Östersund ukázal, že Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bö sú bežecky odskočení od súperov a ak sa trafia, nikto im konkurovať nebude. Stalo sa tak aj dnes. Francúz si štvrtým triumfom v sezóne (ak rátame aj mix) upevnil pozíciu lídra rebríčka SP.
Svetový pohár 2016/17: rýchlostné preteky mužov na 10 km |
|||||
Pokljuka | piatok, 9. decembra 2016, 11:30 |
8,5 ºC | |||
víťaz: Martin Fourcade (0+0) 23:11.7 |
2 km/h |
Druhé rýchlostné preteky v tomto ročníku najlepšie odštartovali nemeckí pretekári Doll s Lesserom, ktorí sa usadili na čele poradia po úvodnej čistej streľbe. Potom narušil nemeckú selanku Björndalen, ktorý predviedol identický výkon ako oni dvaja. S jednou chybou opúšťali strelnicu Windisch a Moravec. Dnešné preteky kvalitne začal aj Svendsen, ktorý sa zaradil medzi najlepších jazdcov.
Ale všetkých súperov následne pokoril JT Bö, ktorý bol na strelnici stopercentný a na trati rýchly, preto si privlastnil priebežnú prvú priečku. Bezchybnú streľbu predviedol aj Šipulin, ale ruský jazdec strácal na nórskeho borca štrnásť sekúnd. Martin Fourcade takisto trafil všetky terče, ale JT Bö mal na neho k dobru sedem sekúnd. Po prvej streľbe mohol myslieť na dobrý výsledok aj Eder, pri chuti bol aj Rastorgujevs. Bez chyby absolvoval túto položku Schempp, nemecký biatlonista jazdil na úrovni Šipulina.
Na streľbe v stoji si pokazil bilanciu Doll, ktorý musel vybehnúť až na tri trestné kolá. Jeho tímový kolega Lesser bol však neomylný a užíval si dobré preteky. Tesne za ním absolvoval streľbu v stoji Björndalen, ktorý sa takisto nepomýlil, ale bol rýchlejší. Druhú streľbu zvládol aj Svendsen a skúsený nórsky jazdec mohol ohroziť pozície Björndalena a Lessera.
Všetci títo pretekári však museli byť sklamaný z výkonu, ktorý predviedol JT Bö. Streľbu v stoji prekonal rýchlo a presne, takže to mal výborne rozohrané na víťazstvo. Šipulin vybielil všetky terče aj v stoji a naďalej živil šance na pódium. Poriadnu zápletku však pripravil Martin Fourcade, ktorý v druhom kole zrýchlil, a po čistej streľbe vynuloval svoju stratu na JT Böa. O dnešnom víťazovi tak mala rozhodnúť bežecká časť. Všetky terče trafil aj Schempp, ale bežecky sa nedokázal vyrovnať svojím hlavným súperom. Podobný výkon ako nemecký reprezentant predvádzal aj Krčmář.
Najskôr si v cieli užíval vedúcu pozíciu Björndalen, ktorý pred Lesserom udržal sekundový náskok. Následne sa na prvú priečku dostal Svendsen, ale len na chvíľu, pretože do cieľa priletel JT Bö. Talentovaný nórsky jazdec potom netrpezlivo čakal na čas Martina Fourcada. Ešte predtým sa v cieli objavil Šipulin, ktorý sa zaradil na druhú pozíciu, ale skvelý finiš predviedol Fourcade, ktorý v druhej časti pretekov doslova letel na lyžiach, a svojho nórskeho súpera porazil o trinásť sekúnd.
V slovinskom stredisku sme boli svedkami vynikajúcich pretekov, o čo sa postarali najlepší biatlonisti na svete. A v tomto súboji sa musel presadiť ten najkvalitnejší z nich. Martin Fourcade sa parádne popasoval so silnými výkonmi svojich konkurentov a dokázal správne vystupňovať svoje predstavenie. Po presnej streľbe dokázal v druhej časti na lyžiach poriadne zrýchliť, takže s najrýchlejším časom si mohol vychutnať tretie víťazstvo v sezóne a vôbec premiérové v Pokljuke.
