Najväčším vrcholom tejto predolympijskej sezóny sú majstrovstvá sveta vo švajčiarskom Lenzerheide, ktoré sa začnú už v stredu 12. februára. V priebehu jedenástich dní bude na programe dvanásť pretekov, všetky vo vysielaní :Športu STVR. Šampionát vyvrcholí v nedeľu 23. februára. V slovenskej nominácii figuruje päť žien a štyria muži.
Vysoko položené stredisko v Lenzerheide (1393 m n. m.) patrí k najnovším v svetovom biatlone a nemá ešte dlhú tradíciu. Vôbec prvé IBU podujatie sa tu konalo v roku 2017. Hostili sa tu zatiaľ tri kolá druhej biatlonovej ligy - IBU pohára a Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov v roku 2020. V posledných dvoch sezónach sa tu boli dve podujatia, ktoré boli prípravou na tohtoročné premierové seniorské MS. Vo februári 2023 to boli Majstrovstvá Európy a o desať mesiacov neskôr zavítalo do Švajčiarska aj jedno kolo Svetového pohára, kde si Ema Kapustová pripísala svoje prvé body v kariére. V stíhačke sa po štyroch nulách posunula zo 41. na 28. miesto. Časť nášho tímu tu ale bude pretekať vôbec po prvýkrát.
Minulý rok zažilo Slovensko výsledkovo veľmi slabé MS v Novom Měste na Moravě. Najlepším individuálnym umiestnením bolo 53. miesto Júlie Machyniakovej vo vytrvalostných pretekoch. Tento rok máme určite oveľa vyššie ambície, hoci pre viacerých z našich na čele s líderkou tímu Paulínou Bátovskou Fialkovou nie sú tieto MS v predolympijskej sezóne kľúčové. Tá v Lenzerheide ešte nepretekala, hoci stredisko zo sústredení pozná.
Paulína sa túto sezónu vrátila do medzinárodného biatlonu a aj keď už má za sebou skvelé výsledky ako zlato a bronz z MS v letnom biatlone v Otepää alebo pamätné tretie miesto z predvianočného masáku zo zasneženého Annecy, podľa vlastných slôv si nechce vytvárať na seba veľký výsledkový tlak. Spolu s trénerom Martinom Bajčičákom nastavili prípravu smerom k budúcoročným Olympijským hrám v Taliansku, ktoré sú jej prioritou. V tejto zime však predvádzala vynikajúce bežecké výkony, ktoré ju predurčujú na boj o minimálne prvú desiatku. Otázkou je však streľba, ktorá ju trápila najmä v januári. V ľahu jej to uletelo doľava viackrát než by to bolo normálne. Na odstránení problémov pracovala so streleckým trénerom Jaroslavom Kamenským na záverečnom sústredení pred MS.
Fanúšikovia budú určite zvedaví aj na výkony Anastasije Kuzminovej, ktorá absolvuje po šiestich rokoch svoju prvú celú sezónu. Po veľmi dlhej pauze od vrcholového športu a pri pokročilom veku je na tom stále fyzicky veľmi dobre a dokáže konkurovať širšej svetovej špičke. Minulý rok sa s dvomi trestnými kolami tesne neprebojovala do stíhacích pretekov, no teraz bude mať s rovnakou bilanciou na oveľa vyššie priečky. Jej streľba je však otáznikom. Síce ju od nešťastného decembra zastabilizovala, ale v Anterselve jej robili problémy stojky vo vysokej nadmorskej výške, čo je faktor prítomný aj v Lenzerheide. Snáď sa dokáže lepšie aklimatizovať napríklad tým, že v Anterselve ostala aj na prípravu, aby to cvičila.
Po nevýrazných výsledkoch na ME v Martelli sa rozhodli slovenskí tréneri poslať do Švajčiarska päť namiesto štyroch pretekárok, pretože žiadna z mladých pretekárok príliš nepresvedčila. Pre sestry Máriu a Zuzanu Remeňovú to bude ich tretí seniorský šampionát, pre Emu Kapustovú to bude vôbec premiéra. Ťažko predpovedať, kto sa predstaví v ktorých individuálnych pretekoch. Aj na MS máme pre ženy kvótu troch pretekárok. Veríme, že sa všetkým trom podarí dostať sa do lepšej pohody a dokážu sa dostať aspoň do najlepšej šesťdesiatky. V klasickej ženskej určite budeme chcieť po výbornom siedmom mieste z Ruhpoldingu minimálne umiestnenie v Top 10. Zloženie štafety by malo zostať identické. Bývať v dejisku bude od úvodu MS iba Zuzana, ktorá mala lepšie IBU kvalifikačné body. Mária sa s trénerom Petrom Kazárom pripravuje v Gomse a pred single mixom sestru vymení.
Do nominácie na MS sa teda nedostali Júlia Machyniaková, ktorá sa túto sezónu trápi a navyše v posledných dňoch ochorela a Sára Pacerová, ktorá sa plne sa sústredí na juniorské MS v Östersunde, hoci nominačné kritéria na seniorské MS splnila - mala lepšie IBU kvalifikačné body ako niektoré staršie kolegyne z tímu.

