Program IBU pohára obsahoval v tejto sezóne osem kôl, pričom až dve z nich hostilo Osrblie. Biatlonisti a biatlonistky absolvovali 19 individuálnych pretekov. Sezóna skončila
Až skoro polovicu z nich tvorili rýchlostné preteky. Šprint sa išiel osemkrát. Medzi mužmi potvrdili svoju dominanciu nórski pretekári, ktorým sa podarilo ovládnuť 11 individuálnych pretekov. U žien boli najúspešnejšími biatlonistkami Nemky s piatymi víťazstvami, o jedno menej dosiahli francúzske a ruské dámy. Nórky vyhrali iba tri preteky. Slovákom sa darilo striedavo. V mnohých štartoch nebodovali, no napokon sa do Top 40 dostalo až desať z nich.
Mužskú časť ovládli nórski biatlonisti s jedným víťazstvom v pretekoch
Celkovým víťazom medzi mužmi sa stal Erlend Bjöntegaard, a to napriek tomu, že počas ôsmich kôl IBU pohára vyhral iba jedny preteky. Až v záverečnom kole v Ridanne ovládol šprint. Druhé víťazstvo si pripísal v rovnakej disciplíne na európskom šampionáte. Bjöntegaard si počas sezóny stihol odskočiť aj na podujatie Svetového pohára do Ruhpoldingu. Napriek všetkým týmto okolnostiam stihol pozbierať v IBU pohári 829 bodov, skoro o dvesto viac ako druhý najpoctivejší zberač. Nóra sme sledovali na stupni víťazov iba párkrát, presnejšie šesťkrát, ale počas celej sezóny ho zdobila veľká konzistentnosť. Jeho najhorším umiestnením bolo 25. miesto zo šprintu v Osrblí, okrem toho chýbal v Top 10 už iba dvakrát. Jeho silnejšou stránkou bol beh, so streľbou mal často vážnejšie problémy. To bola hlavná príčina, prečo mal tak málo víťazstiev, respektíve pódiových umiestnení.
Erlend Bjöntegaard (© Deubert/IBU) |
Druhé miesto v celkovej klasifikácii IBU pohára obsadil Håvard Bogetveit. Ďalší nórsky reprezentant získal 647 bodov. Aj on počas posledných štyroch mesiacov zaknihoval iba jedno víťazné ťaženie. Z víťazstva sa tešil v Obertilliachu v šprinte. Na stupne víťazov sa dostal ešte raz, v rýchlostných pretekoch v Osrblí bol druhý. Podobne ako Bjöntegaard aj Bogetveita počas celej sezóny trápila presnosť, no svoje straty na strelnici vedel kompenzovať v bežeckej časti. Pre zdravotné problémy vynechal záverečné kolo IBU pohára v Taliansku. Aj tretiu priečku v celkovom hodnotení IBU pohára obsadil Nór. Bol ním Sverre Aspenes, ktorý zvíťazil iba raz v šprinte v Novom Měste na Moravě. Aspenes však zažiaril na európskom šampionáte, kde zvíťazil v dvoch z troch možností. U neho sme nesledovali také veľké problémy na strelnici, no počas celej sezóny zaznamenal iba tri preteky bez streleckej chyby. Do hodnotenia IBU pohára si pripísal 639 bodov.
Najviac víťazných vavrínov v rámci IBU pohára pozbieral Aleksander Andersen. Nórsky pretekár zvíťazil štyrikrát. Výborné výkony mu zaistili miestenku v A-tíme Nórska, s ktorým absolvoval tri kolá Svetového pohára. Aj preto sa nestal celkovým víťazom IBU pohára. Dve víťazstva zaznamenali Anton Babikov a Philipp Horn. Nemecký biatlonista by možno dosiahol väčší počet, lenže polovicu sezóny súťažil vo Svetovom pohári. Horn bol preradený do B-tímu od európskeho šampionátu, síce absolvoval v IBU pohári už jedno kolo v Osrblí. Po jednom víťazstve v IBU pohári zaznamenali ešte Lucas Fratzscher, ktorý obsadil v celkovom hodnotení štvrté miesto, Vasilij Tomšin, David Zobel, Sindre Jorde, Vetle Paulsen, Émilien Claude, Johannes Dale a Endre Strömsheim.
Zo Slovákov dosiahol najlepšie výsledky v závere sezóny Tomáš Hasilla, ktorý vybojoval 82 bodov a najlepšie dopadol vo veľkom masovom štarte ako posledných pretekoch v Lenzerheide, kde bol trinásty. Absolvoval aj najviac, až 16 štartov v druhej lige. Pre porovnanie, vlani nastúpil iba na ME. Okrem neho bodovali aj Matej Kazár (23), Tomáš Sklenárik (18), Matej Baloga (16) a Šimon Bartko (12). Ich bodové zisky zhruba odpovedajú množstvu štartov, keďže máme veľmi vyrovnaný tím. Bežne sa pohybovali medzi treťou až šiestou desiatkou.
