Stredu sa na svetovom šampionáte udeľoval titul majstra sveta vo vytrvalostných pretekov mužov. Svoju posádku do individuálu vyslali tiež slovenskí trenéri, konkrétne trio reprezentantov, ktorí verili, že vo veternej lotérii budú tí šťastnejší.
Majstrovstvá sveta 2019: vytrvalostné preteky mužov na 20 km |
|||||
Östersund | streda, 13. marca 2019, 16:10 | -2,1 ºC | |||
víťaz: Arnd Peiffer (0+0+0+0) 52:42.4 |
6 km/h |
Úvod individuálu ovplyvnilo počasie a jeho rozmary. Preto na začiatku štartovej listiny absentovali väčšie biatlonové mená. Prvým nebezpečnejším pretekárom bol Moravec, ale len do prvej stojky. Po nej už bol bez akejkoľvek šance. Dlhšie mútil vodu Samuelsson, bohužiaľ jeden náboj mu ušiel. Za ním zažiaril Peiffer, Arnd ukázal, že Nemci sa v ťažkých podmienkach cítia ako ryby vo vode. Desthieux svoje ambície zabil tromi chybami.
Najnabitejšiu časť otvoril Hofer, Talian musel dúfať, že sa mu dnes bude viac dariť na strelnici ako v úvodných vystúpeniach na MS. Lukas sa zobudil do dobrého dňa, len dva náboje nenašli správny cieľ. Loginov mal so svojou streľbou väčšie problémy, boli z toho tri hrúbky. Rovnaký počet nepresností urobil aj Doll, oveľa lepšie pálil Iliev, jeho výsledný počet chýb sa zastavil na čísle jeden. To francúzsky šampión Martin Fourcade aj dnes prežil jedno veľké trápenie. Štyri chyby ho odsunuli do role štatistu.
Potom sa už zraky upierali na fenoména tejto sezóny. JT Bö pokračoval tam, kde v stíhačke skončil. Tri chyby mu nezavreli len dvere k ďalšiemu zlatu, ale aj k ďalšej medaile. Po pretekoch tak bol veľmi sklamaný. Nemec Lesser bol o niečo lepší, nezatvoril len dva terčíky. Úplne totožne strieľal aj Fillon Maillet, a to skoro do bodky. Ani Rees nezažil zlé strelecké preteky, v silnom vetri predviedol dobrú šou, inkasoval len dve trestné minúty.
O zlate stále nebolo rozhodnuté. Síce v hre stále bolo ešte veľa biatlonistov, medailové ambície už malo len málo z nich. Jedným z nich bol Christiansen, a Nór ukázal, že výsledky v posledných dvoch kolách Svetového pohára neboli náhodné. Vetle vybielil všetky štyri položky. Na trati však čo-to strácal. Dobré nohy mal dnes Tarjei Bö, a aj dobré ruky. Len jeden výstrel sa mu zatúlal. Menoslov favoritov ukončil Eder, lenže Rakúšan sa vo Švédsku poriadne trápi.
Extrémne podmienky hrajú do kariet nemeckým biatlonistom. Vždy, keď je vietor silnejší, dokážu zažiariť. Dnes na najvyšší stupienok vyskočil Arnd Peiffer, ktorý tak opäť na vrcholnom podujatí zažil zlatý deň. Peiffer sa k tomu najcennejšiemu dostal vďaka parádnej streľbe, veď len dvaja muži dokázali vybieliť všetky položky. Arnd k tomu pridal aj dobrý beh, takže na konci dňa mohol s veľkou radosťou vyskočiť debnu.
Najväčším prekvapením vytrvalostných pretekov bol však Bulhar Vladimir Iliev, ktorý sa dostal ku striebornej medaile a zažil tak najkrajší deň vo svojej profesionálnej kariére. Iliev milo prekvapil na trati, kde patril medzi desať najrýchlejších. Bronz putoval do nórskeho tábora. Tarjei Bö bol veľmi blízko k druhému miestu, súboj oň však prehral len o šesť desatín. Tak či tak môže byť spokojný, medaila sa mu ušla.
Z tria Slovákov sa najviac darilo Kazárovi, zmestil sa do Top 40 a boduje
Najdlhšiu disciplínu, vytrvalostné preteky, absolvovala tiež trojica slovenských biatlonistov. Martin Otčenáš a Matej Kazár sa už v Östersunde nejako prezentovali, ďalšiu šancu ukázať sa ale nedostal Tomáš Hasilla, ktorý sa v posledných dňoch necítil úplne najlepšie. Namiesto neho si premiéru na tohtoročnom svetovom šampionáte odbil Michal Šima, ktorý si tak ešte pred štafetovými pretekmi mohol ohmatať nástrahy trate. Dnes boli podmienky veľmi nevyspytateľné. Silný vietor a husté sneženie robilo poriadnu neplechu. Síce na začiatku nástrelu snežiť prestalo, no ešte počas neho sa fujavica vrátila. V podstate dnes išlo o to, komu fúkne a komu nie.
