
Poslednými pretekmi prvého súťažného týždňa na MSJaK vo švédskom Östersunde boli rýchlostné preteky juniorov, ktoré sprevádzalo husté sneženie a celkovo náročné podmienky na premočenej a pomalej trati. Najlepšie to všetko zvládol Nór Haavard Tosterud, ktorý bol dnes prakticky nezdolateľný. K najrýchlejšiemu bežeckému výkonu pridal pomalšiu, ale bezchybnú streľbu. K našej veľkej radosti bral striebro Jakub Borguľa, ktorý taktiež s čistou streľbou zaostal za Nórom o 33,4 sekundy. Chybu na strelnici neurobil ani Petr Hák (+37,4 s), ktorý získal bronz pre Česko.

V šprinte sme chceli vidieť kvalitné výsledky našich pretekárov, no všetkých zaskočilo, že pred štartom začalo husto snežiť napriek tomu, že predpoved počasia jasne hovorila o daždi. To znamenalo, že naši nebudú mať dobré lyže na tieto podmienky, keďže ich už včera odovzdali. Nemali sme teda vysoké očakávania, ale dúfali, že naši poriadne zabojujú. Jakub Borguľa už nemusel byť pod takým veľkým tlakom, hoci si ho sám na seba vždy pripúšťa, lebo chce len tie najvyššie priečky.
Artur Ischakov tu predvádzal nevyspytateľnú streľbu, takže sme dúfali, že to dnes podrží a už mu to vyjde. Škoda, že mal až číslo 54. Ešte vyššie mali Martin Maťko so Šimonom Adamovom, takže tí mohli iba prekvapiť, alebo dúfať, že prestane snežiť.
Jakub Borguľa začínal preteky už tradične volnejšie v 31. bežáku (+25 s). Strelecká položka v ľahu za hustého sneženia bola z jeho strany fantastická. Vyčistil ju za 28 sekúnd a posunul sa na priebežné ôsme miesto. V prostrednom okruhu mierne zrýchlil, dostal 22 sekúnd straty v dvadsiatom bežeckom čase. Na stojku prišiel ako virtuálne desiaty. Streľbu opäť zvládol bezchybne a rýchlo, za 26 sekúnd. Po odjazdení všetkých pretekárov bol po záverečnej streľbe piaty, pričom na pretekárov na druhom a treťom mieste strácal jedenásť sekúnd. Podmienky v hustom snežení boli veľmi náročné, ale Jakub nechal v závere na trati všetko. Heroickým posledným kolom so stratou iba dvoch sekúnd na najrýchlejšieho Nóra si vybojoval striebornú medailu za druhé miesto (+33,4 s). Paráda Jakub! Porazil ho iba Tosterud z Nórska, ktorý bol dnes prakticky nezdolateľný.
Artur Ischakov začal takmer identicky ako Jakub, teda rozbehol to mierne pomalšie. Na ležke prišla jedna minela pri druhom výstrele, bol teda tesne za Top 30. V prostrednom okruhu mierne zrýchlil v 23. bežeckom čase a pred druhou streľbou už bol priebežne na 23. priečke. Strelecká príprava bola trochu dlhšia, no jednotlivé rany následovali za sebou vo veľmi rýchlom slede. Risk na stojke mu vyšiel a všetkých päť terčov v rýchlom slede popadalo. Posunul sa na virtuálnu dvanástu priečku, ale na vytúženú Top 10 strácal jedenásť sekúnd. Záverečné kolo mal však jednoznačne najsilnejšie. Tuho bojoval, no na desiatku to tesne nestačilo. Posunul sa aspoň o jednu pozíciu na finálne jedenáste miesto (+1:18).
Martin Maťko mal z našich dnes najpomalší úvod v 45. čase (+32 s). Ležku mal rozhádzanú, ale zvládol to s jednou chybou. Druhé kolo mal už lepšie v tridsiatom bežáku, no stále zostával priebežne iba okolo štyridsiateho miesta. V stojke sa túto sezónu pomerne trápi, no dnes strelecké čísla hodil za hlavu a strelil rýchlu nulu za 25 sekúnd. Posunul sa na 21. miesto, ktoré ešte zásluhou výborného posledného kola posunul na chvost prvej dvadsiatky, presne dvadsiatu priečku (+1:49).
Posledným na štarte zo Slovákov bol Šimon Adamov. Hoci šiel na trať už s vysokým číslom, bol z našich v úvodnom okruhu najrýchlejší a po čistej ležke sa posunul na skvelé pribežné desiate miesto. To bolo pre neho veľkým povzbudením po strelecky nevydarených posledných štartoch. Čakala ho však ešte problematická streľba v stoji. Na strelnicu prišiel ako štrnásty a útočil aj na Top 10, no nezvládol to podľa predstáv. Prvé dva výstrely mu uleteli, no zvyšné tri padli, takže bilancia 0+2 v týchto podmienkach bola pre neho ešte veľmi slušná. V poslednom kole sa už však bežecky trápil a z 25. pozície po streľbe sa mierne zosunul na finálne 28. miesto (+2:12).