Výborný výkon predviedol aj Johannes Thinges Bö. Ak by nebol na trati neuveriteľný Fourcade, nikto iný by ho neobral o víťazstvo. Nórsky jazdec môže byť spokojný so streľbou a aj s bežeckým výkonom v prvom kole, kde bol zo všetkých najrýchlejší. Lenže potom už nedokázal na lyžiach udržať vysoký štandard, v úvodnom kole prepálil tempo. Na chrbát mu dýchal len Anton Šipulin. Ruský biatlonista predviedol počas celého šprintu vyrovnaný výkon, ale vie bežať aj rýchlejšie. Aj tak to však bolo jeho najlepšie vystúpenie v tomto ročníku.
Kvalitní pretekári sa umiestnili aj za pódiom. Emil Hegle Svendsen potreboval takýto výsledok, ktorý ho bude motivovať do ďalších pretekov. Predviedol druhý najlepší bežecký čas, no na strelnici si počínal príliš opatrne. Výborne si viedol francúzsky biatlonista Quetin Fillon-Maillet, ktorý zo zadnej štartovej pozície dokázal vybojovať piatu priečku.
Medzi najlepšími finišoval aj Simon Schempp, ale nemecký reprezentant po chorobe ešte nemá výkonnosť, aby atakoval Top 3. Cenné sekundy stráca v bežeckej časti i v streľbe. Na šiestu pozíciu sa prepracoval Ole Einar Björndalen, ktorý predviedol druhý najlepší strelecký čas, ale bežecky boli mladší súperi rýchlejší.
Do najlepšej desiatky sa dostali Erik Lesser a Michal Krčmář, ktorí sa v tejto spoločnosti objavili už v stíhačke Östersunde. Top 10 uzatvára Matvej Jelisejev, ktorý v tomto roku vyhral v IBU cupe šprint v Beitostolene. Za ruským jazdcom skončil so stratou jednej sekundy Simon Eder.
Vyjadrenie Martina Fourcada (víťaz) |
"Som veľmi spokojný s dnešným výkonom, lebo víťazstvo v Pokljuke mi ešte chýbalo. Vo všetkých ostatných strediskách som už triumfoval. Boli to výborné preteky. Ani si nepamätám záverečný ceremoniál, na ktorý sa dostalo toľko kvalitných jazdcov. Teším sa, že som vyhral v takýchto kvalitných a vyrovnaných pretekoch. Počas predchádzajúcich tréningov som sa necítil dobre, preto som sa rozhodol, že začnem šprint pomalšie. Po prvom kole som strácal na Johannesa, ale veril som si, že keď pôjdem rýchlejšie, dobehnem ho. Na strelnici boli ideálne podmienky, preto sme sa sústredili, aby sme nechybovali. Nikdy nie je ideálne začať stíhačku na prvom mieste, ale zajtra nás čaká vzrušujúci súboj, lebo vpredu sa nachádzajú samé silné mená."
|
Vyjadrenie JT Böa (druhé miesto) |
"Na trati som nemal informácie o mojich časoch, ale v závere som vedel, že Martin jazdí na mojej úrovni, preto som chcel ísť do cieľa čo najrýchlejšie, ale stačilo to len na druhé miesto. Neteší ma, že som skončil za Martinom, ale na druhej strane porazil som ostatných kvalitných biatlonistov, takže s týmto som spokojný." |
Martin Fourcade počas dnešných pretekov (© Petr Slavík, Český biatlon) |
Hasilla znova najlepší, bodoval 35. miestom, Otčenáš tesne za bránami Top 40
Slovenskí muži vlani v druhom kole SP získali 19 bodov najmä zásluhou Otčenáša, v samotnej Pokljuke, ktorá sa jazdila o týždeň neskôr, nebodovali vôbec. Základým cieľom teda bolo túto bilanciu vylepšiť. Tréner zoradil našich pretekárov do štartových skupín podľa výsledkov v Östersunde, teda v poradí Hasilla, Otčenáš, Kazár a Šíma.