Prvým našim želiezkom v ohni bol Michal Šima, ktorý dnes veril, že dokáže nadviazať na posledný individuál. Na ME skončil na 22. mieste, predtým v Canmore to už taká sláva nebola. Miša túto sezónu trápi strelecká konzistentnosť, niektoré preteky mu to na strelnici padá, niektoré nie. Dnes bolo kľúčom k úspechu práve to, aby si dokázal postrážiť rany. Na tréningu mu to šlo. Šima individuál rozbehol pomalšie, už v úvodnom kole inkasoval celú pol minútu, a to pred ním neštartovali žiadni elitní pretekári. Michal správnou nohou nevstúpil ani na strelnicu, úvodná ležka bola za dve trestné minúty. Pri prvej chybe náboj letel až príliš vpravo, pri druhej zas vľavo. Ťažkých nôh sa nezbavil ani v kole číslo dva. Tentokrát Šima stratil cez 40 sekúnd. Úvodná stojka ho mohla vrátiť do hry o dobré umiestnenie, lenže ani teraz sa nevyvaroval chýb. Do terča nevošiel druhý a štvrtý náboj, oba leteli k dvanástej hodine. Tretie kolo bolo ešte pomalšie ako prvé dva, Mišo namiesto toho, aby zrýchľoval, spomaľoval. Preteky mu mohla zachrániť len čarovná streľba, lenže ani druhá ležka nebola bezchybná, opäť z toho boli dve trestné minúty. Predposledné bežecké kolo ukázalo trend, ktorý Mišo držal od začiatku pretekov. Ďalšie pomalšie kolo ako to predtým znamenalo, že z toho dobrý výsledok nebude. Šima ukončil svoje vystúpenie jedným výstrelom mimo. Sedem trestných minút a pomalší beh odsúdili nášho reprezentanta k tomu, aby skončil v poli porazených. Vo vytrvalostných pretekoch obsadil 86. pozíciu.
Martin Otčenáš na šampionáte zatiaľ hľadá svoju tvár, najmä na trati prežíva väčšiu krízu. Martin dnes mohol vyťažiť lepší výsledok, lenže vo veternej lotérii musel dúfať v to, že pani šťastena sa prikloní na jeho stranu. Dnes veľa záležalo práve od počasia. Otčenáš do úvodného kola vstúpil dobre, jeho strata síce bola okolo pol minúty, ale v slovenskom mini-súboji bežal rýchlejšie o 13 sekúnd. Martin v dobrom tempe pokračoval tiež na prvej položke, štyri terčíky zostrelil, lenže posledný výstrel mu ušiel na dvanástu hodinu. Martin v druhom kole o niečo zrýchlil, jeho manko však aj tak narástlo na 37 sekúnd, a to tí najrýchlejší ešte len boli na trati. Potom prišla úvodná streľba v stoji, na ktorej už nepálil plynulo. Pred druhým výstrelom sa kvôli silnému vetru zasekol a netrafil ho. K jednej chybe pridal ešte jednu, tentokrát mu to letelo na opačnú stranu. Škoda tohto hlúpeho vetra. Otčenáš si celé preteky udržiaval bežeckú konzistentnosť, tretie kolo bolo skoro totožné ako to druhé, rozdiely sa pohybovali len v sekundách. Dobrou správou však bolo, že Martin na tretej položke zopakoval výkon z tej prvej. Rýchle tempo, štyri rany do centra. Bohužiaľ, jeden tesne minul k deviatej hodine. Pred poslednou položkou Martin nezrýchlil, ale ani nespomalil. Bolo z toho ďalšie veľmi podobné kolo. Na záver Otčenáš predviedol ďalšiu kvalitnejšiu položku, štyri pekné rany nasledovala jedna zlá - posledný dvadsiaty výstrel. Jeho dnešný strelecký zápis tak sa ukončil na piatich chybách, v cieli z toho bola 56. priečka.
