
Podobne ako v mužskom šprinte, aj medzi ženami sa sústredila pozornosť na súboj medzi dvomi pretekárkami bojujúcimi o víťazstvo v celkovom poradí SP. Rovnako ako Bö s Laegreidom, Franziska Preußová s Lou Jeanmonnotovou zvládli obrovský tlak, na strelnici nenechali visieť ani jeden terč a brali v pretekoch prvé dve miesta. Rozdiel medzi nimi bol naozaj mikroskopický. Dve desatiny sekundy hrali v prospech nemeckej držiteľky žltého čísla, ktorá navýšila svoj náskok pred Francúzkou na 35 bodov. Nič však ešte nie je rozhodnuté a ich boj ešte sľubuje veľkú drámu, veď zajtra pôjdu do stíhacích pretekov bok po boku. Možno dnešný tesný rozdiel však bude v konečnom dôsledku rozhodujúcim.

Dnes sme sledovali mimoriadne presné rýchlostné preteky, veď prvých šesť pretekárok bolo na strelnici bezchybných, čo nie je zvyčajné. Bronzový stupienok dnes obsadila Fínka Suvi Minkinnenová (+22 s), ktorá o sedem sekúnd zdolala domácu Idu Lienovú najmä vďaka rýchlejšej streľbe. Až piata skončila s bezchybnou streľbou Julia Simonová, ktorá sa bežecky trápi, hoci v rýchlosti streľby dnes nenašla premožiteľku. Fantastické preteky majú za sebou Švajčiarky, z ktorých skončila Amy Basergová šiesta, Lena Häckiová-Großová siedma a Aita Gasparinová desiata.

