Trpký koniec sezóny pre sestry Remeňové. V Canmore pokračovala strelecká agónia

14.3.2024, 17:00 | Svetový pohár | Slovenský biatlon
SP 2023/2024: rýchlostné preteky žien na 7,5 km
Kanada Canmore štvrtok, 14. mar 24, 17:40 vietor2 2 km/h
zlata medaila Taliansko  VITTOZZI Lisa (0+0) teplota2 -1 ºC
rtvs male logoNa Športe aj webe RTVS, komentoval Vladimír Genda (Dvojka!)
Rozlúčku so sezónou zažívame v Canmore, teda ďalšom zámorskom olympijskom stredisku, kam síce prišli pretekári ešte unavenejší, ale do mierne nižšej výšky a už nemuseli riešiť časový posun, keďže sa Soldier Hollow a Canmore nachádzajú zhodou okolností v rovnakom pásme. Naposledy sa SP jazdil v Canmore pred piatimi rokmi a boli tu obrovské mrazy. Tentoraz je to ale úplne iná pieseň. Provincia Alberta privítala pretekárov krásnym počasím.
A krásne boli aj mnohé streľby. Najmä druhej ženy poradia SP Lisy Vittozziovej, ktorá zvíťazila. Letela najmä v poslednom kole, keď sa z priebežne tretej pozície prepracovala až na čelo. Vyhrala o 5,5 sekundy pred Lou Jeanmonnotovou a 8,6 pred Lenou Haeckiovou. Bol to najvyrovnanejší šprint sezóny, do minúty straty sa zmestilo až 16 pretekárok.
Líderka poradia SP Ingrid Tandrevoldová nie, skončila až sedemnásta s odstupom 1:02 a výrazne si skomplikovala šancu na svoj prvý veľký glóbus. Ešte pred štartom mala 73-bodový náskok, no o väčšiu polovicu dnes prišla. Ostalo medzi nimi už len sedem bodov a navyše v sobotu bude mať Nórka oproti Talianke veľmi slabú východiskovú pozíciu.
Scenéria Canmore (© Petr Slavík)
Závery sezón sa nám dlhodobo nedaria, výnimkou v posledných rokoch bola len Paulína Bátovská Fialková, ktorá tu ale nebola, rovnako ako Nasťa Kuzminová, ktorá dlhodobo plánovala iba ME, MS a 8. kolo SP. Podmienky boli celý čas veľmi dobré, trať tvrdá a rýchla. Čakali sa teda malé rozdiely, ktoré mohli aj naše pretekárky využiť. No nestalo sa.

Ostalo to teda na sestrách Remeňových, ktoré hrozne dopadli v USA, a tak sa chceli rozlúčiť s týmto rokom úspešnejšie - v stíhacích pretekoch. Na to ale potrebovali solídny beh a zvládnutú streľbu, čo je u Márie už dlhodobý problém. Naposledy zaznamenala čistú položku ešte 9. februára v šprinte na MS, hoci v úvode zimy patrila k našim najlepším strelcom. Zuzana mala v Osle dva výborné štarty z hľadiska streľby, ale v Amerike to nepotvrdila. Bola by hrozná škoda pre náš tím, ak by cestovali za more len pre dva štarty. Boli by to draho (ba až zle) investované peniaze.
Zuzana Remeňová (© Petr Slavík)
Zuzana začala celkom rýchlo, no ku koncu prvého kola riadne vypúšťala, aby mala dobrú streľbu, no vôbec to nevyšlo. Hneď prvé dve rany poslala mimo, potom zrejme upravila polohu a/alebo mieridlá a zvyšok padol. No padla na 85. priečku a z týchto končín sa už nevyhrabala. V druhom kole prišiel veľmi podobný 75. beh ako v prvom kole a hoci stojku zvládla veľmi pekne za 26 sekúnd, jedna sklopka ju neposlúchla. Bola teda na 80. pozícii. V poslednom kole už mala hrozne dosť a zaostala až o 68 sekúnd kvôli čomu sa prepadla na finálne 84. miesto (+3:42) znamenajúce koniec sezóny.
Mária šla ako predposledná, no mala veľké šťastie na dobré podmienky, ktoré by už bežne inde znamenali veľkú časovú stratu hneď v štartovej bráne. V prvom kole zaostala len o 33 sekúnd (67. čas), teda predviedla veľmi pekné kolo. No všetko bolo okamžite stratené ďalšou spackanou položkou so štyrmi chybami. To ju logicky úplne odrovnalo fyzicky aj psychicky a bola posledná. Na stojke iste chcela ešte ako-tak vylepšiť dojem, ale opäť trafila len štvrtým výstrelom. Šialenú bilanciu 4+4 si z posledných sezón v našom biatlone nepamätáme. V závere museli organizátori čakať pre ňu s kvetinovým ceremoniálom, no aspoň bola minútu a pol v záberoch kamier ako posledná na trati. Zažila hrozne trpký koniec sezóny. 93. +6:30.
 Súhrn
Toto sme si nepredstavovali ani v najhoršom sne. Celé zle, absolútna deka spadla na dvojičky Remeňové v závere zimy. Máriu sme nespoznávali už od Anterselvy, na strelnici to bola často beznádej ukončená dnes až symbolicky. Zuzana to zvládala lepšie, ale ani s dvojkami/trojkami sa nedá v najvyššej lige nič dosiahnuť, keď beh nedostanete cez 70. miesto. Aspoň vyšiel ten jeden štart v Osle, kde sa všetko spojilo dohromady, ale s tým sa nebudú môcť dievčatá uspokojiť. Chce to poriadne prehodnotiť veci. Pre Máriu to bol dnes 61. štart v pretekoch SP, v rámci skúseností už patrí do stredu poľa. Nemôže takto ďalej strieľať. Po pretekoch Mária napísala fanúšikom krátko o svojich problémoch, čo bol dobrý krok.
Dnes sa uzavrela sezóna v rebríčku národov. Je teda jasné, že po šesť pretekárok budú v budúcom roku stavať Francúzsko, Nórsko, Švédsko, Nemecko a Taliansko. Po päť Švajčiarsko, Česko, Rakúsko, Ukrajina a Poľsko. Štyri Slovinsko, Estónsko, Fínsko, USA, Lotyšsko, Bulharsko a Kanada. Slovensko, žiaľ, ostalo na 18. mieste, teda nastupovať bude s troma. Po tomto záverečnom delíriu nás napokon od Kanady delilo až 388 bodov, čo by jedna štafeta ani náhodou nevynahradila.
Stále však ostalo v platnosti to, že stačilo by počas sezóny všetko odjazdiť aspoň v trojici a nazbieralo by sa to. Po skúsenostiach s touto sezónou musí zväz buchnúť po stole a nastaviť systém tak, aby sa nič nevynechávalo a k štyrom miestam sme sa vrátili.
Mária Remeňová (© Petr Slavík)
Zuzana Remeňová v rýchlostných pretekoch
profil streľba v ľahu: streľba v stoji: výsledok:
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new 84. +3:42.2
1 2 3 4 5 1 2 3 4 5
bežecký čas: 83. +2:28.6 strelecký čas: 44. 1:01 (3)  body: 0
Mária Remeňová v rýchlostných pretekoch
terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc lezka new terc stojka terc stojka terc stojka terc lezka new terc stojka 93. +6:30.3

Zobraziť

Konečné poradie rebríčka národov žien (26/26)