
V prvom úseku veľkej miešanej štafety viedli štartové pole dve mladé pretekárky Kirkeeideová z Nórska a Tannheimerová z Nemecka. Ležku zvládla najlepšie iná dvojica, Natalia Sidorowiczová a Jeanne Richardová. V prostrednom okruhu sa na nich dotiahla aj Nórka, Švédka či Nemka a spoločne prišli na stojku. Náhradné náboje nespotrebovala iba Anna-Karin Heijdenbergová zo Švédska, ktorá šla na vedúcu pozíciu. Zvyšné súperky to však zvládli s jedným dobíjaním až na Richardovú, ktorá zapísala francúzskej štafete prvé trestné kolo. Heijdenbergová prvú pozíciu na trati neudržala, odovzdávala dve sekundy za víťazkou prvého úseku Maren Kirkeeideovou. Stratu okolo desať sekúnd malo aj Poľsko s Nemeckom.
Na čele sa vytvorilo silné bežecké duo Hanna Öbergová a Ida Lienová. Na trati dokázali zveľaďovať svoj náskok pred prenasledovateľkami. Na ležke sa nevyhli dobíjaniam, no veľa času nestratili. Tretia Anamarija Lampičová na nich strácala vyše dvadsať sekúnd. Tú navyše vyradila z hry o priebežné pódium streľba v stoji, po ktorej musela bežať až tri trestné kolá. Tomu sa severanky na čele dokázali vyhnúť, no obe museli dvakrát dobíjať. Öbergová strieľala výraznejšie rýchlejšie ako Lienová a vybudovala si pred ňou náskok deviatich sekúnd, čo si už udržala až po odovzdávku. Tretie odovzdávalo Francúzsko (+38 s), ktoré sa po trestnom kole Richardovej značne posunulo zásluhou Oceane Michelonovej.
V prvom mužskom úseku okupovali prvé dve miesta Martin Ponsiluoma a Johannes Dale-Skjevdal. Oboch ako nevyspytateľných strelcov potrápila položka v ľahu, no trestnému kolu sa dokázali vyhnúť. Využil to Eric Perrot, ktorý po bezchybnej streľbe vyrážal zo strelnice už vedľa Daleho, pričom strácali jedenásť sekúnd na vedúceho Švéda. V prostrednom okruhu sa rozostupy výraznejšie nemenili, podstatnejšia bola strelecká položka v stoji. Tá opäť zdržala severanom a vyšla parádne Francúzovi, ktorý sa dostal na prvú pozíciu. Ponsiluoma však vyrážal do záverečného kola iba osem sekúnd za ním, čo bolo rozhodne v jeho silách stiahnúť. Aj sa mu to podarilo a odovzdával iba pár desatín sekundy za Perrotom. Nórsko malo odstup 19 sekúnd a ďalšie krajiny strácali už vyše minúty.
Črtal sa francúzsko-švédsky súboj o víťazstvo medzi Quentinom Fillonom Mailletom a Sebastianom Samuelssonom. Na ležke však prišli obrovské problémy Francúza, ktorý potreboval všetky náhradné náboje a preležal na stave kvantum času. Švéd aj Nór Isak Frey to zvládli bez problémov a vzdialili sa mu. Samuelsson prišiel na záverečnú streľbu s náskokom 24 sekúnd pred Freyom a 35 pred Fillonom Mailletom. Zo zásobníka minul raz, no dokázal na prvý pokus dobiť, čím bolo spečatené švédske víťazstvo. Nórsky debutant v štafete SP potreboval dobíjať dvakrát, čo využil francúzsky veterán rýchlou a presnou stojkou. Zo strelnice tak vyrážali hneď vedľa seba. Fillon Maillet mal v závere viac síl a druhé miesto Francúzska si už ustrážil pred Nórskom s čerstvým víťazom IBU pohára.
Z víťazstva v posledných štafetových pretekov v tejto sezóne SP sa tešilo švédske kvarteto v zložení Anna-Karin Heijdenbergová - Hanna Öbergová - Martin Ponsiluoma - Sebastian Samuelsson. Švédsko sa zároveň tešilo zo zisku malého krištáľového glóbusu za miešané štafety. V celkovom poradí skončilo ako druhé Francúzsko a tretie Nórsko, teda poradie je identické ako v dnešných pretekoch.

