
V prvom úseku veľkej miešanej štafety sa na náročnej trati v švajčiarskom Lenzerheide roztiahlo štartové pole viac ako zvyčajne. Zaznamenali sme pád Lotyšky, ale najmä Francúzky Simonovej, ktorá však nestratila príliš veľa času. Ležku najrýchlejšie vyčistili Fínka Suvi Minkinnenová a Poľka Natalia Sidorowiczová. V prostrednom kole sa k nim na čelo pretekov pridala Paulína Bátovská Fialková, ktorá bežala výborne. Vedúca trojica prišla na druhú streľbu s miernym náskokom pred ďalšou skupinou pretekárok.
Minkinnenová si opäť počínala výborne, no tradične rýchlou stojkou sa k nej priblížila Julia Simonová (+4 s). Francúzka líderku pretekov dobehla a nakoniec odovzdávala tesne pred ňou. Tretie bolo Poľsko so stratou 15 sekúnd. Na strelnici zlyhala Ingrid Landmark Tandrevoldová, ktorá bežala trestné kolo v oboch položkách a Nórsko bolo až dvadsiate so stratou vyše dvoch minút vedľa štafety Veľkej Británie.
Na začiatku druhého ženskéh úseku sa Lou Jeanmonnotová výrazne odtrhla od Fínky Leinamovej, ktorá jej bežecky nemohla stratiť. Na ležku prišla Francúzka s náskokom vyše 26 sekúnd pred vlakom, ktorý viedla Anastasija Kuzminová. Jeanmonnotová odstrieľala čisto a náskok pred prenásledovateľkami zvýšila. Pred aj po štvrej streľbe už bol na úrovni štyridsiatich sekúnd. Najbližšie boli Tereza Voborníková, Kamila Žuková a Dorothea Wierrerová. Francúzsko teda viedlo po prvej polovici pretekov, malo náskok vyše tri štvrte minúty pred Talianskom a Českom. Nórsko bolo stále nízko na 12. mieste s obrovskou stratou.
Po veľkej medzere sa za vedúcim Ericom Perrotom nachádzalo Taliansko s Hoferom, Česko s Hornigom a už aj Nemecko s Nawrathom. Perrot bol na strelnici bezchybný a zároveň veľmi rýchly, teda jeho náskok narastal. Po ležke sa osamostatnil na druhej pozícii Vítězslav Hornig, no Talian s Nemcom ho dobehli a spoločne odstrieľali stojku. Po nej bol už rozdiel medzi prvým Perrotom a druhým Lukasom Hoferom naozaj priepastný, skoro minútu a pol. Presne na tej úrovni bol náskok lídrov na poslednej odovzdávke pred trojicou Taliansko - Česko - Nemecko.
Emilien Jacquelin mal komfortný náskok, ktorý musel udržať. Po ležke sa k nemu len mierne priblížil výborný strelec Justus Strelow z Nemecka (+1:19), tretí bol Čech Krčmář (+1:33). Talian Tommaso Giacommel šiel do trestného okruhu a stratil kontakt s medailovými pozíciami. Jacquelin sa na stojke mierne potrápil, musel ísť na jedno trestné kolo, no to však na víťazstve Francúzska nič nemenilo. V boji o striebro prichádzal na strelnicu ako prvý Strelow pred Krčmářom, no Samuelsson s JT Boom už neboli vôbec ďaleko. Strelow zvládol stojku parádne a mal náskok dvadsiatich sekúnd pred Krčmářom, za ktorým boli o ďalších desať sekúnd Nór so Švédom.
Nemec bol v poslednom kole pomalý, naopak Michal Krčmář si výborne pošetril sily a dokázal Strelowa predbehnúť a získať pre Česko striebro (+1:14). Samuelsson s Boom už nedokázali súperov pred nimi dobehnúť, Nemecko sa teda mohlo tešiť aspoň z bronzu (+1:18). V záverečnom zjazde dokonca Švéd zavadil o hviezdneho Nóra, spadol a nemohol ho vyzvať na súboj v cieľovej rovinke.