Paulína Bátovská Fialková a Anastasia Kuzminová prežili sezónu plnú sklamania. Dobre vedeli a videli, že majú na vynikajúce umiestnenia, ale s výnimkou Annecy u Paulíny im stále unikali. Obe chceli všetko hodiť za hlavu a plne sa koncentrovať na dejisko, ktoré majú veľmi radi a dosiahli tu množstvo skvelých umiestnení. Nasťa šesťkrát vyhrala a Paulína tu bola dvakrát tretia. Väčšina týchto výsledkov sa zrodila práve v záverečnom kole SP.
Paulína celú zimu predvádzala výborné bežáky a sedí jej aj tunajšia trať, takže dalo sa jej veriť. Kľúčová bola strelnica, kde sa očakávalo veľa núl. Potrebovala vypracovať každú ranu a zabojovať o jasný cieľ - účasť v masovom štarte, k čomu potrebovala približne 35-40 bodov z kombinácie prvých dvoch pretekov. Šprint ale určoval stíhačkovú štartovú pozíciu, takže tu bola každá sekunda dvojnásobne dôležitá. Trénersko-servisný štáb na čele s Martinom Bajčičákom zariskoval, keď Paulínu nasadil až do tretej štartovej skupiny a dostala číslo 89. Predpokladajú ochladenie, zájdenie slnka na niektorých častiach trate i to, že by mohla trať mierne spevnieť a zrýchliť.
Nasťa si dokonca pred záverečným kolom SP dala pauzu, aby bola stopercentne fit. Verila, priam vedela, že aj ona môže zabojovať o masový štart, hoci sa jej výsledky v Top 30 celú zimu akosi vyhýbali. Aj keď bolo teplejšie než by jej sedelo, keďže ona potrebuje tvrdú rýchlu trať, neodrádzalo ju to a bola odhodlaná zabojovať o výsledky. Šla medzi prvými, takže ešte na trati, ktorá ako-tak držala. Celú zimu čakala na preteky, kde by neurobila žiadnu, alebo len jednu chybu. Vždy jej aspoň dva terče ušli (mimo mix štafety na MS, kde iba raz dobíjala). Aj teraz sme vedeli, že dve chyby ju pravdepodobne odstavia od masového štartu, pretože by musela výrazne nulovať v stíhačke.
Pre Máriu Remeňovú bolo Oslo odmenou za dobré výkony v štafetách, ktoré celú zimu predvádzala. Žiaľ, individuálne jej to príliš nešlo. Do Top 60 sa v šprinte nedostala ani v jednom z piatich pokusov. Bol čas to zmeniť, hoci tu potrebovala zdolať prakticky polovicu štartovej listiny, čo je veľmi ťažké. 115 žien v štartovej listine si nepamätáme. Od svojho heroického výkonu v dvojici mixov v Pokljuke prešli štyri voľné dni. Po náročnej pondelkovej ceste ešte v utorok oddychovala a potom sa postupne pustila do nacítenia dejiska.
Tento šprint bol zároveň poslednou disciplínou, v ktorej sa získavali body do rebríčka národov. Ak by sme minulý týždeň vo vytrvalostných pretekoch nastúpili v trojici, už by sme mali isté 14. miesto, no Kapustovej výpadkom sa to skomplikovalo, prišli sme o množstvo bodov a v mixoch sme to potom zachraňovali tak, že sme dnes nastupovali s náskokom 59 bodov pred Kanadou a 83 pred Bulharskom. V silách našich žien bolo určite to udržať, ba získať najviac bodov z tejto trojice krajín, ale biatlon je nevyspytateľný a videli sme, čo sa v Slovinsku podarilo Todorovovej. Bulharky v tejto zime mali jedny preteky, kde nás zdolali o viac ako 83 bodov, Kanaďanky žiadne, kde by nás predčili o 59 (nerátame skrátený individuál v Pokljuke iba s dvoma Slovenkami). Pripomíname, že obe krajiny nastupujú vo štvorici, teda výsledkok ich najhoršej pretekárky sa neráta, u nás sa započítavajú všetky, aj tie nevydarené.
Nasťa Kuzminová odštartovala tradične veľmi rýchlo, s číslom 4 mala v úvodnom kole dvanásty bežák a stratu jedenástich sekúnd na Lampičovú. Hneď prvú ranu na ležke však strhla vľavo, no ostatné terče popadali. Strieľalo sa výborne a padla tak mimo bodov do piatej desiatky. V druhom okruhu sa stále držala veľmi dobre v osemnástom bežáku (+16 s). Po odjazdení všetkých pretekárok bola pred stojkou na magickej tridsiatej priečke, ktorá se jej túto sezónu nepodarila prekonať. Veľmi chcela streliť nulu, no opäť jej zostal visieť jeden, prostredný terč. Padla až na 48. miesto, pretože streľba 1+1 bola v dnešných pretekoch aj mierne podpriemerná. V závere no z jej strany už nebolo na trati dobré, zaostala o 42 sekúnd v 55. bežeckom čase, čo vo finále znamenalo 53. pozíciu (+1:42).

Paulína Bátovská Fialková si po dlhej dobe vyskúšala štart s tak vysokým číslom ako je práve 89. V prvom okruhu jej to parádne chutilo na trati v siedmom bežáku, takže sa tento ťah ukazoval ako správny, no tak ako po celú sezónu, opäť ju zradila ležka. Minula dva výstrely, ktoré šli tesne vľavo. To bol veľký problém pri skvelých streľbách súperiek a pomerne malých rozostupov. Paulína bola po prvej streľbe až mimo Top 70, kam však rozhodne nepatrí. V prostrednom kole sa posunula o vyše dvadsať pozícii vyššie k päťdesiatemu miestu, no na trati jej to už logicky nešlo tak výborne ako na začiatku. Stojku skúsila zariskovať rýchlejšou streľbou, no pridala ešte jedno trestné kolo. V záverečnom kole ešte príkladne bojovala solídnym jedenástym bežákom, no ani do Top 40 jej to dnes nestačilo a klasifikovali ju na 44. mieste (+1:32).

