Vytrvalostné preteky mužov sa išli vo veľmi vysokých teplotách, pričom 20-kilometrová trať vo vysokej nadmorskej výske už bola náročná sama o sebe. Už po štvrtý raz na tomto šampionáte putovalo zlato do Francúzska, tentokrát zásluhou iba 23-ročného Erica Perrota, ktorý sa tak premiérovo stal majstrom sveta v jednej z individuálnych disciplín. Ťažil najmä z fantastického bežeckého výkonu, ktorý mal úplne najlepší zo všetkých. Aj s jednou chybou v prvej streľbe v stoji ho bolo veľmi náročné zdolať.
Najbližšie k tomu bol iný zástupca novej generácie, Talian Tommaso Giacomel (+52,4 s). Strelecky takisto minul raz, no bežecky na Perrota stratil vyše minútu, hoci to bol piaty najlepší bežák, čo iba svedčí o veľkých rozdieloch na trati. V boji o bronz bolo viacero pretekárov. Najlepšie z nich to mali pred záverečnou streľbou rozbehnuté Čech Michal Krčmář a najväčšia domáca nádej Niklas Hartweg. Hartweg minul úplne posledný terč, ktorý ho odsunul na konečné piate miesto, Krčmář si pripísal až dve trestné minúty, pre ktoré skončil ôsmy. Tretie miesto nakoniec uchmatol pre seba Quentin Fillon Maillet aj napriek trom streleckým chybám, kedže bežecky šiel takmer identicky s Perrotom a vo finále na neho stratil necelé dve minúty.
Životné preteky dnes zašiel štvrtý Fín Olli Hiidensalo, ktorý nikdy predtým nebol v najlepšiej desiatke v najvyššej biatlonovej lige. Bol jedným z dvoch pretekárov, ktorý dnes neminuli ani raz. O pol sekundy zdolal spomínaného Hartwega a o štyri skúseného Slovinca Jakova Faka s jednou minelou. Obrovským sklamaním boli výkony Nórov, z ktorých najvyššie skončil víťaz skrátených vytrvalostných pretekov z úvodu sezóny, Endre Strömsheim na deviatej priečke. Až päť trestných minút si musel dnes k svojmu času pripočítať Johannes Thingnes Bö. Skončil dvadsiaty.
Pri vytrvalostných pretekoch na MS už väčšie klišé ako to, že Slováci môžu len prekvapiť, neexistovalo. Práve dnes sa veľmi oteplilo, teda bolo zjavné, že tí vzadu štartujúci budú mať veľkú nevýhodu. A my sme tam mali Damiána Cesneka aj Artura Ischakova. Damiána veľmi trápi streľba, ktorá je v týchto pretekoch absolútne kľúčová, teda neboli to dobré vyhliadky. Artur sa zasa trápi bežecky. Asi ako jediný zo štartového poľa neabsolvoval výškovú prípravu pred MS a ako pre juniora v prvej sezóne bolo 20 kilometrov na tejto rozbitej trati vo výške veľmi náročných. Dúfal len, že sa už lepšie aklimatizoval a podrží si to aspoň strelecky, čo sa mu na juniorských ME, ale aj v Ruhpoldingu náramne podarilo.
Veľmi otázny bol Tomáš Sklenárik, ktorý zasa štartoval v prvej skupine už s číslom 13, teda mal ešte dobrý sneh, podobné podmienky ako na nástrele a preteky s veľkou šancou uspieť. Viackrát v minulosti už predviedol dobré vytrvalostné preteky, no tu mal zlú bežeckú formu a streleckú kolísavú. U neho veľmi veľa hrá psychika. Chcelo to teda dobrý štart, aby mu vysoko ostávala motivácia.
Opäť sme nastupovali bez Jakuba Borguľu, ale tréneri už uvažovali o tom, že by ho predsa len mohli nasadiť do zajtrajšej single miešanej štafety, pretože mal opäť veľký súťažný výpadok v medzinárodných pretekoch a bolo zjavné, že zvyšné trio bude po dnešku mimoriadne unavené. Istá bola účasť Márie Remeňovej.
Tomáš Sklenárik začal dobre, ale po rýchlom úvodnom kilometri spomalil a už v prvom kole bežecky dostal 64 sekúnd. Nebolo to vôbec dobré, ale našťastie úvodnú položku rýchlo vyčistil. Jedna rana bola tesná, ale padla. V druhom kole sa výrazne prehlbovala jeho strata. Nakúpil tu už 84 sekúnd, škoda tejto veľmi zlej bežeckej formy. A už to bolo kompletne zlé, pretože prvá stojka mu nevyšla. Druhú ranu poslal tesne mimo, ale štvrtú dosť ďaleko na päť hodín. Bolo po pretekoch.
