Velikáni súčasnosti sa dočkali svojich zlatých medailí. Po stíhačke a triumfe Martina Fourcada získal najcennejší kov aj Johannes Thingnes Bö, ktorý síce dvakrát minul, no predviedol bezkonkurenčný bežecký výkon. Fourcade zlyhal pri posledných dvoch výstreloch. Slováci nás nepotešili.
Zimné olympijské hry 2018: vytrvalostné preteky mužov na 20 km |
|||||
Pjongčang | štvrtok, 15. februára 2018, 12:20 | -2,8 ºC | |||
víťaz: Johannes Thingnes Bö (1+0+0+1) 48:03.8 |
4 km/h |
Štvrtok nepatril len ženám, ale aj mužom. Tých taktiež čakal individuál na 20 km, v ktorom chcel konečne zabojovať o najcennejšie kovy aj fenomenálny Johannes Thingnes Bö, ktorému prvé dva štarty v Južnej Kórei absolútne nevyšli. Nielen Nór, ale aj všetci favoriti na víťazstvo sa nachádzali v prvej polovičke štartovej listiny, očividne to chceli mať čo najskôr za sebou, pretože teplota v Pjongčangu opäť klesla pod bod mrazu.
Vôbec prvým biatlonistom, ktorý sa dnes vydal na trať, bol Frederik Lindström. Švéd patrí medzi tých pretekárov, ktorí dokážu strelecky zažiariť, a v prípade čistej streľby mohol dnes pomýšľať dokonca aj na medailu. Skúsenému Severanovi sa podarilo skoro nemožné, dnes mu na strelnici zostal visieť len jeden terčík. Lindström bol prenasledovaný Američanom Lowellom Baileyom. Tomu sa absolútne nepodarila strelecká časť, veď zaznamenal len jednu čistú položku. Celkovo si pripísal na konto štyri chyby.
Už na konci prvej desiatky štartoval JT Bö, ktorý tak načal súboj titánov. 24-ročný nórsky reprezentant sa v Pjongčangu strelecky trápi a ani po bežeckej stránke zatiaľ nepredvádzal ten dominantný výkon, na ktorý sme u neho túto sezónu zvyknutí. Dnes však JT Bö konečne ukázal svoju pravú tvár. Bohužiaľ, strelecky to stále nebolo ono, veď mu ušiel jeden výstrel už na prvej položke, no z chyby sa dokázal poučiť a ďalšie dve streľby absolvoval bez chyby. Na tej poslednej sa nevyvaroval ďalšieho nepresného výstrelu, no dve minúty, ktoré nabral na strelnici, dokázal zmazať na trati.
Stále mladý Nór bol prenasledovaný svojim o dosť skúsenejším reprezentačným kolegom. Emil Hegle Svendsen dnes príjemne bežecky prekvapil, no kde dokázal konkurentov potrápiť, bola strelecká časť. Svendsen dnes totiž minul len dva náboje, oba na druhej položke. Silní boli aj Nemci, ktorých zastupovali Erik Lesser a Arnd Peiffer. Prvý menovaný predviedol streleckú galašou, síce ani on sa nevyvaroval jedného nepresného výstrelu. Tri minely urobil Peiffer, ktorému nevyšla predovšetkým tretia položka. Totiž na nej urobil všetky svoje chyby.
Vôbec najrýchlejší bežecký čas v prvom okruhu zaznamenal Martin Fourcade. Francúz chcel všetkým ukázať, kto je vo svetovom biatlone vládcom, a zodpovedala tomu aj prvá položka, ktorú zvládol absolútne famózne. Fourcade neminul ani terč. Pred druhou streľbou, prvou v stoji, Martin spomalil. Očividne vedel, že má nahrané na najväčšieho súpera a nechcel si zbytočne rýchlym behom skomplikovať cestu za druhým zlatom z Pjongčangu. Sústredil sa predovšetkým na streľbu a urobil dobre, veď chyby sa vyvaroval aj na druhej a tretej položke. Potom však prišiel kolaps, na ktorý uňho nie sme vôbec zvyknutí. Fourcade minul až dva terče na poslednej položke a zatarasil si cestu na najvyšší stupienok.