Francúzsko abolvovalo takmer perfektné preteky, hoci niekoľko chýb krásy by sa našlo. Zostava Julia Simonová - Lou Jeanmonnotová - Eric Perrot - Emilien Jacquelin však zvíťazila o vyše minútu aj napriek pádu Simonovej v úvode, či trestnému kolu Jacquelina na záverečnej položke. Na medailu sa určite nepočítalo s Českom, to sa však mohlo spoľahnúť na výborných a rýchlych strelcov, ktorí ani na trati veľa času nestratili. Nemecko nakoniec bralo bronz, hoci po záverečnej streľbe už oslavovalo striebro. Nórsko to nakoniec vytiahlo ešte na štvrtú pozíciu a nebolo ďaleko ani od striebra. Keby nebolo zbabraného úseku Tandrevoldovej mohlo aj suverénne vyhrať, ale na to sa v biatlone nehrá. Piate miesto obsadilo Švédsko a Top 6 uzatváralo domáce Švajčiarsko.

Šampionát tradične otvorila miešaná štafeta dvoch žien a dvoch mužov, kde Slovensko dosiahlo najväčšie úspechy ešte s generáciou Nasti Kuzminovej, Janky Daubnerovej, Pavla Hurajta a Mateja Kazára v rokoch 2012-2014, keď sa na OH v Soči dostali na štvrté miesto (po diskvalifikácii dopingových prípadov v nemeckom a ruskom tíme) a dvakrát na MS skončili na siedmej priečke. Raz Hurajta nahradil Dušan Šimočko. Vždy mali silnú streľbu a dobrý beh.
Paradoxne neskôr v zostave s dvoma najlepšími pretekárkami našej histórie Kuzminovou a Paulínou Fialkovou sa nám už nepodarilo dostať na lepšie ako 12. miesto. V posledných rokoch to bolo vrátane OH postupne 18., 17., 16. a rovnako vlani 16. miesto. To sme na Morave dosiahli bez Paulíny a v slabšej forme jazdiacimi pretekármi ako teraz, takže výkon kvarteta Sklenárik - Cesnek - Kuzminová - M. Remeňová s porazením deviatich krajín považujeme za slušný. V dnešnej zostave a forme sme isteže hľadeli vyššie, hoci všetky krajiny prišli do Švajčiarska v top forme a nasadili to najlepšie.
Pôvodne mala štartovať zostava v zložení Paulína Bátovská Fialková, Anastasia Kuzminová, Tomáš Sklenárik a Jakub Borguľa, ale Jakub na poslednú chvíľu trénerov informoval, že sa necíti dobre a keďže je jeho výkonnosť s Arturom Ischakovom podobná, ostal sa šetriť na sobotňajší šprint. Na záverečnom úseku ho teda nahradil Artur. Takáto štvorica sa stretla prvý raz, hoci v Oberhofe už traja z nich spoločne štartovali. Namiesto Paulíny šla Mária Remeňová.
Verili sme, že ak svoje úseky zvládnu veľmi dobre, mohli by sme siahať na Top 12, pri ideálnej koštelácii možno aj mierne vyššie. No akonáhle by sa niekto vytrápil, pri tejto konkurencii budeme rýchlo padať dolu. 12. miesto bolo veľmi dôležité aj z toho dôvodu, že po zmenách v Top tíme to bola práve pozícia, ktorá nášmu tímu predpovedala zisk do 20 000 eur do ministerstva športu na ďalšiu prípravu.
Paulína mala v úvodnom kole problém s tým, že štartovala až s číslom 16, teda v šiestom rade na štarte. Ak teda nechcela mať veľkú stratu už pred prvou položkou, potrebovala sa predierať hore. Žiaľ, hneď na prvom brdku mala smolu, keď ju zavreli a takmer musela stáť, čím sa prepadla dozadu až na 22. pozíciu. Postupne sa drala hore, no často nebolo kam. Jej strata sa dostala až cez desať sekúnd. Tú napokon minimalizovala na sedem a na strelnicu prišla dvanásta. Dosť hektický úvod. Ťažko povedať, či jej ležku zmerali správne, lebo 23,5 sekundy sa nám zdalo príliš rýchle na Paulínu, ale každopádne žiadny náhradný náboj nepotrebovala a odchádzala štvrtá s odstupom deviatich sekúnd, ktoré boli spôsobené tým úvodným kolom.
