• Ministerstvo Školstva
 • Viessmann
 • Železiarne Podbrezová
 • Dukla
 • Meopta
 • 4F
 • Uynsports
 • Uvex
 • WellnessInn
 • Jmmartin
 • Uniqino
 • Lapua
 • Bear
Sezóna 2021/2022
Ostersund
Hochfilzen
Annecy
Oberhof
Osrblie
Ruhpolding
Anterselva
ME juniorov
ME
OH Peking
MSJaK
Kontiolahti
Otepaa
Holmenkollen

Slováci chcú v Hochfilzene nadviazať na Östersund, Gereková predbehla trénerku

10.12.2015, 10:00 | Svetový pohár | T. Šandor, L. Timko
Svetový pohár pokračuje v rýchlom slede, biatlonisti sa presúvajú do rakúskych Álp, kde sa chystajú nadviazať na svoje výkony z úvodných pretekov alebo ich vylepšiť. Niektorí z nich sú motivovaní vybojovať žltý dres, slovenskí pretekári by radi zopakovali výsledky z predchádzajúceho týždňa.
 
 
Tradičný stánok mal problémy so snehom
 
Hochfilzen je osvedčeným miestom súbojov vo svetovom pohári. Väčšina pretekárov obľubuje toto stredisko kvôli "európskym" podmienkam, ktoré im po dlhom pobyte v Škandinávii chýbajú, a tešia sa na výbornú divácku kulisu. V posledných dňoch organizátorov zamestnávali teplejšie počasie a akútny nedostatok snehu, ktorý sem museli dovážať aj za pomoci armády. Nakoniec sa im podarilo pripraviť perfektnú bežeckú dráhu s dĺžkou 3,3 km.
 
Na trati sa nachádza niekoľko krátkych kopčekov, ktoré nie sú veľmi náročné. V druhej časti je však pripravené dlhšie stúpanie, ktoré bude vyhovovať silovým bežcom a po ktorom sa všetci musia pripravovať na streľbu. Podľa vyjadrení slovenského tímu samotný tímu príjazd na strelnicu nie je jednoduchý, preto bude presná streľba závisieť aj od fyzickej kondície.
 
V rakúskom stredisku sa už niekoľko rokov jazdí rovnaký program. Začína sa atraktívnymi individuálnymi disciplínami šprintom a stíhačkou a podujatie finišuje mužskými a ženskými štafetami. V minulom roku ovládla obidve ženské preteky Kaisa Mäkäräinenová.  V mužskom šprinte bol najrýchlejší Johannes Thinges Bö, ktorý sa neskôr stal svetovým šampiónom v tejto disciplíne, v stíhacích pretekoch ukázal najlepšie nervy Martin Fourcade. Víťazstvo v štafete obhajujú ruskí pretekári, ktorým sa v Östersunde nedarilo, a nemecké biatlonistky, ktoré majú určite šancu na pódium.
 
 
boe jt 2015 ostersund jl
Johannes Thinges Bö počas šprintu v Östersunde (© Jakub Leščinský)
 
 
Pretekári budú mať už len lepšiu formu
 
Martin Fourcade vie, že v ďalšom kole svetového pohára ho nečaká nič jednoduché. V Östersunde síce dominoval, ale jeho súperi budú každým súťažným dňom silnejší. Tréner francúzskeho tímu bol s jeho predchádzajúcimi výkonmi spokojný, ale v nasledujúcich pretekoch chce od neho vidieť lepšiu streľbu. Fourcadovi sa v Hochfilzene nedarí v šprintoch, zato v stíhačke nenašiel premožiteľa za ostatné dva roky.
 
Tunajšie rýchlostné preteky vyhovujú nórskym biatlonistom, ktorí v nich dominovali posledné dve sezóny. Uvidíme, či Ole Einar Björndalen zaútočí na žltý dres, podľa jeho slov to nebude jeho hlavným zámerom. Emil Hegle Svendsen potrebuje máličko vylepšiť streleckú mušku, aby bol úspešnejší. Pred druhým kolom svetového pohára povedal, že má rád ten tlak, pod ktorý sa dostal po predchádzajúcom týždni. Súrodenci Böeovci sú na tom bežecky veľmi dobre, ale na strelnici zatiaľ zlyhávajú mentálne.
 