Tomáš Hasilla (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |
U žien pozbierala najviac víťazstiev Femsteineviková, celkovo vyhrala Jeanmonnotová
Strhujúci záver sezóny. Tomu môže vďačiť za celkové víťazstvo v IBU pohári Lou Jeanmonnotová. Ešte stále len 23-ročná Francúzka totiž až v Ridanne poskočila na prvé miesto. Jeanmonnotová mala slabší úvod sezóny, aj keď už v Idre nakukla do Top 10. Veľmi pekný výkon predviedla v stíhačke, v ktorej finišovala na štvrtom mieste. Podujatia v Obertilliach a v Osrblí jej však zas nevyšli podľa predstáv, pričom ju nezrádzala strelecká, ale bežecká časť. Druhé kolo v Osrblí sa rozhodla vynechať. Nasledoval európsky šampionát, na ktorom ju prestali poslúchať aj ruky. Osem chýb v stíhacích pretekoch sa rovnalo veľkej športovej tragédii. Najhorší výsledok dosiahla následne v Novom Měste na Moravě, bolo ním 55. miesto v šprinte. Lenže potom akoby sa Francúzka napila čarovného odvaru, pretože od Lenzerheide iba raz chýbala na stupni víťazov. Práve mohutný finiš jej zabezpečil celkové prvenstvo, a tiež fakt, že jej hlavná súperka Jevgenija Burtasovová nemohla v posledných dvoch kolách štartovať pre ruskú agresiu na Ukrajine.
Túto skutočnosť využili aj ďalšie biatlonistky. Na druhé miesto sa tak posunula Ragnhild Femsteineviková. Nórka má za sebou sezónu ako na prekážkovej dráhe. Začiatok jej úplne nevyšiel, a po prvých dvoch pretekoch na domácom podujatí v Sjusjöne nebola ďaleko od preradenia do C-tímu. Lenže zo dňa na deň sa dokázala zmobilizovať a posledné preteky v Nórsku vyhrala. Namiesto preradenia do C-tímu ju povolali do A-tímu. Ďalšie víťazstvo v IBU pohári dosiahla na slovenskom snehu, jeden šprint ovládla, v druhom skončila strieborná. Bez medaile neskončila ani na ME, zlato získala v šprinte. No potom prišiel ďalší útlm, z ktorého sa prebrala až vo Švajčiarsku. Vyhrala tam superšprint. Poslednýkrát sa na pódiu objavila v Ridanne. Druhá skončila v stíhačke. Ešte kolísavejšie výsledky mala Elisabeth Högbergová, ktorá v celkovom hodnotení IBU pohára obsadila tretiu priečku. Švédka dosiahla jedno jediné víťazstvo, v treťom kole vyhrala individuál. Inak veľmi často okupovala pozície až v tretej desiatke, pretože veľmi často jej náboje lietali kade-tade.
Ragnhild Femsteineviková (© Deubert/IBU) |
Najviac víťazstiev v práve skončenom ročníku IBU pohára zaznamenala Ragnhild Femsteineviková, presnejšie tri. Dvakrát sa na najvyšší stupienok postavili tri dámy. Franziska Hildebrandová pred preradením do A-tímu vyhrala šprint a stíhačku v úvodnom kole v Idre. Anastasija Ševčenková triumfovala v šprintoch v druhom a treťom kole a Caroline Colombová zas prežila svoje chvíľky slávy v rýchlostných pretekoch v Novom Měste na Moravě a v záverečných pretekoch celej sezóny. Ďalších deväť individuálnych pretekov vyhralo deväť biatlonistiek. Do listiny víťaziek sa postupne zapísali Marion Wiesensarterová, Linda Zingerlová, Larisa Kuklinová, Janina Hettichová, Camille Benedová, Jevgenija Burtasovová, Irina Kručinkinová, Michela Carrarová a Hanna Kebingerová. Milo prekvapili najmä talianske reprezentantky, u ktorých sa to vôbec nečakalo.
Zo Sloveniek sa k pekným výsledkom dostala najmä Henrieta Horvátová (75 b), ktorá v druhej polovici sezóny využila nižšiu konkurenciu a dostala sa k dvom 21. ak 22. miestu. Na domácom kole ešte v tej nasilnejšej sa dostala k 30. priečke. Využívala dobrú streľbu a napokon sa nadýchla aj k lepšiemu behu. Bodovali aj sestry Remeňové, ktoré v tomto seriáli štartovali pomerne málo, ale napríklad Mária (36) dokázala bodovať v piatich prípadoch a iba v troch sa jej to nepodarilo. To svedčí o veľmi dobrej stabilite. Zuzana (30) zasa vyletela neuveriteľným 11. miestom v šprinte v NMNM, kde po čistej streľbe a výbornom behu skončila s najlepším slovenským výsledkom sezóny IBU pohára. Pripomíname, že vtedy ešte bolo štartové pole plne obsadené. K bodom sa dostali aj sestry Machyniakové, Veronika brala desať, Júlia päť.
Zuzana Remeňová (© Igor Stančík / Slovenský biatlon) |