Ešte za najväčšími favoritmi štartovala skupinka zaujímavých pretekárov. Tým prvým z nich bol Tarjei Bö, ktorý dlho naháňal čas vedúceho Fourcada, no aj jemu sa nevydarila posledná položka, kde urobil prvé dve chyby. Veľmi pekné preteky z pohľadu streľby majú za sebou aj Dominik Landertinger a Jakov Fak. Tí ako jediní dokázali dnes zostreliť všetkých dvadsať terčíkov a poriadne zamiešali kartami na stupni víťazov.
Prvé zlato z individuálnych pretekoch z olympijských hier vybojoval Johannes Thingnes Bö. 24-ročný Nór tak napodobnil výkon legendárneho Ole Einera Björndalena, ktorý ako jediný v histórii dokázal vyhrať individuál s dvomi chybami. JT Bö eliminoval konkurenciu predovšetkých famóznym behom, ktorý bol základným kameňom pri jeho víťazstve.
Ostatné dve miesta na pódiu patrili Rakúsku a Slovinsku. Postarali sa o to Dominik Landertinger, ktorý v súboji o striebro predviedol rýchlejší beh než jeho súper, ktorým bol Jakov Fak. Pre Dominika bola dnešná medaila druhá individuálna z olympiády. Tú prvú vyhral v Soči v šprinte. Rovnako druhý bronz z hier si odnáša aj Fak. Ten zase dokázal skončiť tretí vo Vancouveri rovnako v rýchlostných pretekoch.
Kazárovi sa útok na masový štart nevydaril, ostatní dopadli katastrofálne
Naši muži majú širší káder ako ženy a keďže do Kórei cestovali v pätici, tréner Gašperčík sa rozhodol dať dnes k tradičnej trojici Kazár - Otčenáš - Hasilla priestor Michalovi Šímovi. O tom, že bude v tejto disciplíne štartovať, vedel dlho, a tak sme boli zvedaví, ako sa pripravil.
V prvej skupine sme mali Martina Otčenáša. Nezačal ale zďaleka tak ako v predchádzajúcich štartoch. V prvom okruhu stratil až 39 sekúnd. Nevedeli sme, čo sa deje, no dôležitá bola streľba. Prvý terč ale minul. Musel upraviť mieridlá a potom už ostatné padli. Strávil tam veľmi veľa času pred prvým i druhým výstrelom, dnes to nebol ten Martin, ktorého poznáme v tejto sezóne. Strácal už 1:45. V druhom kole stále nezrýchľoval. Ako sa neskôr ukázalo, mal silné kŕče po celom tele. A prišla ďalšia zlá položka, prestál tam 39 sekúnd a minul dvakrát. Bolo po pretekoch, z toho sa už nedalo nič vyťažiť. V treťom kole dostal až minútu a štvrť na trati. Prišla aspoň čistá položka v ľahu. Aj vo štvrtom kole šiel veľmi pomaly a pridal ešte dve chyby na stojke. V cieli to bolo konečné 83. miesto a strata 9:12. Zdôvodnenie tohto výkonu si môžete prečítať vo vyjadrení.
Matej Kazár vedel, že ak chce zopakovať účasť v masovom štarte zo Soči, potrebuje skončiť najhoršie na 25-28. mieste. V tejto disciplíne si veril, práve v Soči, ale aj tento rok v Ruhpoldingu, sa mu v nich darilo. Chcel trafiť svojich povestných 19 terčov. Vzhľadom na slabší výkon Otčenáša ostal posledným želiezkom pre hromadný štart. Našťastie začal rýchlejšie ako Martin, takže bolo jasné, že nemáme zlé lyže. Prvú položku zvládol dobre, s nulou pokračoval ďalej. Druhé kolo mu veľmi nevyšlo. Stratil tam až trištvrte minúty. Prišla navyše aj chybička pri poslednom terči. Škoda-preškoda. Vedel, že si už ďalšiu chybu nemôže dovoliť. Ale prišla hneď v úvode druhej ležky. Hneď po nej cvakol a ostatné padli, no bolo po masovom štarte. Potom pred poslednou položkou stratil až minútu, takže to bola definitíva. Nepomohla ani záverečná čistá stojka a slušné posledné kolo s mankom iba 37 sekúnd. Obsadil 34. pozíciu. Bol to pekný výsledok, opäť výraznejšie nesklamal, ale šancu na masový štart prepásol. Dostal 3:48. Ak by to bolo tých 19 terčov 26. pozícia by mu na nedeľu stačila. Napokon mu chýbal jediný bod. Obrovská smola. Štartovú listinu masového štartu už vidíte v príslušnom článku.