Dnešné preteky dopadli pre našich približne tak ako by sme boli napríklad pred sezónou dúfali, no po viacerých zdravotných problémoch, streleckom trápení či pri pohľade na podmienky pred dnešnými pretekmi sme museli naše očakávania krotiť.
Jakub ochorel tesne pred seniorskými MS v Lenzerheide a jeho bežecká forma nebola ideálna. Ešte vo štvrtok mal 29. bežák vo vytrvalostných pretekoch. Dnes už bol na trati jedenásty najlepší a dovolíme si povedať, že to ešte nie je jeho topforma. Obrovské uznanie mu však patrí za heroický výkon v záverečnom kole, kde predbiehal jedného súpera za druhým, kým ostatným naskakovali straty v desiatkách sekúnd.
Jakub mal strelecky výborný vstup do zimy na jeho prvom SP v Kontiolahti, no následne v Hochfilzene či vo februári na MEJ v Altenbergu a MS v Lenzerheide mu to nešlo podľa predstáv. Je vidieť, že sa opäť dostal do streleckej pohody, v tej správnej chvíli. V individuálnych pretekoch tu zatiaľ minul iba jeden terč z tridsiatich. Zároveň to zvládla aj slušne rýchlo.
Strieborná medaila Jakuba Borguľu má cenu zlata. Síce je to už jeho piata medaila z mládežníckych MS (čo je v slovenských podmienkach nevídané), ide o prvú v juniorskej kategórii, ktorá má väčšiu hodnotu ako ktorákoľvek dorastenecká. Zároveň sa mu ju podarilo získať v disciplíne, ktorá kladie veľký dôraz na fyzickú pripravenosť pretekára, a v konkurencii, kde súťažili aj o rok starší pretekári. Za normálnych okolností by Jakub pretekal v juniorskej kategórii ešte aj o rok, no kvôli zmene pravidiel IBU sa práve jeho ročník (2004) nedočká sezóny, v ktorej bude najstarším v juniorskej kategórii.
Je veľmi dôležité, že tieto preteky neboli zo slovenského pohľadu iba o Jakubovi. Veľmi nás teší fakt, že sa dnes v najsilnejšej juniorskej konkurencii nestratili ani ďalší traja Slováci. Všetci štyria sa umiestnili v Top 30, traja v Top 20. Ide rozhodne o historicky najlepšie slovenské preteky na MSJaK. Prišli práve v kategórii juniorov, ktorá bola dlhé roky našou najslabšou, medaily či umiestnenia v Top 10 nosili domov juniorky, kadetky i kadeti. Je to veľká vzpruha pre náš mužský biatlon, ktorý bol v roku 2023 na dne po ukončení kariéry prakticky všetkých členov tímu s výnimkou nováčika v SP Tomáša Sklenárika.
Nechýbalo vôbec veľa a mohli sme mať v prvej desiatke aj Artura, ktorému ušla o 1,7 sekundy. Konečne sa začína výraznejšie prejavovať jeho bežecký potenciál, išiel prakticky identicky ako Jakub, až na posledné kolo, kde na lietajúceho vicemajstra sveta stratil šestnásť sekúnd. Pripomíname, že koncom novembra si pred druhými pretekmi sezóny zlomil ruku a bol niekoľko týždňov vyradený z plnohodnotného tréningového procesu. Riskantná stojka v náročných podmienkach mu vyšla parádne. Určite ešte nepovedal na šampionáte svoje posledné slovo, masák by mu mohol sedieť.
.jpg)
Martin aj Šimon sa vo väčšine z posledných štartov strelecky trápili a nešlo im to ideálne ani po bežeckej stránke. Dnes to naopak v neľakých podmienkach na strelnici vyšlo oveľa lepšie, čo ich povzbudilo aj k zlepšeným výkonom na trati, hoci ju už mali mokrú a rozbitú. Aj oni sa kvalifikovali do zajtrajšieho veľkého masáku, no budú musieť štartovať až v druhej skupine kvôli horším výsledkom z vytrvalostných pretekov.
Jakub sa stal vicemajstrom sveta v pretekoch, ktoré nemajú obdobu v histórii slovenského biatlonu. Nikdy sme nemali štyroch pretekárov v Top 30.
Cieľom našej Vízie 2030 pre olympijské hry, ktoré sa budú konať o päť rokov, je vybudovať silný tím, ktorý nestojí na úspechoch jediného pretekára. Možno práve dnešná štvorica Slovákov nás bude reprezentovať a prinášať nám podobnú radosť aj pod piatimi olympijskými kruhmi. Je však jasné, že ich ešte čaká veľmi dlhá cesta a veľa práce, pretože výsledky sa nedostavia samé. Budeme im však držať palce!
![]() |
# ostersund, #biathlonworld, #stvr