V úspešnom nemeckom tíme prišlo k jednej zmene. Hrdina z Östersundu Arnd Peiffer ochorel a v Hochfilzene sa nepredstaví. Nahradiť ho môže mladý Dominik Doll, ktorý prežil pekné chvíle v predchádzajúcom kole, a Simon Schempp, ktorý už hodil za hlavu strelecký výbuch v minulotýždňovom šprinte. Českí borci Moravec a Šlesingr si predstavovali asi lepší vstup do ročníka, ale svoje kvality sú pripravení ukázať už počas blížiaceho sa víkendu. Nespokojnosť panuje v ruskej reprezentácii, ktorá sa tradične pomalšie rozbieha. Ale podľa ich trénera sa dokážu udržať s najlepšími jedine Šipulin a Garaničev
 
Do Hochfilzenu prichádza motivovaný Jakov Fak. Slovinský pretekár sa v prvom kole vôbec nestretol s formou, bezradne pôsobil najmä na strelnici, ale pred ďalším podujatím urobí všetko preto, aby sa dostal na svoju najlepšiu úroveň. Dôležité súboje má pred sebou Dominik Landertinger, pre ktorého je účinkovanie na domácom štadióne jedným z hlavných cieľov v sezóne. V Östersunde dosiahol dobrý výsledok v individuálnych pretekoch, kde dobre strieľal, ale akoby zakaždým musel urobiť nejakú chybu, aby sa v poradí nedostal vyššie. 
 
 
fak 2015 antholz ant
Jakov Fak (© biathlon-antholz.it)
 
                
V ženských pretekoch očakávame napínavé súboje, pretože vyrovnané biatlonistky budú ešte silnejšie. Úvodné podujatie svetového pohára veľmi dobre zvládla Gabriela Soukalová, ktorá bude jazdiť v žltom drese, ale česká pretekárka si uvedomuje, že o tento artikel bude na trati veľký záujem. Na Hochfilzen má dobré spomienky jej krajanka Veronika Vítková, ktorá sa pred dvomi rokmi dvakrát dostala na pódium. Ešte úspešnejšia je Kaisa Mäkäräinenová, ktorá tu úradovala v minulej sezóne, a aj momentálne sa môže pochváliť dobrou formou. Keď pôjde jej streľba správnym smerom, bude veľmi ťažkou protivníčkou.
 
To isté môžeme tvrdiť aj o Marie Dorin-Habertovej a Tiril Eckhoffovej, ktoré budú motivované, aby získali prvý triumf v sezóne. Bežecky sú na tom vynikajúco, ak spresnia streleckú mušku, ich šance razantne stúpnu. Dorothea Wiererová bude pre zmenu silnejšia v bežeckej položke. V Östersunde bolo miestami vidno, že jazdí po chorobe, ale napriek tomu v dvoch pretekoch predviedla výborné výkony. Do popredia sa plánuje dostať Karin Oberhoferová
 
Nemeckú zostavu posilní dvojnásobná medailistka z ostatných MS Laura Dahlmeierová, ktorá bola v minulom týždni chorá. Hildebrandová a Preussová vstup do nového ročníka zvládli veľmi dobre a krivka výkonnosti bude určite stúpať u Miriam Gössnerovej. Zatiaľ môžu byť spokojné ukrajinské biatlonistky, najmä Olena Pidhrušná, ktoré sa v predchádzajúcom kole SP umiestňovali na vysokých priečkach. To však neplatí pre mladý ruský celok, ktorý akoby hľadal svoju tvár a pretekárku, ktorá bude rovnocenným súperom pre najlepšie biatlonistky.           
 
 
video v clanku ikonkaVideo presunu biatlonistov z Östersundu do Salzburgu
 
 
 
Zo Slovákov by mal Hochfilzen najviac sedieť Kazárovi, Gereková predbehla trénerku
 
Naši reprezentanti sa do dejiska druhého kola SP presunuli už v pondelok večer jedným z dvoch charterových letov, ktoré švédski organizátori zabezpečili, a nastúpia v nezmenenom zložení. Napriek nadmorskej výške 1 110 metrov nenašli zasnežený pod-alpský kraj. "Podľa informácií, ktoré sa k nám dostali, tu pred našim príchodom nebolo veľmi pekne. Teploty sa pohybovali nad nulou, sneh doteraz mimo trate nie je. Ale organizátori tu navážajú veľké množstvo snehu, takže žiadne zrušenie určite nehrozí. Samotné trate sú kvalitne pripravené," zreferovala nám z Rakúska trénerka žien Anna Murínová.
 