V druhom kole rýchlo dobehla vedúcu Fínku Minkkinenovú aj Poľku Sidorowiczovú a vytvorili čelné trio. V závere kola mierne zvoľnili, hoci aj tak mala Paulína najrýchlejší bežák. Stojka jej nevyšla ideálne. Súperky to veľmi rýchlo zvládli a pálili preč, Paulíne nevyšla druhá rana, ktorú dobila až na dvakrát, a tak sa prepadla na ôsmu pozíciu so stratou 22 sekúnd. Boli sme zvedaví, ako zvládne záverečné kolo, pretože bolo jasné, že niečo mala našetrené z úplného úvodu, kde len šla v pomalom vlaku vzadu. Šla parádne, dostala sa postupne cez Moldavčanku, Nemku aj Talianku a v samom závere dobehla Češku s Poľkou. Odovzdala teda piata s odstupom 19 sekúnd. Skvelý výkon našej líderky! Namerali jej druhý bežák, ale bol spôsobený len štartovou pozíciou. Reálne bola jasne najrýchlejšia.
Nasťa Kuzminová teda dostala štafetu parádne vysoko. Bola v skupinke od tretieho po siedme miesto. V úvodnom kole potvrdila perfektnú pripravenosť a dostala sa na čelo tejto skupinky. Dokonca dobehla Fínku Leinamovú, na ktorú strácala 18 sekúnd. Dokonca prišla strieľať na druhý stav. Tam mala maličký problém zacvaknúť remeň, čo jej ale trvalo len o sekundu viac ako si predstavovala a rýchlo pálila. Minula len štvrtú ranu, ale rýchlo ju dobila, a tak pokračovala tretia. V prostrednom kole predbehla Poľku Žukovú a stala sa rušňom vlaku od druhej po šiestu pozíciu. Na líderku Jeamnonnotovú kontinuálne strácali, ale to sa dalo čakať. Ale bolo to len osem sekúnd. Nasťa aj druhú položku zvládla bravúrne. Aj keď musela poriadne predýchavať pred tretím, štvrtým aj piatym výstrelom, ale všetko popadalo a pokračovala piata. V poslednom kole ju predbehla líderka SP Preussová, no Nasťa opäť Žukovú, a tak odovzdala piata s odstupom 1:06. V poslednom kole už dostala 17 bežeckých sekúnd. V ťažkom snehu to bolo pre ňu veľmi náročné. No zvládla to parádne.
Tomáš Sklenárik v prvom kole rýchlo ušiel Poliakovi Badaczovi, no postupne sa blížili Švajčiar aj Belgičan. Na lídra Perrota dostal bežecky len 11 sekúnd. To bolo úplne v poriadku. Keď minul prvý výstrel, zatrnulo nám, ale zvyšné padli, a tak pokračoval piaty hneď za Talianom Hoferom. Keďže sa súperi dlhšie zdržali na strelnici, mal viac ako 20-sekundový náskok na Švajčiara s Poliakom. Belgičan sa odstrelil trestným kolom. V prostrednom kole sa už výraznejšie ukázali výkonnostné rozdiely a Tomáš tu stratil 27 sekúnd, dosť veľa. Opäť minul prvú ranu, ale zvyšok padol, a tak pokračoval na neuveriteľnom piatom mieste, no Švéd a Švajčiar už boli blízko za ním a v záverečnom kole s ním nemali zľutovania. Tomáš tu stratil až 42 sekúnd. Odovzdal siedmy s odstupom 2:27. Stále sme žili úžasne.