Poslednou slovenskou nádejou bol Matej Kazár, ktorý bol povzbudený posledným výsledkom vo vytrvalostných pretekoch. V mrazivej Kanade sa síce išiel skrátený individuál, ale Matej v ňom ukázal svoje prednosti. Dobrá muška ho vyniesla na bodované pozície a tam mal namierené aj dnes. Kazár spomedzi našich najrýchlejšie otvoril svoje predstavenie v individuále. Ani on však nedokázal konkurovať najlepším bežcom. Matej aspoň na strelnici predviedol lepšiu šou. Prvá položka v jeho podaní bola výborná, rýchla a hlavne presná. Kazár pozíciu najlepšieho slovenského bežca v dnešných pretekoch obhájil aj v druhom okruhu. Opäť jeho strata utiekla k 43 sekundám. Ak však chcel zostať v hre o dobrý výsledok, musel aj stojku zvládnuť podobne ako prvú ležku. Druhý výstrel však nenašiel cieľ, bola to tesná rana vpravo hore, ale do terča nepadla. Potom náš najlepší bežec vytuhol, v treťom kole jeho manko narástlo na celú minútu. Možno ale išlo len o to, aby si druhú ležku postrážil rovnako dobre ako tú prvú. Kazár na ňu zaľahol oddýchnutejší a všetkých päť rán letelo do čistého stredu. Bola to úžasná ukážka presnosti, ktorá akoby vliala nové sily do jeho žíl. V ďalšom bežeckom okruhu bol totiž rýchlejší ako predtým, ale len o pár drobných. Na rad prišla posledná položka v jeho podaní, na ktorej to pokazil. Druhý a piaty náboj mu uleteli k jedenástej hodine, jeden minul veľmi tesne, druhý odletel veľmi ďaleko. Tak či tak bol Matej Kazár z našich najlepší, nakoniec skončil na 40. mieste.
Slovenský pohľad naskytá zmiešané pocity. Matej určite potešil. Síce tri chyby tam padli, ale lepších strelcov ako on bolo len málo. Veľmi pekne vyzerá aj jeho strelecký čas, bolo vidieť, že si dnes veril. Všetky štyri položky boli odpálené v peknom tempe a 17. čas. Na trati to už také dobré nebolo, v prvej polovice ešte ako-tak stíhal, no v druhej spomalil. Nakoniec v
chváliť beh, 46. bežák s mankom tri a pol minúty je úplne iný ako 77. v šprinte. No päť chýb bolo dosť na body, niektoré rany síce boli tesné a vietor bol nemilosrdný, ale ako výhovorka to neobstojí. Najhoršie dnes z našich dopadol Michal. Možno mu debut na MS zväzoval ruky a nohy, možno bola trať na začiatku pomalšia, pretože dnes ho nepodržalo nič. Na trati inkasoval cez päť minút, na strelnici urobil sedem chýb. Výsledok, ktorý dosiahol, tak bol zaslúžený.
V boji o sedemnástu priečku v rebríčku národov sme sa báli o túto disciplínu, pretože v nej sú pomalí, ale presnejší Poliaci dlhodobo lepší, no dnes to bola takmer remíza. Poliaci boli lepší o jedenásť bodov, čo je ekvivalent iba jednej pozície v štafete. Ostalo nám teda 19 bodov náskoku. To sú dve miesta v štafete či štyri v mixe. Stále je to veľmi tesné a vzhľadom na to, že my postavíme pomerne slabší mix, nie je to ideálne. Rovnako ako to, že Estónci na šestnástej pozícii už ušli na 67 bodov.
Záverečné slovo šéfredaktora:
Náš najskúsenejší pretekár predvádza najkonzistentnejšie výkony. Matej má na konte 40., 45. a 49. miesto. Teda ani raz nevybuchol a dostal sa do prvej polovice výsledkovej listiny na fóre MS. Mrzieť ho musí posledná rana, ktorá bola hranová. Mohol to byť krajší výsledok. Dobre strieľa. Zatiaľ pokazil iba jednu položku v stíhačke a čiastočne aj dnes jednu. Na trati je to tam, kde už na konci kariéry patrí. Už ho čaká iba štafeta a rozlúči sa nadobro s MS. Martin výrazne zrýchlil. Bežecký čas posunul o tridsať miest. No bohužiaľ, minul päť rán. Odfúklo mu dve strely na prvej stojke, nemal šťastie. Posledný terč minul až trikrát. Michal nastúpil za Tomáša a nebolo to z jeho strany dobré, nemal na stred poľa bežecky ani strelecky. Stále potvrdzuje, že potrebuje kontaktné preteky, aby bol rýchlejší. Na strelnici pokračuje jeho nevyrovnanosť. Nechal ale priestor oddýchnuť Tomášovi, ktorý by sa zajtra mohol dobre vyspať a podať zaujímavý výkon. Bude mať oproti súperom veľkú výhodu. Určite ešte budú vyčerpaní z dvadsiatich kilometrov.