Slovenský tím v Pokljuke postihli nečakané problémy. Už dávnejšie voľno dostala Nasťa Kuzminová s tým, aby bola dobre pripravená na záverečné kolo SP. Lenže zdravotné problémy Emy Kapustovej sa úplne rozmohli a musela v piatok skoro ráno odísť z Pokljuky domov tak, aby ešte stihla pred víkendom absolvovať vyšetrenia. Vzhľadom na túto indispozíciu by už bolo nelogické cestovať do Osla, keďže medzi ňou a Remeňovými nie je veľký výkonnostný rozdiel.
Zároveň sme mali druhú časť tímu ďaleko v Otepää s veľmi problematickými leteckými spojmi do Pokljuky, a tak ostal tím v zlej pozícii, ako vyrieši problém iba s dvoma pretekárkami v dejisku. Napokon sa tréneri dohodli s Máriou Remeňovou, že absolvuje obe štafety. Bola tak prvou Slovenkou v histórii, ktorá šla dvoje preteky SP v jeden deň. Zvyčajne sa to týka malých krajín, no teraz sme museli improvizovať aj my. Medzi pretekmi v tímovej bunke pre ňu rozložili provizórne lôžko, kde odpočívala a staral sa o ňu fyzioterapeut Jakub Hudák. Spolu s ňou vo veľkom mixe nastúpili Paulína Bátovská Fialková, Tomáš Sklenárik a Artur Ischakov.
Márii vôbec nesedel podklad, ktorý bol veľmi ťažký a robili sa veľké rozdiely. Ak by bola trať tvrdá a počas dňa nesnežilo, určite by to bolo ideálnejšie pri jej druhom dnešnom výkone. Hlavné bolo rozumne si rozložiť sily. Výhodou bolo, že v prvom okruhu sa šlo kompaktne vo veľkej skupine. V single mixe dostala v prvom, hoci kratšom, okruhu desať sekúnd, keďže sa to výraznejšie natiahlo. Teraz sa netlačila dopredu. Chcela šetriť sily v detailoch. No mala dve kolízie. Najprv menšiu hneď po štarte a následne aj spadla, našťastie v stúpaní, teda nebolo to vážne a pokračovala ďalej. Jej manko ale výrazne stúpalo, stratila v tom momente kontakt so skupinkou, a tak viedla partiu od 17. po 21. pozíciu. Zaostala tu až o 24 sekúnd. Bolo kľúčové dobre zastrieľať. Žiaľ, prišlo zdržanie pri dvoch dobíjaniach. Poležala si 45 sekúnd, takže odstup stúpol na 43 sekúnd. Bola na 20. pozícii. Nebol to dobrý začiatok.
V druhom kole to logicky veľmi stúpalo. Síce predbehla Fínku Keranenovú, ale manko veľmi stúpalo. Napokon sa dostalo až na 1:08. Snažila sa aspoň opticky držať Rumunky a Číňanky, ktoré šli pred ňou. Mierne ich dobehla a dúfali sme, že ich skúsi vyzvať na stojke. Zvládla to výborne, za 29 sekúnd bez dobíjania. Krásny záver dňa, po neuveriteľnej šiestej položke. Posunula sa cez Číňanku na 18. pozíciu s +1:13 a pred sebou mala Rumunku. Dúfali sme, že bude pre ňu hrateľná a strata nebude až dvojminútová. Zvládla to v poriadku, Rumunku úplne zničila a napokon odovzdala s odstupom 1:40 na 17. pozícii. Bez štartu aj na obed by to zrejme zvládla lepšie, ale možno len o 15-20 sekúnd.
Akú mala situáciu pred sebou Paulína Bátovská Fialková? 13 sekúnd pred sebou mala Ukrajinku a 23 Američanku. Na trati to ale nešlo ani Lotyške a Estónke, ktoré boli síce ďaleko, ale na 6 kilometrov boli úplne hrateľné. Ukrajinka "padla" už v polovici kola a za Američankou prišla na ležku už len o tri sekundy. V tomto kole bežecky zaostala iba o dve sekundy na . Ležka Paule trvala 40 sekúnd, čo nebolo ideálne, potrebovala opraviť prvú ranu. Ale pre problémy súperiek sa vyšvihla na 13. pozíciu. Síce bola na čele skupiny s Ukrajinkou a Američankou, ale na základe skúseností z prvého kola sme vedeli, že im nedá šancu a ujde. 25 sekúnd pred sebou mala Lotyšku Bleideleovú. Predbehla ju 600 metrov pred strelnicou. Bola teda na 12. pozícii. No nasledovala obrovská 50-sekundová diera.
