
Aj v Pokljuke výrazne úradovalo počasie a silné dažde veľmi zhoršili snehovú pokrývku. IBU musela v pondelok rozhodnúť o tom, že nebude reálne udržať štvorkilometrový okruh pre vytrvalostné preteky mužov, a keďže sa tu zhodou okolností nejazdí šprint, nepotrebujú ani 3,3 km. Rozhodli sa teda zmeniť program tak, že sa pobeží individuál na skrátenej trati s časovou prirážkou 45 sekúnd ako sme to videli v Kontiolahti a je bežné pre IBU Cup. Ženy na 12,5 km (5 x 2,5 km) a muži 15 km (5 x 3 km).
V štvrtok dopoludnia pokračovali v Pokljuke náročné poveternostné podmienky, súťažilo sa v sychravom počasí na rozmočenej trati. Kľúčom k úspechu bola tradične streľba, pri ktorej sa pretekárky museli popasovať aj s nepríjemným vetrom. Najlepšie to zvládla Francúzka Julia Simonová, ktorá v závere sezóny jazdí vo výbornej, najmä streleckej, forme. Potvrdila to tým, že trafila všetkých dvadsať terčov a hoci sa bežecky zmestila do prvej desiatky iba veľmi tesne, množstvo času navyše získala na strelnici aj najrýchlejším streleckým časom z celého štartového poľa. Minúta a tridsať sekúnd je fantastický čas na vytrvalostné preteky.
Najbližšie k prekonaniu Francúzky dnes mala Švédka Hanna Öbergová (+39 s), ktorá sa o túto šancu pripravila posledným a jej jediným chybným výstrelom. Po nevýrazných výsledkoch počas celej sezóny zaznamenala dnes druhé individuálne pódium v rade. Tretie miesto brala bezchybne strieľajúca líderka celkového poradia SP Franziska Preußová (+46 s), ktorá získala dôležité body na jej najväčšiu súperku v boji o veľký krištáľový glóbus, Lou Jeanmonnotovú, ktorá s dvomi minelami skončila siedma. Francúzka mohla mať aspoň radosť z toho, že si udržala líderskú pozíciu v hodnotení disciplíny a získala malý krištáľový glóbus.
Najväčším prekvapením dnešných pretekov bola štvrtá pozícia Anny-Karin Heijdenbergovej, ktorá si aj s jednou chybou na strelnici vylepšila svoje doterajšie maximum z pretekov SP o desať priečok. Za ňou sa umiestnili tri francúzske pretekárky, ktoré všetky mali identickú streleckú bilanciu s celkovou penalizáciou minúty a pol. Pred spomínanou Jeanmonnotovou to boli ešte piata Oceane Michelonová a šiesta Justine Braisazová-Bouchetová.

Vzhľadom na to, že sa tu vo vyššej nadmorskej výške nejazdí štafeta, ale je tu nevľúdna kombinácia (skrátené)vytrvalostné preteky - masový štart, Anastasia Kuzminová dostala od vedenia zväzu voľno preto, aby zvyšky síl vrhla na kombináciu šprint - stíhačka na záverečnom kole SP v Osle, kde jej dlhodobo sedí trať. Verila, že konečne zlomí akúsi bariéru Top 30 a pokúsi sa dostať až do masového štartu.
Na štarte sme teda mali mať trojičku, ktorá mala v tejto zime najlepšie strelecké parametre - Emu Kapustovú (87 %), Paulínu Bátovskú Fialkovú (79 %) a Máriu Remeňovú (77 %). Streľba je, samozrejme, kľúčovým faktorom v týchto pretekoch. Ema s Máriou mali za cieľ prekvapiť a skúsiť sa tlačiť do prvej polovice výsledkovej listiny, ideálne uchmatnúť nejaký bodík. Zdalo sa, že to bude možné jedine pri bilancii aspoň 19/20. Mária mala najhoršiu trať, keďže jej kvalifikačné body sú slabé. Mimochodom, jej posledný individuálny štart na vrcholnej scéne sa datuje ešte na 23. január a šprint v Anterselve. Odvtedy šla iba štyri štafety.
Paulínu by uspokojil iba taký výsledok, ktorý by ju dostal do masového štartu, a to bol problém. Tipovali sme totiž, že na to bude musieť skončiť cca. do 18. miesta a videli sme v Ruhpoldingu aj Lenzerheide, že ako vás chyby v tejto disciplíne odsúvajú dozadu. Čisto podľa papierových predpokladov bolo zrejmé, že 17/20 jej na to určite stačiť nebude a ešte aj pri 18/20 to bolo otázne. Potrebovala teda minimálne vyrovnať svoj najlepší strelecký výkon sezóny zo stíhačky v Le Grand Bornand (18/20).