Audiovyjadrenie Mateja Kazára (40. miesto) |
{play}images/slovaci/vyjadrenia/2018-19/kazar-19-vytrvak.mp3|zdroj: Biatlon-Info.sk{/play}
Audiovyjadrenie Martina Otčenáša (56. miesto) |
{play}images/slovaci/vyjadrenia/2018-19/otcenas-19-vytrvak.mp3|zdroj: Biatlon-Info.sk{/play}
Audiovyjadrenie Michala Šimu (86. miesto) |
{play}images/slovaci/vyjadrenia/2018-19/sima-19-vytrvak.mp3|zdroj: Biatlon-Info.sk{/play}
Audiovyjadrenie Tomáša Kosa (strelecký tréner mužov) |
{play}images/slovaci/vyjadrenia/2018-19/kos-19-vytrvak.mp3|zdroj: Biatlon-Info.sk{/play}
Výsledky | ||||||||
1. | 24 | PEIFFER Arnd | 0+0+0+0 | 0 | 52:42.4 | 0.0 | 60 | |
2. | 42 | ILIEV Vladimir | 0+1+0+0 | 1 | 53:51.1 | +1:08.7 | 54 | |
3. | 83 | BÖ Tarjei | 0+1+0+0 | 1 | 53:51.5 | +1:09.1 | 48 | |
4. | 19 | SAMUELSSON Sebastian | 0+0+1+0 | 1 | 54:18.1 | +1:35.7 | 43 | |
5. | 29 | HOFER Lukas | 0+1+1+0 | 2 | 54:35.6 | +1:53.2 | 40 | |
6. | 26 | DESTHIEUX Simon | 0+2+0+1 | 3 | 54:36.4 | +1:54.0 | 38 | |
7. | 48 | GARANIČEV Jevgenij | 0+0+1+0 | 1 | 54:38.9 | +1:56.5 | 36 | |
8. | 75 | CHRISTIANSEN Sjastad | 0+0+0+0 | 0 | 54:41.6 | +1:59.2 | 34 | |
9. | 53 | BÖ Johannes Thingnes | 0+2+1+0 | 3 | 54:43.2 | +2:00.8 | 32 | |
10. | 35 | DOLL Benedikt | 0+1+1+1 | 3 | 54:45.9 | +2:03.5 | 31 |
40. | 68 | KAZÁR Matej | 0+1+0+2 | 3 | 58:54.9 | +6:12.5 | 1 | |
56. | 39 | OTČENÁŠ Martin | 1+2+1+1 | 5 | 1:00:26.0 | +7:43.6 | 0 | |
86. | 11 | ŠÍMA Michal | 2+2+2+1 | 7 | 1:04:38.9 | +11:56.5 | 0 |
Priebežné poradie SP mužov po pretekoch | ||||||||
1. | BÖ Johannes Thingnes | 1082 | 0 | |||||
2. | LOGINOV Alexander | 753 | -329 | |||||
3. | DESTHIEUX Simon | 723 | -359 | |||||
4. | FILLON MAILLET Quentin | 721 | -361 | |||||
5. | FOURCADE Martin | 634 | -448 | |||||
6. | PEIFFER Arnd | 628 | -454 | |||||
7. | EDER Simon | 626 | -456 | |||||
8. | GUIGONNAT Antonin | 584 | -498 | |||||
9. | BÖ Tarjei | 567 | -515 | |||||
10. | DOLL Benedikt | 549 | -533 |
64. | OTČENÁŠ Martin | 33 | -1049 | |
77. | KAZÁR Matej | 20 | -1062 | |
91. | HASILLA Tomáš | 10 | -1072 |
Priebežné poradie rebríčka národov mužov po pretekoch | ||||||||
1. | NÓRSKO | 7088 | 0 | |||||
2. | FRANCÚZSKO | 6767 | -321 | |||||
3. | NEMECKO | 6490 | -598 | |||||
4. | RUSKO | 6237 | -851 | |||||
5. | RAKÚSKO | 6030 | -1058 | |||||
6. | TALIANSKO | 5531 | -1557 | |||||
7. | ŠVÉDSKO | 5375 | -1713 | |||||
8. | ČESKO | 5247 | -1841 | |||||
9. | ŠVAJČIARSKO | 4888 | -2200 | |||||
10. | UKRAJINA | 4774 | -2314 |
17. | SLOVENSKO | 3432 | -3656 |
Od dnešných pretekov nebudeme zverejňovať fotogalériu. Fotograf Igor Stančík musel kvôli iným pracovným povinnostiam z Östersundu odcestovať...
Ďalší program MS 2019 v Östersunde |