
Ženské rýchlostné preteky v českom Novom Meste boli veľkým návratom Nórky Ingrid Landmark Tandrevoldovej na vrchol. Počas sezóny ju trápilo zdravie, streľba, MS v Lenzerheide boli pre ňu veľmi psychicky náročné s krúžením v oboch veľkých štafetách. Dnes si zapísala vôbec prvé individuálne umiestnenie v najlepšej desiatke v tejto zime a rovno z toho bolo víťazstvo. Na strelnici bola stopercentná a na trati ju zdolala iba Lampičová (o šesť sekúnd).
Vyfúkla dnešné preteky trom hviezdnym Francúzkam, ktoré sa zaradili hneď za ňou. Druhá bola čerstvá majsterka sveta v tejto disciplíne Justine Braisazová Bouchetová (+15,1 s). Na trati bola iba o sekundu pomalšia ako Nórka, no v súboji o prvenstvo ju limitovala chyba v streľbe v stoji. Tretia Julia Simonová (+20,9 s) bola dnes naopak bezchybná, no bežecky zaostala za očakávaniami.
Bez pódia zostala Lou Jeanmonnotová (+27,1 s), ktorá bojuje o každý jeden bod v súvislosti s jej súbojom o veľký kryštálový glóbus s Franziskou Preußovou. Nemecká líderka celkového hodnotenia SP si dnes však pripísala tretí najhorší výsledok v sezóne - 15. miesto s jednou minelou v streľbe v stoji. Najlepšie preteky sezóny dnes zaznamenala Lisa Theresa Hauserová, ktorá s čistou streľbou brala piate miesto a veľmi tesne zdolala ďalšie výborné strelkyne šiestu Karoline Knottenovú a siedmu Suvi Minkinnenovú. V životnej sezóne pokračuje aj Bulharka Milena Todorovová, ktorá obsadila ôsmu priečku.
Preteky ukázali, že sa úplne zbytočne menili štartové skupiny. Trať sa nezhoršovala tak výrazne, aby sme nemohli sledovať klasickú show. Bežecky bola najsilnejšia Lampičová s číslom 45 a Nórky s vysokými číslami 65 a 68 sa bežecky dostali do Top 10.

Nové Mesto na Morave je mimoriadne sledovaným kolom SP aj u nás na Slovensku a tisícky fanúšikov biatlonu smerujú do Vysočina arény, aby si pozreli nie len svetový biatlon, ale aj výkony slovenských reprezentantov. Kým u mužov to teraz nie je veselé a musíme počkať na návrat Borguľu a Ischakova do najvyššej ligy, o to viac boli sledované ženské štarty. Všetko to začínalo rýchlostnými pretekmi, ktoré v piatok podvečer predurčovali víkend. Veľmi dôležitá bola štartová pozícia do stíhacích pretekov.
Logicky sa najviac čakalo od Paulíny Bátovskej Fialkovej, ktorej často sedia náročné vodnaté podmienky, no po MS ochorela, takže sama nevedela, že či dokáže podať stopercentný výkon. Rozhodcovia sa rozhodli tak ako aj u mužov prerobiť štartovú listinu, takže Paulína dostala menej výhodné číslo 39, ale dalo sa s tým určite bojovať. Dôležité bolo, aby slušne bodovala dnes aj zajtra, pretože jej pred NMNM patrila 28. pozícia celkového poradia, takže to chcelo natlačiť sa do Top 25, aby mala istý masový štart v Pokljuke a nemusela sa spoliehať na top výsledok z tamojších vytrvalostných pretekov, ktoré často dopadajú nevyspytateľne.
Anastasia Kuzminová už prišla pred polodomácim publikom konečne zlomiť "prekliatie", keď sa nevedela a nevedela dostať do Top 30. Vo svojej obľúbenej disciplíne si verila aj na Top 10, ale zrejme nie dnes, pretože tie podmienky boli veľmi náročné. Jej sedia tvrdé podložky a počasie pod nulou. Tu to bol úplný opak. Navyše šla až s číslom 48, teda dosť neskoro už so značnou nevýhodou.
Eme Kapustovej konečne vyšli oba štarty na MS, a tak šla do záverečného trimestra s nádejou, že to už bude lepšie. Pôvodne mala štartovať úplne medzi prvými, ale aj po zmene štartovej listiny dostala priaznivé číslo 26, takže mala všetky predpoklady na to, aby uspela, tj. prekĺzla do stíhačky. Potrebovala na to nuly, čo ona vie, ale prvý raz štartovala v takej búrlivej atmosfére aj k Slovákom a pod umelým osvetlením. Bolo to psychicky náročné.