Tomáš Hasilla v šprinte nedokázal ani v jednom kole zo seba dostať maximum, tak sa to dnes snažil od úvodných metrov zlepšiť. Z našich v prvých štyroch kilometroch stratil najmenej, iba dvadsať sekúnd. Všetko sa ale rozpadlo už po druhom výstrele. Zvyšné tri na prvej položke neboli presné a bolo po olympiáde v individuálnych disciplínach. V druhom kole bol ešte z našich najrýchlejší, nechcel sa s tým zmieriť, no aj na stojke prišla ďalšia chyba. Ostával na chvoste spolu s Otčenášom. Odtiaľ sa ani nepohol po druhej ležke, kde minul znova až trikrát. Bola to katastrofa a mal pred sebou ešte osem kilometrov. Čo už nemal bola pochopiteľne výsledková motivácia a na trati už bohato nakupoval. Na záver minul ešte dva terče a do cieľa napokon dorazil s mankom takmer jedenástich minút. Bolo to posledné 87. miesto so stratou takmer 11 minút.
Michal Šíma mal výhodu, že nebežal v predchádzajúcom týždni, takže mal dostatok síl. Prvé kolo tomu nasvedčovalo iba v úvode, potom už strácal výraznejšie. Na úvod minul štvrtý terč. Potom nakúpil 55 sekúnd a prišla chyba pri siedmom výstrele. Strata už bola 3:31 a nevyzeralo to nijako zázračne. Že na to Michal fyzicky nemá jasne ukázalo tretie kolo so stratou 66 sekúnd a pridal aj ďalšie dve chyby. Začal teda padať na chvost výsledkovej listiny ku dvom kolegom. Tam ostal po ďalších dvoch minelách. V cieli napokon mal takmer desaťminútové manko a bola to 85. pozícia.
Naši chlapi ukončili svoje individuálne pôsobenie na OH. Matej Kazár ešte môže dúfať v to, že niektorý z elitných chlapov ochorie a prekĺzne do pretekov s hromadným štartom, no ak to máme uzavrieť, ako jediný z našich nesklamal a za 22., 31. a 33. miesto si zaslúži pochvalu. Žiaľ, zvyšná trojica dnes vyhorela. Martin Otčenáš mal počas pretekov silné kŕče. Ak sa mu z toho podarí dostať a bude zdravý, podľa nás dostane priestor v miešanej štafete. Tomášovi Hasillovi táto sezóna absolútne nevychádza a tu to len potvrdil. Na trati už bol na tom trochu lepšie ako v nedeľu. Michal Šíma potvrdil, že fyzicky za ostatnými zaostáva a nevyšla mu ani streľba. Snáď ho aspoň tento jeden štart pod piatimi kruhmi motivuje do ďalšej práce.
Naše družstvo uzavrie olympijský program budúci piatok v štafete. Chlapi teda majú týždeň na dotrénovanie. Ak budú všetci v poriadku, predpokladáme, že nastúpia v kvartete bez Šímu. Ďalšie štarty Martina Otčenáša sú zatiaľ otázne, piatok strávil v nemocnici na rôznych vyšetreniach.
Vyjadrenie Mateja Kazára pre RTVS (34. miesto) |
"Snažil som sa zastrieľať čo najlepšie, bol som aj trochu dlhšie na strelnici. 0+1+1+0 je pekný výkon, ale chcelo to ešte jednu chybu ubrať. Škoda. Boli to vypäté preteky, na ležkách som cvakal a poriadne kontroloval, či to stačí, lebo vietor sa menil.