Ani stojka jej nevyšla ako chcela, minula dvakrát a trvalo jej to 47 sekúnd. Súperky zozadu sa priblížili. Pokračovala dvanásta tesne za Lotyškou, no hneď za Paulínou vyrážala do posledného kola domáca Lampičová, ktorá krúžila. Dôležité bolo, aby sa jej naša pretekárka chytila. Rýchlo si poradili s Lotyškou, no tak ako v Lenzerheide bola Anamarija nad jej sily. Slovinka totiž prvé dve kolá šetrila a v tom poslednom zničila konkurenciu. Paulína na ňu napokon stratila 16 sekúnd na záverečných 2000 metroch. Odovzdala teda s odstupom 2:02 na 12. priečke. Veľmi pekný výkon z jej strany. Na svojom úseku zaostala iba o pol minúty. Bola siedma najlepšia.
Tomáš Sklenárik nastúpil na záverečné preteky sezóny. Celý týždeň sa v Slovinsku pripravoval na dnešný deň. Chcel podať silný výkon. No v prvom kole už nakúpil pol minúty. Veľa. Priblížil sa k nemu Ukrajinec. Ležku zvládol s jedným dobíjaním, takže sa dokonca posunul na 11. miesto, no Ukrajinec Dudčenko už bol tesne za ním. V druhom kole ho predbehol a chvíľu sa za ním Tomáš potiahol. Opäť zaostal o pol minúty a boli sme zvedaví na záverečnú položku jeho sezóny. Trvala mu 39 sekúnd, takže dvakrát musel opravovať. Stratil kontakt s Ukrajincom, no bezpečne pokračoval na 12. pozícii. V poslednom kole dostal až 44 sekúnd. Odovzdal na 12. priečke, no už s veľkým odstupom 3:30. Američan sa priblížil na šesť sekúnd.
Artur Ischakov mohol byť spokojný s tým, že dostal štafetu na veľmi dobrej 12. priečke, no odstup na kohokoľvek pred ním bol už obrovský. Naopak, celé prvé kolo sa k nemu približoval Američan Germain a pred príchodom na štadión ho dorazil. Bežecky dostal v prvom kole dvadsať sekúnd. Potreboval odraziť súpera na strelnici. Vôbec sa mu to nepodarilo, pretože dvakrát dobíjal. To znamenalo, že odchádzal trinásty desať sekúnd za Američanom, ale ešte 20 sekúnd za ním šli Kanaďan spolu s Bulharom, teda zhodou okolností borci, ktorí hrali dôležitú úlohu v boji národov u žien. Potrebovali sme ich zdolať.
V druhom kole bol Artur prekvapujúco rýchlejší ako Germain. Skoro ho dobehol. Bežecky dostal iba 16 sekúnd v 11. behu. To bolo skvelé. Stále bolo v hre aj 12. miesto. Bohužiaľ, Arturovi ušiel štvrtý výstrel, hoci Američan to vyčistil. Artur to vnímal a príliš urýchlil šiesty výstrel, minul ho, hoci si už vykladal pušku na plece. Musel ju zložiť, vložiť siedmy náboj a skoncentrovať ešte raz. Veľká škoda toho, pretože nasledovalo zdržanie, po ktorom strácal na súpera 11 sekúnd. No horšie bolo, že preto ho dobehol Kanaďan Pletz. Bulhar dobíjal, takže zaostal. Žiaľ, Artur po tom silnom druhom kole už nemal toľko síl, aby dotiahol Američana a veľmi rýchlo ho dorazil Pletz. Napokon sa ukázalo, že to bol Arturov trik. Vyzeral slabo, ale chytil sa súpera a v poslendom kopčeku ho silným finišom zaskočil. Pletz len neveriacky krútil hlavou, ako ho predbehol a finišovali sme tak na 13. pozícii (+4:32). Nebyť toho extra dobíjania, asi by dokázal zabojovať aj s Američanom, ale nevadí. To tak býva.