Ako prvú sme mali na trati Emu Kapustovú s jasným cieľom postúpiť do stíhačky. Bola to pre ňu veľká motivácia v slávnom, no blízkom stredisku. V prvom kole zabehla 79. bežák s odstupom 42 sekúnd. Nebolo to ideálne, dúfali sme, že už ďalej bežecky nebude upadať. Žiaľ, na ležke mala dve tesné rany vpravo, z ktorých jedna nepadla. Znamenalo to 150 metrov navyše a to bol veľký problém. Nachádzala sa veľmi vzadu.
V druhom kole mala 72. beh (+40s), takže to bolo ako-tak ok, ale pri dnešnej výbornej streľbe mnohých to na stíhačku nevyzeralo. Stojku síce zvládla za 23 sekúnd, a to ju katapultovalo na 60. priečku, ale bolo zrejmé, že to neudrží. Tak aj bolo, v záverečnom kole dokúpila 49 sekúnd (82. čas) a klesla na konečné 68. miesto (+2:21).
Paulína Bátovská Fialková avizovala, že to po chorobe nebude ideálne na trati, ale od úvodných medzičasov ukazovala extratriedu. V prvom kole zaostala iba o 12 sekúnd v ôsmom čase. No aj ona ako Ema minula štvrtú ranu v ľahu. Manko teda stúplo na 40 sekúnd, no dalo sa s tým ďalej bojovať. Pred stojkou sa posunula z 37. na 25. priečku. Opäť dostala iba 12 sekúnd. Stále to mohol byť skvelý výsledok.
Prišli ale dve chyby v stoji, jedna aj dosť ďaleká. Po odkrúžení trestných kôl padla až na 54. priečku. V poslednom kole už tradične nebola taká silná, ale aj tých 19 bežeckých sekúnd straty nebolo zásadných. Vytiahla to na konečné 46. miesto so stíhačkovým odstupom 1:49. Zlé preteky. Pri takejto bežeckej forme to je pre ňu veľmi skľučujúce.
Aj Anastasia Kuzminová potvrdila, že sa bežecky od svetového šampionátu nezhoršila. Napriek nie ideálnej trati bojovala príkladne a začala v 14. behu (+18s). Od januára stabilne jazdí prvé kolá v druhej desiatke. No stabilnú nemá streľbu a keď minula v ľahu až tri rany, vyzeralo to hrozivo. Patrila jej až 98. pozícia. Dokonca sa strieľalo tak dobre, že ako jediná z celého štartového poľa minula až trikrát.
V druhom kole ale akoby ani neboli cítiť tie trestné kolá v nohách a opäť zaostala o identických 18 sekúnd v 18. čase. Dala si šancu na stíhačku, ak by čisto zastrieľala. A to sa jej podarilo. Nebola to príiš rýchla položka, ale vymierená a posunula sa na 66. pozíciu. Vedeli sme, že v jej nohách je sila na posuh hore, veď na Top 60 strácala iba sedem sekúnd. Tie hravo zmazala a napokon skončila na 55. mieste (+2:04).

Na tento šprint slovenskí priaznivci dlho čakali a mnohí aj merali cestu na Moravu, no i keď ostali uchvátení atmosférou, s výsledkami spokojní byť nemohli. Vôbec sme nečakali, že ani jedna z našich nezaboduje. Klišé vraví, že taký je biatlon. Sme výkonnostne strednou krajinou, ktorá častejšie zažíva sklamania ako veľké úspechy.
Aj keď obe naše líderky potvrdili skvelé bežecké parametre, Paulína 12. a Nasťa 24. čas, v streľbe sú pomalšie a najmä nepresné. Na tri chyby si vybrali preteky, ktoré boli jedny z najpresnejších v sezóne. Presne z rovnakého dôvodu do stíhačky nepostúpila Ema, ktorej chýbalo deväť sekúnd. Ak by sa strieľalo štandardne, s tou jednou chybou by sa tam tesne dostala, no dnes nie. Je zjavné, že v tejto sezóne už nebude mať formu, ktorú dokázala zopárkrát ukázať vlani.
Čo z toho plynie? Paulína takmer určite stratila šancu na Top 25 v poradí SP pre masový štart v Pokljuke. Nepochybujeme, že zajtra sa posunie, možno aj výrazne, ale stráca už 41 bodov na navyše dnes skvelú Öbergovú, takže bude budúci týždeň potrebovať silný výsledok v najťažších pretekoch, kde sa chyby tvrdo trestajú. Nasťa bude v sobotu vybiehať veľmi zozadu. Na body stráca zhruba dĺžku trestného kola, takže bude veľmi potrebovať nuly.
V rebríčku národov sme dnes rozhodne nezahviezdili. Ostalo nám ale 14. miesto, pretože Kanaďanky za nami absolútne nemajú formu a aj keď Bulharka Todorovová skončila ôsma, ráta sa tímový výkon a unavené pretekárky z juniorských MS Christovová s Dimitrovovou dopadli slabo.