Lenzerheide
Hochfilzen
Ostersund
Osrblie

Domáce ME: Kuzminová vo veternej stíhačke 39., M. Remeňová skončila na 50. mieste

27.1.2024, 14:00 | IBU Cup | Slovenský biatlon
ME 24: stíhacie preteky žien na 10 km
taliansko Osrblie sobota, 27. jan '24, 14:00 vietor2 12 km/h
zlata medaila Maren Kirkeeide (1+0+0+1) 29:49.9 teplota2 3 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentuje Ľuboš Hlavena
Veľmi ťažké podmienky v stíhačke mali po mužoch aj ženy. Im sa k nevyspytateľnému vetru pridalo aj sneženie. Titul majsterky Európy v poslednej individuálnej disciplíne na šampionáte v Osrblí nakoniec získala Maren Kirkeeideová, ktorá tak po vytrvalostných pretekoch vyhrala aj v stíhačke. Najúspešnejšia biatlonistka na ME v Osrblí vstupovala do stíhačky ako druhá v poradí a svoje druhé zlato si viac-menej vystrieľala. Na štyroch položkách sa zmýlila iba dvakrát. To bol v tak ťažkých podmienkach viac ako excelentný výsledok.

Rovnako dve strelecké chyby urobila aj Emilie Kalkenbergová a stačilo jej to k zisku striebornej medaily. Nórska biatlonistka skončila v šprinte šiesta a v stíhačke získala svoju prvú medailu na európskom šampionáte. Nadvládu Nórok v stíhačke prerušila Francúzka Oceane Michelonová. Deviata žena z rýchlostných pretekov v sobotu mohla byť spokojná s obomi zručnosťami. Na strelnici predviedla dve hrúbky, na trati bola siedma najlepšia.

Víťazka šprintu Ida Lienová z Nórska bola iba štvrtá. Ešte na cieľovej rovinke atakovala bronzovú pozíciu, no Michelonovú už predbehnúť nedokázala. Lienová si lepší výsledok odstrelila, v trestnom kole bola štyrikrát. Ešte horšie strieľala jej krajanka Jenny Enoddová, ktorá sa zmýlila päťkrát a z piatej pozície sa prepadla na 27. miesto. Švédka Stina Nilssonová ani v tretích pretekoch na ME neprekonala svoj tieň. V stíhačke jej zostalo visieť sedem terčov. Naopak, výbornú mušku v sobotu mali jej krajanka Johanna Skottheimová a Ukrajinka Anastasia Merkušinová. Švédka chybovala dvakrát, Ukrajinka všetky položky vybielila.
Po nevydarenom šprinte sme v sobotu popoludní videli v stíhačke len dve Slovenky - Máriu Remeňovú s Anastasiou Kuzminovou. Museli poriadne zabojovať s vetrom, ktorý dnes fúkal veľmi nevyspytateľne. Potrebovali mať i šťastie a veľmi dobre nastrelené. Zvedaví sme boli i na to, či sa Márii podarí zrýchliť streľbu a v akej bežeckej forme po tom včerajšom "záhule" bude Nasťa.
Anastasia Kuzminová a Mária Remeňová (© Soňa Niková)
Mária Remeňová vstupovala do stíhačky z 50. miesta a mankom 2:09 minúty na víťazku šprintu. Mária vstúpila do pretekov sympaticky, na trati predbehla dve súperky a ako Lienová bežala len o deväť sekúnd pomalšie. Na úvodnej ležke trafila štyri rany, takže už po prvej položke bola v trestnom kole. Druhé bežecké kolo v podaní Márie už nebolo také dobré, tentokrát stratila na vedúcu Nórsku 21 sekúnd. Potom však prišla druhá ležka a strelecká katastrofa – štyri chyby. Mária sa tak prepadla na 53. miesto, a čo bolo ešte horšie, vo svojom okolí nemala žiadnu súperku, s ktorou si mohla na trati pomôcť.

U Márii bolo vidieť, že jej sily ubúdajú. Tretie bežecké kolo bolo v porovnaní s Lienovou zatiaľ najhoršie. Podpísalo sa pod to aj päť trestných okruhov, čo sú metre naviac. Stále dnes čakala na bezchybnú položku a nedočkala sa jej ani pri prvej streľbe v stoji. Ušiel jej prvý a posledný výstrel. O jednu chybu menej predviedla na záverečnej položke, no predchádzal jej ďalší pomalší beh. Mária tak v stíhačke urobila osem chýb, čo bolo veľmi veľa aj v tak ťažkých podmienkach. Nakoniec sa umiestnila na 50. pozícii. Pred výjazdom do posledného kola ešte zažila nečakanú kontroverziu, keď ju rozhodca sťahoval z trate v domnení, že bola predbehnutá o kolo, čo nebola pravda. Napokon jej museli kompenzovať čas.
Anastasia Kuzminová a Mária Remeňová (© Igor Stančík)

Anastasia Kuzminová opustila štart ako predposledná a 15 sekúnd neskôr ako jej reprezentačná kolegyňa Mária Remeňová. Aj ona pred úvodnou ležkou predbehla tri súperky. Ani Kuzminová nevstúpila do streleckej časti s nulou, aj jej zostal visieť jeden terčík. Anastasia pred druhou ležkou udržiavala svoje tempo na trati, zatiaľ sily nestrácala. Ešte lepšou správou však bolo, že druhú položku vybielia, po polovici stíhačky sa tak nachádzala na 39. mieste so stratou 3:06 minúty na líderku.

Aj druhú polovicu stíhačky odštartovala Kuzminová pekným bežeckým výkonom. Znovu na prvú Nórsku stratila len 15 sekúnd. Lenže na prvej stojke nedokázala nadviazať na druhú ležku. Síce prvé tri rany trafila, posledné dve nie. Stále ale okupovala bodované pozície, bola 39. O jednu pozíciu si polepšila v predposlednom bežeckom kole. Na záverečnej položke opäť raz chybovala, celkovo tak v stíhačke urobila štyri chyby. V poslednom kole sa už prihlásila aj únava, Nasťu predbehli dve súperky a finišovala na 39. mieste so stratou štyroch minút na víťazku. Štartovať bude aj zajtra.
audio ikonkaVyjadrenie Anastasie Kuzminovej (39. miesto)
audio ikonkaVyjadrenie Márie Remeňovej (50. miesto)