V mužskom tíme je našim najskúsenejším pretekárom stále iba 25-ročný Tomáš Sklenárik, ktorý sa v januári zrejme dostal do životnej streleckej formy, no jeho bežecké výkony boli pomerne nevyrovnané. Oproti špičkovým krajinám na našich vidieť regeneračné problémy. Kým konkurenciu lekári dokážu držať na vysokej úrovni dlhšie, našim sa neustále mení forma a po väčšom vypätí fyzicky odchádzajú. Tomáš je toho výborným príkladom. Zároveň na ME v Martelli ochorel, čo nie je ideálne. Ak však udrží dobrú streľbu, môže na MS vo viacerých štartoch atakovať body. Získať ich je o niečo jednoduchšie ako v SP, keď štartuje šesť Nórov alebo Francúzov. Jeho doterajším maximom na MS je 66. miesto z vytrvalostných pretekoch v NMNM 2024. Sme presvedčení, že sa cez to dostane.
Druhý z dvojice, ktorá tvorí náš mužský A tím, Damián Cesnek, musel o svoje miesto bojovať s juniormi, ktorí zvyšujú konkurenciu v našej reprezentácii. Damián nakoniec preukázal výkonnosť, videli sme u neho v posledných týždňoch pozitívne náznaky, no jeho výsledky stále nie sú to, na čo naozaj má. Jeho najväčším problémom je streľba v stoji, kde si často odstrelí lepšie umiestnenie. Je možné, že štartovať bude iba v štafete, prípadne nastúpi na vytrvalostné preteky, no pre šprint sa ráta s juniormi po boku Sklenárika.
Slovenskú nomináciu dopĺňaju Artur Ischakov a Jakub Borguľa, ktorí na MEJ v nemeckom Altenbergu vybojovali tretie, resp. štvrté miesto. Pre oboch to bude premiéra na seniorských MS, no zároveň je toto ich posledná juniorská sezóna a preto pre nich prioritou zostávajú MSJ na prelome februára a marca. Zatiaľ nie je jasné, v ktorých disciplínach sa predstavia. Jeden z nich by mal štartovať už v úvodnom veľkom mixe spolu s Bátovskou Fialkovou, Kuzminovou a Sklenárikom. Do úvahy pripadá aj štart v single mixe. Túto disciplínu si na MEJ vyskúšal Jakub.
Pozitívom je fakt, že na rozdiel od SP môžeme v individuálnych pretekoch postaviť troch pretekárov. Sklenárik by mal štartovať aj v rýchlostných aj vo vytrvalostných pretekoch. Borguľa s Ischakovom zrejme nastúpia na šprint, no vytrvalák na 20 kilometrov pred hlavným vrcholom sezóny je pre nich otázny. Všetko je ešte otvorené a o nominácii rozhodnú tréneri pred danými pretekmi.

Šampionát opäť dostane veľký priestor vo vysielaní :Športu STVR
Už tento pondelok od 21:10 uvidíte v Športových ozvenách preview aj s vyjadreniami niektorých pretekárov. Od stredy sa zaháji maratón priamych prenosov. Prvých päť disciplín bude komentovať Marcel Merčiak, v druhom týždni ho vymení Ľuboš Hlavena. Všetky štyri víkendové dni sa môžete tešiť na štúdio s Oľgou Konečnou a Ivonou Fialkovou. Najbližšiu sobotu bude začínať už 30 minút pred štartom mužského šprintu, teda o 14:35, a v nedeľu pred oboma stíhacími pretekmi zasa 25 minút pred štartom prvého pretekára. V dejisku bude pracovať redaktor Ľubomír Ondráš s kameramanom Petrom Hudecom a klasicky so zákulisnými materiálmi nášho tímu bude vysielanie dopĺňať Igor Stančík. U nás na webe či sociálnych sieťach, ale i v TV štúdiu, uvidíte množstvo fotografií Soni Nikovej.
Na záver ešte doplníme novinku, ktorá bola definitívne potvrdená počas tohto týždňa a veríme, že si ju naši fanúšikovia zapíšu do svojich kalendárov. V spolupráci so Slovenským biatlonom STVR historicky prvý raz odvysiela aj kompletný program mládežníckych MS v Östersunde (26.2. - 5.3.). 17 disciplín si našlo priestor naživo na :Športe STVR, jediná (šprint kadetov) pôjde pre kolíziu s dôležitým hádzanárskym prenosom "iba" na webe. Vlani si pamätáme "medzikrok", keď boli juniorské disciplíny na :Športe a dorastenecké na webe.
Program MS 2025 v Lenzerheide |
MS 24/25: miešaná štafeta (2+2) | |||||
![]() |
Lenzerheide | streda, 12. feb 25, 14:30 | |||
![]() ![]() |
12. | 16 | ![]() | SLOVENSKO | 0+8 | 1:08:16.8 | +3:35 | 200 | |
BÁTOVSKÁ F. Paulína | 0+0 0+2 | 0+2 | 17:02.7 | +18.9 | ||||
KUZMINA Anastasija | 0+1 0+0 | 0+1 | 34:49.9 | +1:05.8 | ||||
SKLENÁRIK Tomáš | 0+1 0+1 | 0+2 | 51:12.9 | +2:26.8 | ||||
ISCHAKOV Artur | 0+1 0+2 | 0+3 | 1:08:16.8 | +3:35.3 |
MS 24/25: rýchlostné preteky žien na 7,5 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | piatok, 14. feb 25, 15:05 | |||
![]() ![]() |