Výhodou Tomáša Hasillu boli dobré snehové podmienky, pretože teplota vzduchu atakovala osem stupňov. Nevýhodou zasa bol fakt, že Tomáš musel prvý okruh absolvovať sám, keďže žiadny pretekár nemal ešte za sebou streleckú položku. Samotný Hasilla mal vo Švédsku lepšiu bilanciu pri streľbe v stoji, takže chcel ukázať, že ani ležka mu neurobí problémy. A neurobila, vybielil ju za 32 sekúnd. Na vedúceho JT Böa strácal už dosť značných 35 sekúnd. Jeho priemerný bežecký výkon pokračoval, no revírom Hasillu je strelnica a aj stojku zvládol bez problémov, za 29 sekúnd. Na Böa strácal presne minútu. Vzhľadom na jeho bežecký výkon to na životný výsledok nevyzeralo, no stále na body. Napokon to bolo bodov šesť za 35. miesto. Za bezchybný výkon na strelnici určite chcel viac. Bol pomalý nie len na trati, ale aj strelnici.
Martin Otčenáš nezačal až tak rýchlo ako zvykol v minulej sezóne. Na prvú položku dorazil so stratou 23 sekúnd, teda akoby jedného trestného kola. A ďalšie, už naozajstné, musel pridať po ležke. Minul štvrtý terč. Strácal tam tak 45 sekúnd, o desať viac ako Hasilla po bezchybnej položke. Ani v druhom kole výraznejšie nezrýchlil a ostával na podobnej úrovni s Hasillom. Našťastie, stojku zvládol za 26 sekúnd bez chyby. Vzhľadom na bežecký výkon to ale na štedrú nádielku bodov nevyzeralo. V cieli sa pri jeho mene objavila strata 1:45 a konečné 42. miesto. Na body stratil šesť sekúnd. Predviedol dosiaľ najhorší bežecký výkon sezóny.
Matej Kazár sa už dokonale prevtelil do svojho ja z minulosti a začal veľmi pomaly, v prvom okruhu zaostal až o 37 sekúnd. Potom trošku divne prišiel na strelecký stav č. 5, teda desať terčov od toho, kde nastreľoval. Začal chybou, no zvyšné terče trafil. Strácal tak minútu. Príliš veľa, aby mohol útočiť na nejaký výsledok. Druhé kolo mal už o čosi rýchlejšie, no keď pridal chybu aj na stojke, znova na prvom terči, zvrhlo sa to už iba o boj o stíhačku. A prehral ho prekvapujúco slabým výkonom v záverečnom okruhu, kde sme čakali, že stratí menej ako 27 sekúnd. V cieli mu strata 2:17 nestačila na Top 60. Obsadil nešťastnú 63. pozíciu. Zajtra si dá kvôli trom sekundám pauzu.
Michalovi Šímovi bolo jasné, že musí strieľať čisto, aby sa dostal do stíhacích pretekov, lebo v Östersunde mu jedna chyba nestačila. Potvrdzoval to aj dnes bežeckými medzičasmi. Ležka sa mu podarila. Chybu neurobil. Snažil sa aj na stojke, no posledný výstrel nešiel do čierneho sedemcentimetrového terča a bolo po súťažení v sobotu. V záverečnom kole akoby úplne rezignoval a v cieli stratil až tri minúty, čo rezultovalo v 86. miesto.
Jasnou diagnózou slovenských biatlonistov ostáva bežecký výkon, ktorým dnes Otčenáš s Kazárom negatívne prekvapili. Nešli už na ideálnej trati, ale nebola až taká rozbitá, aby im vzala dvadsať sekúnd. Hasilla ostal na svojom štandarde a potvrdil, že mu to ide skvelo na strelnici. Má vyrovnanú formu. Vie sa pohybovať okolo 40. pozície, bodoval desiaty raz v kariére. Čo mu ale chýba je vyššia rýchlosť streľby. Ak by to zvládol na úrovni Kazára s Otčenášom, razom by skočil na 30. miesto. Bolo by však hazardom, ak by Hurajtovskú streleckú úspešnosť nad 90 % riskoval rýchlosťou.
Pozítivom je posun našich chlapov v rebríčku národov. Zo 17. priečky sa dostali cez Kazachstan i domáce Slovinsko na 15. pozíciu, tam kde vlani skončili. Nasleduje však pomerne veľká medzera, ktorá sa vytvorila najmä kvôli miešaným štafetám. S najväčšou pravdepodobnosťou budú naši skôr hájiť toto umiestnenie ako sa ešte posúvať. Boduje sa aj nedejňajšia štafeta.
Vyjadrenie Tomáša Hasillu (35. miesto, desiatykrát na bodoch) |
"Dnešok hodnotím pozitívne. Obe položky boli čisté, hoci priznávam, že pomalšie. Dnes som ale nechcel nič riskovať. Nepodarených šprintov tu už bolo...