Ďalej musel veľmi bojovať so svojou hlavou, aby úplne nerezignoval. Bolo k tomu veľmi blízko. V treťom kole už dostal obrovských 1:49. Zdalo sa nám, že je otázne, či vôbec príde do cieľa. Na tretej položke mal prostrednú ranu tesnú mimo, no jeho bežecký výkon bol mimoriadne slabý. Jeho manko na štyri kilometre sa už dostávalo k dvom minútam. Svoj výkon ale dokončil. Napokon to bolo 0+2+1+1 a v cieli mal napokon manko takmer jedenásť minút. Obsadil 84. miesto.
Damián Cesnek začal v 85. behu (+1:06). Prvú ranu mal centrovú, no postupne podúval zásahy doprava a jeden mu tesne nepadol. Dostal teda pokyn pred druhou ležkou cvaknúť dva doľava ak by fúkalo rovnako. V druhom kole už padol bežecky do poslednej desiatky, ale na stojke prišlo prekvapanie, keď dal nulu. S 1+0 teda žil, patrila mu 65. pozícia. Ešte bolo o čo bojovať. Žiaľ ale, bežecky patril medzi úplne najpomalších. Tiež sa jeho manko dostávalo k dvom minútam na kolo, hoci on šiel hranu na rozdiel od hrozne trápiaceho sa Tomáša.
Len nuly by ho ešte udržali v hre a povedzme si, že trochu prekvapujúco padla nula na druhej ležke. Cvakol si ako mal a bola to grupingovo výborná položka. Bol 63. Škoda, že dnes nemal taký bežecký deň ako v šprinte, keďže dostávala hroznú latu. Napokon neustál ani životnú streleckú bilanciu. Na poslednej položke minul prvé dve rany vľavo a aj keď zvyšné padli, spadol tam, kde zvyčajne býva, až na 81. pozíciu (+10:14).
Artur Ischakov to už rozbehol pomaly v 90. čase, no chcel si hlavne postrážiť streľbu. Úvodná ležka popadala výborne, takže bol vysoko. V druhom kole bežecky zdolal aspoň 11 pretekárov, ale minul jednu ranu. Bol na hrane Top 60. V treťom kole podal dosiaľ najlepší výkon, keď mal 84. bežák s odstupom 1:27, teda takmer o pol minúty lepší ako v tomto kole jeho kolegovia. No tretiu položku totálne pokazil. Druhú ranu poslal absolútne mimo dole, musel chybne stlačiť spúšť predčasne. A potom ešte posledná bola kalibrová. Padol na 78. miesto a už to bolo hrozné.
- reklama nášho partnera - |
- reklama nášho partnera - |
- reklama nášho partnera - |
- reklama nášho partnera - |
Z našich aspoň bežecky bol najlepší, hoci stále "v suteréne". Strácal tú minútu a pol na štyri kilometre. Záverečnú stojku skúsil za 24 sekúnd a popadala. Posunul sa aspoň na 73. pozíciu, ktorú ale neudržal aj keď ešte sa ako tak "zmáčkol" na v poslednom okruhu v 84. čase. Bolo to tam okolo neho vyrovnané. Skončil na 77. pozícii (+9:04). Hrozná škoda tej zbabranej druhej ležky, pretože to nemusel byť až taký bolestný pohľad.
Súhrn
Martin Bajčičák pred sezónou hovoril, že ovocie zásadných zmien pri bežeckom trénerovi sa ukáže až v druhej sezóne. V tej prvej očakáva mierny pokles formy našich pretekárov a v porovnaní so svetovou konkurenciou je ich bežecká výkonnosť naozaj frustrujúca. Mladému tímu rozhodne nepridáva na sebadôvere. Navyše, treba bojovať o dve olympijské miestenky. Po dnešných pretekoch, samozrejme, nikto z našich na dvere olympijskej dediny nezaklopal.
Škoda toho, že neudržali streleckú bilanciu, ktorá by ich posunula vyššie. Každý dal nulu, jednotku, ale aj dvojku. Budú sa musieť skoncentrovať na štafetu, ktorú nemáme veľkú šancu dokončiť, takže musíme aspoň na prvých dvoch úsekoch zabojovať a skúsiť poraziť aspoň niektorý tím. Potom pre Artura s Jakubom príde vykúpenie v podobe účasti na juniorských MS, kde to, snáď dopadne oveľa pozitívnejšie.
V rebríčku národov sme už padli za Moldavcov na 23. miesto a to nám zrejme ostane do konca zimy. Zajtra by sme mali nasadiť Jakuba Borguľu, ktorý zažije premiéru na elitných MS spoločne s Máriou Remeňovou, ktorá včera pricestovala do dejiska. Ak by sa Jakub necítil dobre, zrejme bude tesne pred štartom nahradený Arturom.