Artur Ischakov dostal na prvé kolo neriešiteľnú úlohu vzdorovať JT Böovi, ktorý sa vyrútil spoza neho v prvom väčšom kopci. Zaostal tu o 27 sekúnd. Najviac zo všetkých pretekárov. Nastupoval proti absolútnej elite v každom tíme. Artur zvládol ležku. Aj keď mu trvala až 40 sekúnd, dobíjal raz. Ostával na ôsmej pozícii. Druhé kolo tak šiel úplne sám za svoje, no problémom bolo, že silní súperi sa blížili zozadu a bolo ich až šesť. Na záverečnú položku tak už prišiel len veľmi tesne pred nimi. Nutne potreboval veľmi silnú aj stojku. Tam mu štyri rany padli, ale posledná až na tretí pokus. Znamenalo to zdržanie, ktoré bolo napokon kľúčové, pretože do záverečného kola odchádzal desiaty, no za sebou mal Belgičana so Slovincom, ktorí ho rýchlo vybavili. V cieli mu na nich veľa nechýbalo, ale skončili sme teda na 12. mieste (+3:35). To by sme pred štartom iste brali, ale po tak úžasnom výkone našich harcovníčok tá desiatka mohla padnúť.

Dvanáste miesto sme pre vyššie spomínané dôvody veľmi potrebovali. Podarilo sa a mali by sme byť spokojní. Treba ale povedať, že sme pri tom priebehu mohli dosiahnuť viac. Keďže boli všetky tímy nabité tým najsilnejším, veľmi výrazne sa ukázal bežecký deficit našich chlapov, ktorý bol na ťažkej trati zjavný, hoci nie úplne kritický. Artura zmietli silní súperi zozadu.
Paulína šla opäť úžasne. Bežecky doslova lietala, keď mala najlepší bežák úvodného úseku (na druhú priečku ju odsunulo len štartové manko minimálne na úrovni štyroch sekúnd) a dokonca druhé + tretie kolo mala aj rýchlejšie ako súperky z druhého úseku vrátane Jeanmonnotovej a Lampičovej. Nebudeme teda ďaleko od pravdy ak napíšeme, že bola dnes bežecky najsilnejšia z celého štartového poľa, čo znie úžasne. Výborne jej vyšla aj ležka, s ktorou mala problémy. Na jej škodu sa má ochladiť a práve v piatok hlásia najchladnejší deň týždňa. Podložka by teda mohla pre šprint primrznúť.
Nasťa šla opäť parádne hlavne prvé dve kolá, kde bola jej sila zjavná už na prvý pohľad. V poslednom kole ale na hlbokej trati ako jedna z najvyšších pretekárok so silovým prejavom trpela. Skvelo vyznieva to, že si postrážila streľbu, kde to na stojke s ňou hýbalo, ale zúročila obrovské skúsenosti. Už to nie je tá Nasťa z minulej zimy alebo Geila. V tejto forme sa môžeme tešiť na veľké veci...
Tomáš si to výborne postrážil na strelnici. Hoci dobíjal po jednej rane, spolu mu to trvalo len 59 sekúnd, teda zaujímavé je, že bol o sedem sekúnd rýchlejší na strelnici ako Nasťa, hoci tá dobíjala len raz. Potvrdil si, že drží streleckú fazónu. Na svojom úseku padol iba o dve pozície, takže klobúk dole! Žiaľ, na trati síce zhruba kolo a pol žil, ale potom mu došli sily. Nebol to jeho ideálny bežecký deň. Je dobré, že má teraz pred sebou dva dni oddychu a skúsi to v šprinte znova.
Artur stratil ešte viac ako Tomáš, preto je veľká škoda, že Jakub ochorel, pretože zdravý by bežecky určite zabehol aspoň o dvadsať sekúnd rýchlejšie, čo by nám v pohode stačilo na Top 10, hoci je to len keby bolo keby, lebo netušíme, ako by zastrieľal. Arturovi to trvalo najdlhšie z našich, až 1:21 na strelnici. Škoda, ale ani u neho sa určite nedá hovoriť o sklamaní alebo výbuchu. Jednoducho v prvej sezóne ešte ako junior jazdil dnes proti totálnej špičke, priamo na trati ho predbehol legendárny JT Bö. Sú to obrovské skúsenosti...