Po bežeckej stránke som sa necítil príliš dobre, ale strata 1:20 je najmenšia, akú som kedy mal v šprinte vo svetovom pohári, takže oproti Östersundu tam menší pokrok vidím.
Pribudlo teda pár bodov. S tým som spokojný a teším sa na zajtrajšiu stíhačku. Bolo by dobré body potvrdiť."
|
Vyjadrenie Martina Otčenáša (42. miesto) |
"Pochopiteľne ma mrzí päť sekúnd, ktoré ma delili od tej vždy prepieranej hranice bodov. Spokojný som so streľbou, jedna rana nie je zlá bilancia, stojka sa mi podarila dobre, tak dúfam, že výkyvy už sú za mnou a ak by som takto strieľal, bolo by to v poriadku, dali by sa dosahovať výsledky.
No vôbec nie som spokojný s behom. Cítim sa zle na trati, vôbec mi to nejde. Vôbec to nevyzerá tak ako by som chcel, odráža sa to aj na výsledkoch čo pravdaže nahlodáva psychiku, lebo stále nevieme dokázať to, na čo máme a pretekanie nie je ľahké. Jasné, že bolo cítiť nadmorskú výšku, nemohol som to od štartu rozbaliť prirýchlo, že potom by som sa ledva dostal do cieľa, takže bolo potrebné ísť s rozumom, no ozaj to nedopadlo dobre v porovnaní s konkurenciou.
Verím, že zajtra to bude lepšie, vidíme, že každý deň je iný. V nedeľu Babikov vyhral stíhačku, dnes bežal skoro tak pomaly ako ja."
|
Vyjadrenie Mateja Kazára (63. miesto) |
"Som rád, že sa nezopakoval ten hrozný šprint z Östersundu, dve rany mimo je veľa, ale už to nie je výbuch, ale taký priemer. Ušli mi tie rany, prvú som strhol, na stojke to bola rana dole.
Bežecky je to nasekané, strata 1:24 nie je až taká zlá, ale vtesná sa tam čoraz viac pretekárov. Jasné, že ma mrzí stíhačka, ale mal som už všelijaké začiatky sezóny, určite príde lepšia fazóna. Snažím sa to brať pozitívne, že sa aspoň lepšie pripravím na štafetu.
Bol to teplotne rozkolísaný deň. Ráno bolo -4°C, keď sme šli my už 8°C, ale našťastie sa tá trať nerozbila až tak ako zvyčajne pri takej teplote. Dala sa vybrať stopa."
|
Vyjadrenie Michala Šímu (86. miesto) |
"Dnes som sa vyslovene trápil. Tá nadmorská výška robí svoje a nejako som sa nestihol aklimatizovať. Hlavne s dychom som nestačil, nevládal. Aspoň streľba bola dobrá, ale výsledok to zasa nebol.
Celkovo to hlavne bežecky vôbec nie je on, ale sezóna ešte len začala a verím, že sa rozbehnem."
|
Tomáš Hasilla v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | ||||||||||
35. +1:33.0 (0) |
||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 62. +1:20.3 | strelecký čas: 77. 1:01 | získané body: 6 |
Martin Otčenáš v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | ||||||||||
42. +1:45.5 (1) |
||||||||||||
5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: 59. +1:18.3 | strelecký čas: 24. 0:53 | získané body: 0 |
Matej Kazár v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | ||||||||||
63. +2:16.8 (2) |
||||||||||||
5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | |||
bežecký čas: 64. +1:24.4 | strelecký čas: 24. 0:53 | získané body: 0 |
Michal Šíma v rýchlostných pretekoch | ||||||||||||
streľba v ľahu: | streľba v stoji: | výsledok: | ||||||||||