Janka Gereková sa zajtra postaví na štart rýchlostných pretekov už ako štvrtá najlepšia biatlonistka slovenskej histórie. Po zisku 55 bodov v Östersunde sa dostala práve pred svoju súčasnú reprezentačnú trénerku Murínovú. Kompletné poradie spred sezóny môžete vidieť tu. Zaujímavosťou je, že zo súčasných reprezentantov cestujúcich do Rakúska aj tento rok tu nemá najlepšie umiestnenie, ako býva zvykom, Gereková, ale najviac sa tu darilo Matejovi Kazárovi, ktorý tu zaznamenal 20., 2x 21., 22. a 24. miesto. Práve vlani obsadil 20. pozíciu po čistom výkone v šprinte a v stíhačke po dvoch minelách mierne spadol na 24. flek. "Je pravdou, že tieto trate mi vyhovujú. Dobre sa mi tu behávalo po minulé roky. Teším sa na tieto tri dni aj kvôli fanúšikom zo Slovenska. V Hochfilzene býva krásna atmosféra, keď nás na tratiach povzbudzujú. Prídu aj viacerí naši známi," neskrýva očakávania čerstvý otec Kazár.
 
 
kazar 2015 ostersund 2 jl
Matej Kazár počas stíhacích pretekov v Östersunde (© Jakub Leščinský)
 
 
V minulosti tu bodovali aj Gereková, Matiaško, Fialková a Chrapánová, ktorej 37. miesto zo šprintu v roku 2012 je kariérnym maximom vo svetovom pohári. Najmladšia členka našej výpravy Fialková vlani práve v Hochfilzene získala 20 z 22 bodov v sezóne. "Áno, minulý rok pre mňa toto kolo SP dopadlo najlepšie. Zvládla som šprint, stíhačku aj štafetu, ale nemôžem povedať, žeby som to tu obzvlášť mala rada. V Hochfilzene sa mi beží horšie ako v Östersunde, čo je dané nadmorskou výškou, ale hlavne poveternostnými podmienkami - snežením. V bežeckej stope sa tvorí také mydlo, z ktorého bolia holene. Dúfam, že sa tomu tento rok vyhneme, aj keď nepredpokladám, že sa vyhneme, lebo tu sneží vždy," vraví Paulína Fialková. "Mne sa tu zvyčajne nedarilo. Je pravda, že sa nám tu podarila jedná štafeta, ale inak si na nejaký svoj dobrý výsledok nespomínam. Pamätám si ale, ako sme tu štartovali na MS hliadok pár týždňov po návrate z OH v Nagane, kde viete, že sme boli veľmi blízko medaily a ľudia očakávali veľký výsledok, ale skončili sme posledné," teraz už s úsmevom poznamenala Murínová, ale žiadnu extra zášť k tomuto stredisku neprechováva. "Nie, tak iba sme sa s dievčatami zhodli, že to tu nemáme najradšej, ale v celom tíme vrátane mužov, servisu, všetkých, je teraz výborná atmosféra po vydarenom Švédsku, kde sme ukázali, že to celé funguje, takže ju musíme využiť. Pokúsime sa prekvapiť."
 
 
Záver okruhu do mierneho kopca
 
Pýtali sme sa našich na špecifiká trate. Podľa Fialkovej je 2,5-kilometrový okruh (jazdí sa v šprinte žien, stíhačke mužov a štafete mužov) ťažký a jeho špecifikom je príjazd na strelnicu do kopca. Potvrdzuje to aj trénerka. "Áno, tuším iba trať v Hochfilzene a Anterselve, z tých tradičných stredísk, končí miernym stúpaním, teda športovci sa nemôžu tak dobre vydýchať ako zvyčajne. Musia pred strelnicou trochu zabrať a tep vyskočí. Nemôžu si dovoliť niečo vypúšťať, všetko sú to sekundy. Vstupuje do toho aj nadmorská výška, ale zasa nemôžeme sa tváriť, že 1100 metrov je zásadných. Vplyvnejšie býva sneženie, ktoré je tu pravidlom a môže meniť podmienky na trati."
 
