na neho sypalo. Na položke stál až vyše minúty a musel 24 sekúnd čakať na posledný výstrel, kým sa utíši vietor. Trafil ho, ale predtým urobil tri chyby. Takže manko sa zvýšilo na 6:30. Ani v treťom kole sa nič zásadné nestalo a opäť patril Šimon k tomu pomalšiemu. Určite sa už tešil na koniec pretekov. Druhú ležku pálil dobre, no posledná rana mu ušla. Manko už bolo na hranici 7,5 minúty. Už bola viditeľná aj rezignácia a už dostával vyše minúty na kolo. So záverečnou položkou sa tiež strašne trápil a čakal na upokojenie vetra. Medzi výstrelmi mal veľké prestávky. Urobil ešte tri chyby. Bola z toho bilancia 1+3+1+3. Osem chýb mu prinieslo až konečnú stratu 11:43 a 83. miesto.
Boli sme zvedaví, či bude Michal Šima tiež taký pomalý ako jeho kolega a prípadne sa netrafili servisáci. Možno si všimol, že vietor robí neplechu a súperi strieľajú zle. Mal tak otvorenú cestu k prekvapeniu. No ani on sa nezdal byť v dobrej kondícii. V prvých štyroch kilometroch dostal 40 sekúnd. Ale bolo to trochu lepšie ako u Bartka. No aj on začal chybami, dokonca prvé dva výstrely nešli do čierneho. Potom si cvakol a ostatné rany padli, škoda, že to neurobil predtým. V druhom kole už zrýchlil a začalo to vyzerať slušnejšie. Stratil iba 35 sekúnd na Böa. Začal chybou, ale ostatné terče v dobrom tempe padli a zaradil sa blízko k Top 30 aj s celkovo troma chybami. Stále mal šancu na dobrý výsledok, no potreboval si minimálne udržať beh a ešte byť presnejší. No v treťom kole bol na trati pomalší o 44 sekúnd. Nebolo to ideálne. Veď mu patrila až Ale stavil to na streľbu, a druhú ležku zvládol parádne. Vybielil terče a už sa dostal do Top 30. Ležky ale zvládali všetci ďaleko lepšie, takže príliš sa neposunul dopredu. Vo štvrtom kole šiel s chuťou, ale v druhej časti okruhu dosť zaostal, spolu na týchto štyroch kilometroch o 45 sekúnd. Dnes absolútne rozhodovali stojky a Michal tú druhú zvládol s bravúrou. Zaujímavé je, že ani nemal šťastie na vietor a súperi okolo neho chybovali, ale on aj za cenu dlhého čakania dával pozor na každú ranu a hoci tam strávil až 66 sekúnd, chybu neurobil. To ho so stratou 3:35 katapultovalo do boja o Top 20. V čase jeho prejazdu medziťčasom bol štrnásty, ale pod ním boli rýchlejší pretekári s väčším množstvom chýb a ešte ďalší štartujúci neskôr. Napokon bol po štvrtej streľbe 23. V poslednom kole bolo cítiť jeho odhodlanie a síce stratil na Böa až 54 sekúnd, ale tam boli rozostupy obrovské. S konečnou stratou 3:56 čakal, na čo to bude stačiť. Dvoch pretekárov sa mu podarilo zdolať, no jeden jeho, takže si zapísal 22. pozíciu. Jeho skóre bolo 2+1+0+0.
Škoda, že sa Michal odpálil prvými dvoma výstrelmi, zrejme sa zmenil vietor a necvakal. Inak podal skvelý strelecký výkon. Horšie to bolo na trati, určite chcel trochu lepšie bežať, ale zasa ani strata 3:33 nie je z tých hrozných. Mal 43. bežák. Pre Michala je to jasne najlepší výsledok na ME z posledných rokov. Dokonca ho dve rany delili od Top 6 a peňazí od ministerstva na top tím. Snáď potvrdí dobrú výkonnosť aj v sobotu. Šimon pokračuje v trápení. Nepmätáme si, žeby v nejakých pretekoch dostal na trati vyše päť a pol minúty. Dnes bol dokonca aj najpomalší na strelnici, určite tam strávil najviac času v živote, až tri a pol minúty pri štyroch zastávkach. Veľmi zlý deň pre neho. Dúfajme, že sa v nasledujúcich dňoch upokojí vietor a Šimon bude zasa viac dní od choroby a snáď mu obľúbený šprint vyjde.
Vyjadrenie Michala Šimu (22. miesto) |
"Na tie podmienky, ktoré boli si myslím, že streľba dopadla celkom fajn. No na trati som sa dnes necítil úplne dobre a boli aj ťažké podmienky. Myslím si, že 22. miesto je celkom dobré, ale dalo sa dnes zájsť aj lepšie." |
Vyjadrenie Šimona Bartka (83. miesto) |
"Bol som hrozne slabý, úplne bez energie a sily, totálne... Ležky dopadli celkom ok, veľa som musel cvakať, stále sa podmienky menili. Na stojkách som sa strašne vytrápil, oba razy veľmi fúkalo. Škoda. Vyzerá to tak, že choroba si berie svoju daň. Bohužiaľ." |
Výsledky | ||||||||
1. | 37 | ANEV Krasimir | 0+1+0+0 | 1 | 53:18.1 | 0.0 | 60 | |
2. | 7 | BÖ Tarjei | 0+0+1+2 | 3 | 53:21.8 | +3.7 | 54 | |
3. | 72 | STRÖMSHEIM Endre | 0+1+0+1 | 2 | 53:29.2 | +11.1 | 48 | |
4. | 11 | MORAVEC Ondřej | 0+2+0+0 | 2 | 53:40.5 | +22.4 | 43 | |
5. | 2 | JELISEJEV Matvej | 1+2+0+1 | 4 | 54:47.6 | +1:29.5 | 40 | |
6. | 8 | DOMBROVSKIJ Karol | 0+0+0+2 | 2 | 55:34.6 | +2:16.5 | 38 | |
7. | 14 | DORFER Matthias | 0+1+1+1 | 3 | 55:35.2 | +2:17.1 | 36 | |
8. | 33 | HORN Philipp | 1+1+2+1 | 5 | 55:52.1 | +2:34.0 | 34 | |
9. | 18 | SEMENOV Sergej | 0+2+1+1 | 4 | 55:55.1 | +2:37.0 | 32 | |
10. | 106 | ANDERSEN Aleksander | 0+1+1+1 | 3 | 56:00.0 | +2:41.9 | 31 |
22. | 44 | ŠÍMA Michal | 2+1+0+0 | 3 | 57:14.6 | +3:56.5 | 19 | |
83. | 6 | BARTKO Šimon | 1+3+1+3 | 8 | 1:05:01.3 | +11:43.2 | 0 |
Ďalší program ME 2019 v Minsku |