86. +3:01.3 (1) |
||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
bežecký čas: 93. +2:25.2 | strelecký čas: 69. 1:00 | získané body: 0 |
Výsledky | ||||||||
1. | 30 | FOURCADE Martin | 0+0 | 0 | 23:11.7 | 60 | ||
2. | 21 | BÖ Johannes Thingnes | 0+0 | 0 | 23:25.4 | +0:13.7 | 54 | |
3. | 29 | ŠIPULIN Anton | 0+0 | 0 | 23:26.8 | +0:15.1 | 48 | |
4. | 18 | SVENDSEN Emil Hegle | 0+0 | 0 | 23:32.6 | +0:20.9 | 43 | |
5. | 88 | FILLON MAILLET Quentin | 0+0 | 0 | 23:38.7 | +0:27.0 | 40 | |
6. | 38 | SCHEMPP Simon | 0+0 | 0 | 23:41.2 | +0:29.5 | 38 | |
7. | 9 | BJÖRNDALEN Ole Einar | 0+0 | 0 | 23:43.1 | +0:31.4 | 36 | |
8. | 3 | LESSER Erik | 0+0 | 0 | 23:44.3 | +0:32.6 | 34 | |
9. | 35 | KRČMÁŘ Michal | 0+0 | 0 | 23:47.8 | +0:36.1 | 32 | |
10. | 41 | JELISEJEV Matvej | 1+0 | 1 | 23:50.1 | +0:38.4 | 31 |
35. | 13 | HASILLA Tomáš | 0+0 | 0 | 24:44.7 | +1:33.0 | 6 | |
42. | 46 | OTČENÁŠ Martin | 1+0 | 1 | 24:57.2 | +1:45.5 | 0 | |
63. | 53 | KAZÁR Matej | 1+1 | 2 | 25:28.5 | +2:16.8 | 0 | |
86. | 98 | ŠÍMA Michal | 0+1 | 1 | 26:13.0 | +3:01.3 | 0 |
Najväčšie prekvapenia a sklamania |
|
Vzhľadom na dobré strelecké výkony a slušné podmienky na trati k žiadnemu veľkému prekvapeniu dôjsť nemohlo. Domácich priaznivcov potešil Klemen Bauer 12. miestom, čo sa mu už dva a pol roka nepodarilo, no zažil aj lepšie časy. Najlepší výkon od sezóny 2008/09 predviedol nemecký Belgičan Michael Roesch. Skončil šestnáty, a to raz minul. Kanaďan Scott Gow 23. miestom zaznamenal druhý najlepší výsledok kariéry. Švédom sa v rokoch 1995 až 1997 narodilo viacero skvelých dievčat aj chlapcov a Sebastian Samuelsson v tretích pretekoch kariéry tretí raz bodoval. |
|
Hoci sa Bauerovi dnes darilo, ostatní Slovinci vyhoreli. Druhý najlepší Dovžan skončil až na 88. pozícii, ešte horšie dopadli Trsan a Drinoveč. Vždy, keď sa do stíhacích pretekov nedostane nejaký Nór, je to veľké sklamanie. Dnes si 69. miesto pripísal Henrik L'Abee-Lund po troch chybách. Nešlo mu to ani na trati. Tesne mimo Top 60 ostal aj Rus Jurij Šopin. Nedarilo sa ani Talianom, ani jeden nebodoval. |
Priebežné poradie SP mužov po dnešných pretekoch | ||||||||
1. | FOURCADE Martin | 228 | ||||||
2. | BÖ Johannes Thingnes | 150 | ||||||
3. | BJÖRNDALEN Ole Einar | 134 | ||||||
4. | TSVETKOV Maxim | 132 | ||||||
5. | ŠIPULIN Anton | 125 | ||||||
6. | PEIFFER Arnd | 122 | ||||||
7. | BABIKOV Anton | 116 | ||||||
8. | LESSER Erik | 110 | ||||||
9. | FOURCADE Simon | 109 | ||||||
10. | BAILEY Lowell | 103 |
49. | HASILLA Tomáš | 20 | |
54. | OTČENÁŠ Martin | 12 | |
61. | KAZÁR Matej | 5 |
Priebežné poradie rebríčka národov po dnešných pretekoch | ||||||||
1. | FRANCÚZSKO | 1612 | ||||||
2. | NÓRSKO | 1560 | ||||||
3. | NEMECKO | 1541 | ||||||
4. | RUSKO | 1456 | ||||||
5. | RAKÚSKO | 1391 | ||||||
6. | ČESKO | 1265 | ||||||
7. | ŠVAJČIARSKO | 1232 | ||||||
8. | ŠVÉDSKO | 1213 | ||||||
9. | UKRAJINA | 1168 | ||||||
10. | TALIANSKO | 1131 |
15. | SLOVENSKO | 906 |
Ďalší program 2. kola SP v Pokljuke |