Vzhľadom na všetky okolnosti sme dnes sledovali výborný výkon nášho tímu. 13. miesto musíme považovať za solídny výsledok, keď nastúpia štyria Slováci. A to sme nemali k dispozícii Kuzminovú, Kapustovú ani Borguľu. Isteže, aj iné krajiny mali rôzne absencie.
Mária prvý a zrejme aj posledný raz v kariére vystrelila za jeden deň v súťažiach IBU až 37-krát, všetkých 30 terčov zostrelila, sedem potrebovala náhradných nábojov. Záverečná položka už na dne síl jej vyšla najlepšie. Umiestnenie na odovzdávke síce nepôsobilo vábivo, ale podmienky boli veľmi náročné a strata ešte hrateľná pre zvyšok tímu. Nedá sa tvrdiť, že ak by nešla prvý mix, skončili by sme výrazne vyššie. Zrejme o jedno miesto áno, ale viac nie, takže stávka na Máriu a obe štafety bez akýchkoľvek pochybností vyšla. Teraz má štyri dni oddychu, aby ešte skúsila podať dostatočný výkon na šprinte v Osle, ktorý môže brať ako odmenu, keďže pôvodne tam cestovať nemala.
![]() |
# biathlonpokljuka, #biathlonworld, #stvr
Paulína potvrdila svoj kredit, na trati šla pekne a hoci sa na strelnici dlhšie zdržala, boli sme v hre o 12. miesto, ktoré by bolo za týchto okolností naozaj maximom. Škoda, že nemohla cestovať na záverečné kolo SP s pocitom, že by jej konečne vyšla streľba. V Osle ale bude v pozícii, že vôbec nemá čo stratiť. Majú byť teploty nad nulou, takže by jej to mohlo opäť bežecky sadnúť.
Tomáš podal dobrý výkon. Nebolo to na veľké oslavy, ale ani veľké sklamanie. Na svojom úseku pozične nesklesol, aj keď nabral väčšiu stratu. V porovnaní s Arturom bol pomalší v každom kole a nie len kozmeticky, takže napokon urobili tréneri správne rozhodnutie, že šancu na záverečnom kole SP dostali juniori Borguľa s Ischakovom. V budúcej sezóne bude veľmi zaujímavé sledovať ich boj o dve miestenky na OH. Už budú môcť jazdiť v SP traja, takže to bude pekná bitka.
Artur potvrdil bežecké zlepšenie, ale aj to, že vie zabojovať s oveľa skúsenejšími súpermi na trati. Má naozaj dobré taktické myslenie. V prvom kole sa nechal dobehnúť, aby v druhom kole zasa on chytal "korisť" a v závere to výborne uhral s Kanaďanom. Zaslúži si veľkú pochvalu. Škrvnou je stále ešte prílišná premotivovanosť, keď stojku pálil za 19,6 sekundy, ale pred štvrtým výstrelom vypadol z rytmu a minul, no a potom vypálil prvú dobíjanú ranu iba za päť sekúnd, čo sa nerobí. Vieme, že dobíjanie v priemere trvá 7-9 sekúnd. Čiže motivácia, pracovitosť, technika, myslenie a inštinkt na biatlon skvelé, ešte musí pracovať na zbrklosti. Nevadí, bol to iba jeho 19. medzinárodný štart. Viacerí naši dorastenci majú viac skúseností.
Dnešok teda pre nás znamenal úspech v hodnotení krajín. Muži si už síce nemajú šancu vylepšiť 23. pozíciu, ale to pre štart iba dvojice vo všetkých individuálnych súťažiach bolo nereálne. Všetky krajiny pred nami nasadzovali troch, resp. štyroch. Ale u žien sa dnes ukontrolovala 14. priečka aktuálne s náskokom 59 bodov pred Kanadou a 83 pred Bulharskom. Práve Bulharky majú aktuálne s Todorovovou lepšiu formu ako Kanaďanky, takže ak to v záverečných rýchlostných pretekoch v piatok nepokazíme, mali by sme si to udržať a bude to najlepší výsledok za posledných šesť sezón.