
Napriek rôznym patáliam bol Johannes Thingnes Bö aj na svojich posledných majstrovstvách sveta najväčším favoritom v rýchlostných pretekoch. Tie sa aj stali jeho korisťou po takmer bezchybnom výkone. Keď k najlepšiemu bežeckému času pridal bezchybnú a aj pomerne rýchlu streľbu, nebolo o čom. Vytvoril nové rekordy 21. zlatou medailou a jedenástym individuálnym prvenstvom z MS. Zvíťazil o 27,7 sekundy pred prekvapivým strieborným medailistom Američanom Campbellom Wrightom. Rodený Novozélanďan podal životný výkon, keď podporil deviaty bežák dvomi nulami a vybojoval vôbec svoje prvé pódium v najvyššej lige. Bronz bral skúsený Francúz Quentin Fillon Maillet (+37 s) s jedným trestným kolom zo streľby v stoji.
Hoci Nóri okrem zlatej ďalšiu medailu nepridali, zo šestice na štarte sa všetci umiestnili v Top 10. Štvrtý skončil aj napriek dvom minelám Vebjörn Sörum, od ktorého mal lepší beh už iba víťaz pretekov, šiesty zas bol Martin Uldal (0+1), ktorý bol najrýchlejším strelcom, veď odstrieľal obe položky za štyridsať sekúnd. Medzi dvoch Nórov sa na piate miesto zmestil Tommaso Giacommel z Talianska, ktorý si šancu na lepší výsledok pokazil zlou stojkou.
Z Nórov boli v najlepšej desiatke aj siedmy Endre Strömsheim, deviaty Sturla Holm Laegreid a desiaty Tarjei Bö. Ôsmu pozíciu obsadil druhý najlepší Francúz, Fabien Claude. Jeho tímový kolegovia, ktorí sa v stredu podieľali na zlate francúzskej miešanej štafety, Eric Perrot a Emilien Jacquelin zaostali za očakávaniami po 14., resp. 19. mieste. Preteky nevyšli ani hviezdnym Švédom, Sebastianovi Samuelssonovi bežecky a Martinovi Ponsiluomovi strelecky.

Slovenský mužský tím sa tešil, že konečne bude môcť nastúpiť v trojici, keďže vo SP je to vždy iba dvojica. No, bohužiaľ, Jakub Borguľa v dejisku ochorel a aj keď to skúsil vo štvrtok na tréningu, po ňom sa mu ešte stav zhoršil a vzhľadom na to, že pre neho musia byť o čosi väčšou prioritou juniorské MS, musí byť tam zdravý. Takže neštartoval a veľkou otázkou bolo to, či vôbec nastúpi aj v iných pretekoch ako len veľkej štafete. Na poslednú chvíľu tak dostal možnosť nastúpiť Damián Cesnek, ktorý pricestoval do Švajčiarska iba v piatok popoludní tiež po chorobe. Nemohol teda doma plnohodnotne trénovať. Je to veľká škoda, no taký je život.
Dúfali sme, že sa lepšie chytia Tomáš Sklenárik s Arturom Ischakovom, ktorí v poslednom období ukazovali skvelé strelecké parametre, ale slabší beh. Šprint je z väčšej časti práve o behu, takže sme dúfali, že budú mať dobrý deň. Na postup do stíhačky vyslovene potrebovali nuly. Zlé bolo, že len Tomáš mal možnosť štartovať v prvej skupine, Artur s Damiánom museli nastúpiť v tej poslednej už na rozbitom snehu.
Tiež sme boli zvedaví na to, ako Tomáš zvládne štart už v prvej skupine, čo je u neho absolútna novinka. Doteraz na MS či SP stále štartoval až v druhej polovici poľa, po zmene systému túto sezónu iba zo záveru. Práve tohtosezónne novinky mu spolu s kvalitným výkonom v Anterselve pomohli k prvej skupine, a dokonca mu vyžrebovali číslo tri. Pradoxné teda bolo, že keď prišiel do cieľa, stihol ešte dať rýchle pokyny Arturovi s Damiánom, čo bolo doteraz nemysliteľné.
Tomáš začal rýchlo, ale ku koncu prvého kola výrazne zaostal a 80. beh nebol dobrý. Predznamenalo to zlé preteky. Na ležke minul dve rany, jednu hore, druhú vpravo. Okamžite sa na neho zosunula "deka". Vieme, že predtým mal dobré strelecké výsledky, takže spolu so slabšou bežeckou formou mal čo robiť, aby hlavu presvedčil na ďalšie pokračovanie. V druhom kole už zaostal o 1:13 a ešte aj na stojke prišli dve chyby. Vo finále mal už dosť a obsadil 91. pozíciu (+4:59).