22. miesto
(2) +1:12.6

33. miesto
(3) +1:50.3

78. miesto
(3) +3:50.9
MS 24/25: rýchlostné preteky mužov | |||||
![]() |
Lenzerheide | sobota, 15. feb 25, 15:05 | |||
![]() ![]() |

79. miesto
(3) +3:53.9

85. miesto
(2) +4:08.8

91. miesto
(4) +4:58.8
MS 24/25: stíhacie preteky žien na 10 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | nedeľa, 16. feb 25, 12:05 | |||
![]() ![]() |

29. miesto
(5) +3:16.3

32. miesto
(4) +3:35.7
MS 24/25: stíhacie preteky mužov na 12,5 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | nedeľa, 16. feb 25, 15:05 | |||
![]() ![]() |
MS 24/25: vytrvalostné preteky žien na 15 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | utorok, 18. feb 25, 15:05 | |||
![]() ![]() |

34. miesto
(1) +4:21.1

40. miesto
(4) +4:31.8

52. miesto
(5) +5:46.7
MS 24/25: vytrvalostné preteky mužov na 20 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | streda, 19. feb 25, 15:05 | |||
![]() ![]() |

77. miesto
(3) +9:04.3

81. miesto
(3) +10:14.4

85. miesto
(4) +10:55.8
MS 24/25: single miešaná štafeta (1+1) | |||||
![]() |
Lenzerheide | štvrtok, 20. feb 25, 16:05 | |||
![]() ![]() |
21. | 20 | ![]() | SLOVENSKO | 1+16 | 38:36.0 | +3:10 | 110 | |
REMEŇOVÁ Mária | 0+0 0+1 | 0+1 | 8:59.7 | +25.3 | ||||
BORGUĽA Jakub | 1+3 0+2 | 1+5 | 17:23.9 | +1:12.8 | ||||
REMEŇOVÁ Mária | 0+2 0+3 | 0+5 | 27:06.9 | +2:14.3 | ||||
BORGUĽA Jakub | 0+2 0+3 | 0+5 | 38:36.0 | +3:10.9 |
MS 24/25: štafeta žien na 4 x 6 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | sobota, 22. feb 25, 12:05 | |||
![]() ![]() |
6. | 14 | ![]() | SLOVENSKO | 0+10 | 1:09:42.4 | +2:15 | 290 | |
KAPUSTOVÁ Ema | 0+0 0+0 | 0+0 | 16:45.9 | +49.1 | ||||
BÁTOVSKÁ F. Paulína | 0+3 0+0 | 0+3 | 33:47.8 | +1:02.8 | ||||
KUZMINA Anastasija | 0+3 0+0 | 0+3 | 51:23.5 | +1:39.6 | ||||
REMEŇOVÁ Mária | 0+2 0+2 | 0+4 | 1:09:42.4 | +2:15.9 |
MS 24/25: štafeta mužov na 4 x 7,5 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | sobota, 22. feb 25, 15:05 | |||
![]() ![]() |
21. | 22 | ![]() | SLOVENSKO | + kolo | 110 | |||
BORGUĽA Jakub | 0+2 0+3 | 0+5 | 20:51.0 | +1:22.6 | ||||
ISCHAKOV Artur | 0+2 0+1 | 0+3 | 42:40.2 | +3:33.4 | ||||
SKLENÁRIK Tomáš | 1+3 0+2 | 1+5 | + kolo | |||||
CESNEK Damián | + kolo |
MS 24/25: masový štart žien na 12,5 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | nedeľa, 23. feb 25, 13:45 | |||
![]() ![]() |
MS 24/25: masový štart mužov na 15 km | |||||
![]() |
Lenzerheide | nedeľa, 23. feb 25, 16:05 | |||
![]() ![]() |