 
video v clanku ikonkaVideo 2,5-kilometrového okruhu
 
 
Chlapi sa zasa tešia zo zmeny prostredia, pretože viac ako mesiac strávili v Škandinávii. "Nachádzame sa už v takom našom prirodzenejšom prostredí. Bližšie k domovu a po piatich týždňoch sa nám veru chce pocítiť vôňu domova. Okrem zmeny klímy sme sa tešili aj na tradičnejšie stravovanie, pretože škandinávska strava nám nie veľmi chutila. No a tešíme sa na našich fanúšikov a kamarátov. Mali by prísť ľudia z nášho strediska VŠC Dukla. Máme tiež skalných zo Slovenska, ktorí pravidelne chodievajú do Hochfilzenu a chystajú sa aj tento rok," povedal nám Juraj Sanitra a doplnil ho Matej Kazár: "Östersund bol taký uspávací. Slnko vychádzalo po deviatej a začalo zapadať už o pol tretej, väčšinu dňa tu teda bola tma, tu si už slnka užijeme trochu viac, aspoň dúfame."
 
Hochfilzen v minulosti priniesol nášmu biatlonu aj viacero radostných momentov. Soňa Mihoková tu v roku 1996 vyhrala svoje jediné preteky svetového pohára. Šprint ovládla aj o štrnásť rokov neskôr Anastázia Kuzminová. Ako sme spomínali, z pretekárov, ktorí sa zajtra postavia na štart, tu drží najlepšie umiestnenie - 20. miesto - Kazár. Možno je čas to prekonať. Preteky sa tu vydarili aj našej ženskej štafete v roku 2013. Kvarteto Gereková, Kuzminová, Poliaková, P. Fialková skončilo šieste, a to si Nasťa odbehla trestné kolo. Odvtedy si Slováci takéto umiestnenie v žiadnej klasickej štafete nepripísali. Vlani sa tu Ivone Fialkovej podarili na svojom úseku stratiť tri minúty, keď si odbehla štyri trestné kolá po streľbe v stoji. Dievčatá skončili pätnáste. Muži dopadli ešte horšie, dostali kolo a Hasilla z trate zliezol na 17. mieste. Je teda v nedeľu čo naprávať.
 
 
clovek ikonkaSlováci v 2. kole Svetového pohára v Hochfilzene
 
profil   profil   profil   profil
             
profil   profil   profil   profil
 
 
Sedem Slovákov čaká od zajtra IBU Cup v Ridnaun Val Ridanna
 
Náš B-tím bude po týždňovej prestávke opäť súťažiť. Čakajú ho zápolenia v talianskom Ridnaune vrámci druhého kola IBU Cupu. Sedmička Natália Prekopová, Ivona Fialková, Alžbeta Majdišová, Andrea Hôrčiková, Michal Šíma, Michal Kubaliak a Henrich Lonský okrem šprintu a stíhačky absolvuje aj zmiešanú a single mix štafetu, s ktorými majú minimálne až žiadne skúsenosti. "Áno, tešíme sa na to," hovorí Natália Prekopová a dodáva situačnú správu z Tyrolských Álp. "Sneh je tu síce iba na trati, ale je ho dosť a trate sú pripravené kvalitne. Svieti slniečko, typické talianske "azuritko", natrénovali sme, dúfam, že sa nám bude dariť." Práve rodáčka z Ilavy spomedzi týchto pretekárov dosiahla najlepší výsledok v Idre - 33. miesto. Michal Šíma zaznamenal 36. pozíciu. Tento víkend sa koná aj juniorský IBU Cup v Obertilliachu. Obe podujatia si zosumarizujeme v pondelok o 15:00.
 
 
 
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Olympijské hry sa blížia

Vyberáme z nášho Youtube kanála
Slovenský biatlon na Facebooku
Sledujte nás aj na Instagrame
sledujte instagram
Aktuálne štartovky a výsledky
sobota Arber (ME) stíhačka mužov
sobota Arber (ME) stíhačka žien
piatok Arber (ME) šprint mužov
piatok Arber (ME) šprint žien
streda Arber (ME) vytrval. mužov
streda Arber (ME) vytrval. žien
Inštitucionálny & Generálny & hlavný partner
logo ministerstvo skolstva
09122018172133 704464074
09122018172428 1377468692
Partneri
36
38
45
39
58
35
09122018172428 1377468692
35
35
35
35
35
35
35
Dodávatelia
46
47
48
49
50