Artur Ischakov mal najmä v treťom kole miešanej štafety veľkú stratu, takže sme dúfali, že to dnes bude lepšie, ale nebolo. Sám bol z toho veľmi rozčarovaný. Dnes mal v prvom kole pri premiére na fóre MS 84. bežák a veľmi nevydarenú ležku, kde mal grupping vpravo a dve rany nepadli, jedna bola úplne kalibrová. Trestné kolo mu nedodalo na pohode ani fyzickej výkonnosti a v druhom kole sa už hrozne trápil s odstupom 71 sekúnd v 91. čase. Stojku síce zvládol bez chyby, ale posunul sa len na 80. priečku, ktorú v závere udržať nedokázal. Opäť patril k tým pomalším a zosunul sa na konečné 85. miesto (+4:09).
Damián Cesnek si nemohol vyskúšať ani jeden tréning, takže až dnes si prechádzal vynovené trate Ronald arény, teda nebolo to vôbec ideálne. Rozbehol to ale veľmi solídne, ako to aj zvykne, v prvom kole mal 62. čas a pridal aj nulu v ľahu. Podával svoj naozaj dobrý výkon ako to už viackrát ukázal aj v minulosti. Dokonca mu patrila 40. pozícia a aj keď sme čakali, že na stojku už príde priebežne tesne za Top 60, Damián prekvapil aj dobrým prostredným kolom (73. +51s), keď mal ešte pred stíhačkovou pozíciou mierny náskok. Dokonca sa zdalo, že by aj s jednou chybou mohol zabojovať o 60-tku. No stojky mu vôbec nesedia a aj dnes to mal veľký problém udýchať. Po prvej rane mal navyše mierny problém so záverom, kde stratil asi dve sekundy. Urobil tri chyby a bolo po všetkom. Padol na 78. pozíciu, ktorá sa napokon vo finiši zmenila na 79. miesto (+3:54).

Bohužiaľ, pri absolútnom vrchole sezóny, keď majú všetci top formu a ak je náhodou niekto chorý či zranený, tak ho tímy vymenia iným elitným pretekárom, Slováci potrebujú byť zdraví a v bežeckej aj streleckej forme. Žiaľ, to nebol náš prípad. Tomášovi to absolútne nesadlo a ťažko povedať, kde sa stratil ten Tomáš zo šprintu v Anterselve. Snáď sa stane menší zázrak vo vytrvalostných pretekoch. Artur bol veľmi nespokojný s tým, ako sa cítil na trati. Nešiel vo vysoko položených strediskách v Anterselve ani Marteli, ale naopak štartoval v nízko položenom Altenbergu na MEJ, kde ochorel. Bolo to vidieť na jeho výkone. Bol jeden z minima pretekárov, ktorý sa na MS vôbec nepripravoval vo výške, pretože na svoju prípravu ešte nemá finančný rozpočet a jeho vrcholom sú juniorské MS.
Prekvapil Damián, ktorý naopak bol v Anterselve aj Martelli a dokonca aj Ridnaun a i keď ochorel, dnes zúžitkoval to, čo mal v organizme z trojtýždňovej výšky a bol reálne blízko k stíhacím pretekom, čo by asi málokto povedal. Na trati zdolal 22 súperov, čo je na jeho pomery nevídané. Bohužiaľ, stojka mu dlhodobo nejde a ak sa trafí, je to viac-menej náhoda. Dnes sa tak nestalo. Všetky chyby mal hore. Nedá sa nič robiť. Aj on ostal v poli porazených a Slováci odišli na hotel veľmi sklamaní.
Opäť raz veľká škoda, že neštartoval Jakub Borguľa, ktorý v Altenbergu ukázal solídne bežecké parametre, keď trafil výber lyží. Dovolíme si povedať, že by bol dnes z našich najrýchlejší a už viackrát ukázal aj solídnu streľbu. Tréneri ho ale zrejme po chorobe nebudú chcieť nasadiť ani na hrozivých 20 kilometrov, aby neriskoval odpálenie pred reálnym vrcholom na juniorských MS.
Po týchto výsledkoch môžeme byť radi, že rebríček národov je jasný a tri miesta pre budúci rok máme na 99 % v hrsti. Otázkou je iba to, či skončíme na 22. alebo 23. pozícii, keďže sa na nás doťahujú Moldavci. Tí doteraz mali problém so štafetou, ale Andrej Usov napokon získal kvalifikačné body na to, aby ju doplnil v záverečnom trimestri, takže je pravdepodobné, že 22. priečku neudržíme. Aj Moldavci štartujú v trojici, takže v záverečných troch kolách SP s dvoma Slovákmi budeme proti nim bez šance. Pripomíname, že už teraz je jasné, že šprint v NMNM pôjde dvojica Sklenárik - Cesnek, pretože juniori budú ešte deň predtým štartovať v štafete na mládežníckych MS.
![]() |
![]() |
![]() |