Mária Remeňová, podobne ako pred týždňom vo vytrvalostných pretekoch, štartovala v úplnom závere štartovej listiny. Rozbehla to klasicky pomalšie v 92. behu, no strata 37 sekúnd na Lampičovú ešte bola hrateľná. Ležka jej dnes narobila problémy, minula na nej síce iba raz, no strávila tam veľa času. Zostávala tak veľmi vzdialená od stíhačky. V prostrednom okruhu to už bolo na trati výrazne lepšie, zdolala vyše štyridsať pretekárok a zaostala o 32 sekúnd. Ani jediná slovenská nula v pretekoch jej však nepomohla dostať sa na virtuálne stíhačkové pozície po odchode zo streľby v stoji. Bola na 67. priečke a na Top 60 strácala sedem sekúnd, no boli pred ňou viaceré rýchle pretekárky. V záverečnom kole išla bežecky podobne ako v tom druhom a polepšila si ešte o jedno miesto na finálnu 66. priečku (+1:55).


Dnešné preteky našim pretekárkam veľa radosti nepriniesli. Paulína aj Nasťa išli do pretekov s ambíciou bojovať o miesto v nedeľnajších pretekoch s hromadným štartom, no od takých pozícii zostali veľmi vzdialené. Bol to zrejme šprint, v ktorom sa celkovo najlepšie strieľalo v tejto sezóne, čo sa však našim dvom skúseným pretekárkam nepodarilo. Žiaľ, nie je to prvý raz, čo ich zradila streľba, pretože bežecky majú na oveľa vyššie pozície. O to viac mrzia minely v šprinte, ktoré majú vplyv na stíhacie preteky a konkrétne v Osle aj na masák.

Paulína dnes opäť podala na trati vysoký štandard jedenástym časom. Na druhú najrýchlejšiu Braisazovú-Bouchetovú stratila dokonca iba necelých 25 sekúnd. Ukázalo sa však, aká nekompromisná je konkurencia svetového pohára. Dalo sa uspieť iba s nulami, veď až osem pretekárok v Top 10 bolo bezchybných. Až neuveriteľne znie fakt, že rozdiely boli dnes tak tesné, že by Paulína skončila zhruba dvadsiata ak by urobila o jednu chybu na strelnici menej. Pozitívne aspoň je, že práve stratu jedného trestného kola bude mať zajtra v obľúbenej stíhačke. Bude mať pred sebou množstvo pretekárok, cez ktoré sa bude chcieť tlačiť dopredu a určite do toho dá ešte všetky zvyšky síl. Nič iné jej už ani neostáva.

Nasťa si svoj návrat na obľúbený Holmenkollen určite predstavovala o niečo inak. 53. pozícia s dvomi chybami vôbec nevyznieva dobre, no aj ona doplatila na výbornú streľbu súperiek a minimálne rozdiely. S jedinou chybou by bola dokonca aj o tridsať miest vyššie, no taký už je biatlon. Zajtra však tiež dostane šancu pekne sa posunúť, treba však dobre strieľať. Možno sa priblížili k štyrom nulám, ktoré práve v stíhacích pretekoch v Osle strelila pred šiestimi rokmi.

Nastine údaje tesne po dojazde |
Mária dnes nepredviedla zlý výkon, veď porazila 45 pretekárok, no určite sa chcela dostať do stíhacích pretekov aj s jednou chybou. Túto sezónu sa do nich v SP nedostala ani raz. Dnes jej k tomu chýbalo jedenásť sekúnd. Stratený čas možno hľadať napríklad v rýchlosti streľby, kde dnes patrila medzi najpomalšie, najmä v ľahu.

Pozitívom je, že sme si udržali výborné 14. miesto v rebríčku národov, hoci Bulharky s deviatou Todorovovou nás dnes opäť výraznejšie porazili. Chýbalo im na nás ešte tridsať bodov, teda tie, ktoré Mária získala nastúpením do oboch štafiet pred týždňom. Pre budúcu sezónu to pre náš ženský tím znamená návrat k štyrom miestenkám v indiviuálnych disciplínach a zároveň výhoda nástrelu na ležkových stavoch v úvodnom trimestri.