Z nášho tímu napokon ráno pred pretekmi prišla informácia, že zdravotné problémy Emy Kapustovej sa nepodarilo vyriešiť a napriek veľkej snahe nebude môcť štartovať. S tímom cestovala do Slovinska a skúsila aj trénovať, ale zdravie je prvoradé. S najväčšou pravdepodobnosťou ju už v tejto zime súťažiť neuvidíme.
Paulína dobre vedela, že to dnes bude mimoriadne náročné v boji o masový štart. Trať sa výrazne zhoršovala a tie najlepšie štartovali ďaleko pred ňou. V prvom kole začala výborne, keď bola v prvej polovici kola bežecky v Top 10, ale potom sa v jednom úseku niečo stalo a stratila určite vyše desať sekúnd. Neskôr sme sa dozvedeli, že spadla a stratila zásobník, ktorý jej musel potom na strelnici podať IBU rozhodca, ktorým tu zhodou okolností je Michal Baka. V prvom kole preto zaostala o 28 sekúnd. Keď k tomu pridala minelu pri druhom výstrele na 7. hodinu, jej manko už bolo 1:13 a nebolo to dobré. No v druhom kole už nemala problémy a zabehla desiaty čas (+13s). No, bohužiaľ, opäť jedna rana nepadla, takže ostávala na bodoch, ale ďaleko mimo Top 15, kde to potrebovala držať pre masák.
V treťom kole sa krásne posúvala dopredu zásluhou opäť parádneho desiateho bežeckého času, no už nutne potrebovala nulu. Prišla. Bola to veľmi pomalá položka až za 40 sekúnd, ale postrážila si rany a vďaka tomu už nebola výrazne ďaleko od Top 20. Bolo jasné, že bežecky to vytiahne, veď mala dokonca vo štvrtom kole deviaty čas (+10s) no chcelo to ešte nulu aj na záver. Žiaľ, prišli až dve chyby a bolo vymaľované. Dvihol sa jej vietor. Za normálnych okolností by bol aj problém bodovať, ale pre jej silný beh a zlú trať to na pár bodov vyzeralo. V závere zaostala mierne viac, 19 sekúnd (14. čas), a obsadila 29. pozíciu (+4:10). Vypočítali sme, že by sa napokon o dve sekundy kvalifikovala do masového štartu keby zostrelila o terčík viac, teda 17/20. Žiaľ, 16/20 nestačilo.
Mária Remeňová šla možno na najhoršej trati v rámci Svetového pohára v živote. Mala aj posledné štartové číslo 104, takže by bol zázrak, ak by bežecky dokázala atakovať aspoň Top 70. Začala ale nádejne v 71. behu (+44s). Žiaľ, minula jednu ranu na úvodnej ležke, takže to nebolo ideálne. Aj v druhom kole "žila" v 70. čase. Zdolávala teda na trati 25 súperiek, čo bolo s jej štartovým číslom obdivuhodné.
No aj na druhej položke raz minula a bola na 67. mieste. V treťom kole hlásila tímu, že jej je zle a jej výkon sa prepadol na 86. čas (+1:13). Na strelnici opäť minula raz, takže bola na 70. pozícii. Bojovala ďalej, bežecky už dostávala veľkú latu a po troch položkách to bolo 1+1+1. Keď vyčistila záverečnú stojku, dodalo jej to sily a ešte mala slušné posledné kolo. Bola z toho napokon 67. pozícia (+6:49).

Slovenským farbám preteky nevyšli. Paulína má najvyššie ambície a v disciplíne, ktorú má najmenej rada, opäť bojovala na trati výborne. Ak by nespadla, mala by určite 11. najrýchlejší čas, a to šla už s dnes vysokým číslom 40. Štyri chyby opäť neboli hrozné, ale tá jedna skrátka chýbala. Jednak na to, aby mohla súťažiť aj v sobotu a druhak preto, aby sa dostala do Top 30 celkového poradia. Uvidíme ako organizátori zvládnu nasledujúce dni, ale je možné, že v nedeľu sa už jazdiť nebude. Ak by štartovala v Slovinsku len raz, bolo by to sklamanie.
Mária začala sľubne a až by udržala bežecký výkon, určite by sa zmestila do Top 60. Aj ona sa ale necítila dobre a aspoň to dobrým streleckým záverom vykopla zo slabých pozícií. 67. nie je zlé, ale určite sem neprišla zbierať takéto miesta.
Hoci to už pre nás vyzeralo jasne na 14. pozíciu v rebríčku národov, dnes sme postavili iba dve pretekárky a výrazne tak stratili body. Ešte sme sa udržali pred Bulharskom aj Kanadou, ale ak sa v nedeľu budú jazdiť miešané štafety, nemáme tri pretekárky, takže jednu nepostavíme. Tým pádom padneme za tieto dve krajiny a budeme dúfať, že naplno zaberieme v Osle v záverečnej disciplíne - šprinte aj s Kuzminovou.
![]() |