Bežecky to bolo u mňa v tejto sezóne také lepšie aj keď v týchto dlhých pretekoch strácam viac ako by bolo dobré. V šprinte som sa cítil najlepšie. Tam som mal odstrieľať čisto. No nevadí, pokúsim sa v štafetách podať čo najlepší výkon a pomôcť tímu."
|
Vyjadrenie Martina Otčenáša pre Biatlon-Info.sk (84. miesto) |
"Hneď v prvom kole som začal cítiť hrozné kŕče v nohách. Snažil som sa nejako rozjazdiť, ale bolo to len horšie a horšie. Neskôr začali pribúdať aj kŕče v brušnom svalstve a medzi lopatkami. Tŕpli mi ruky. Telo ma vôbec neposlúchalo, mal som problém v zjazdoch, nohy ma ledva držali. Keby to nebola olympiáda, do cieľa by som určite neprišiel, ale nechcel som to za žiadnu cenu vzdať.
Pravdupovediac si vôbec nepamätám streľbu. V cieli som spadol a asi tam ležal dlho, lebo prišli ku mne rozhodcovia a pomáhali mi vyzuť lyže. Mal som potom závraty a problém dostať sa aj na izbu. Keby nebolo nášho fyzioterapeuta Denisa Freudenfelda, neviem čo by som robil. Ďakujem mu za záchranu!"
|
Vyjadrenie Michala Šímu pre RTVS (85. miesto) |
"Nie som spokojný s premiérou na olympiáde. Nešlo sa mi dobre na trati. Neviem čím to bolo, či som trochu rýchlejšie začal, no šlo sa mi ťažko. Nevyšlo to ani na strelnici a výsledok je zlý. Škoda, lebo podmienky neboli dnes až také zlé. Trápim sa na strelnici celý rok, musíme niečo zmeniť, aby to bolo lepšie." |
Vyjadrenie Tomáša Hasillu pre Biatlon-Info.sk (86. miesto) |
"Dnes to zasa nebolo dobré. Smola na prvej ležke. Dve rany bez problémov, no potom sa dvihol vietor a ostatné rany šli mimo. Tri trestné minúty boli strašne veľa, preteky skončili. Ešte som si snažil vsugerovať, že idem ďalej a trochu to zvrátim. Na stojke skoro fajn, ale jeden kaliber nepadol. Pred druhou ležkou som upravil mieridlá, ale aj tak prišli ďalšie tri chyby. To ma už úplne zlomilo a potom už pretekára hlava brzdí na trati. Každopádne bežecky som sa cítil o dosť lepšie ako naposledy, ale to je úplne nepodstatné, keď vo vytrvalostných pretekoch miniete deväť terčov. Len sa potvrdilo, že v tejto sezóne zvádzam na strelnici veľký boj a je to bieda. Jednoznačne musím odstrániť tieto strelecké zlyhania."
|
Výsledky | ||||||||
1. | 9 | BÖ Johannes Thingnes | 1+0+0+1 | 2 | 48:03.8 | 0.0 | ||
2. | 57 | FAK Jakov | 0+0+0+0 | 0 | 48:09.3 | +5.5 | ||
3. | 38 | LANDERTINGER Dominik | 0+0+0+0 | 0 | 48:18.0 | +14.2 | ||
4. | 51 | SAMUELSSON Sebastian | 0+0+1+0 | 1 | 48:32.9 | +29.1 | ||
5. | 23 | FOURCADE Martin | 0+0+0+2 | 2 | 48:46.2 | +42.4 | ||
6. | 28 | WEGER Benjamin | 1+0+0+0 | 1 | 48:52.4 | +48.6 | ||
7. | 65 | KRČMÁŘ Michal | 0+1+0+0 | 1 | 49:19.3 | +1:15.5 | ||
8. | 1 | LINDSTRÖM Fredrik | 0+0+0+1 | 1 | 49:25.9 | +1:22.1 | ||
9. | 16 | LESSER Erik | 0+1+0+0 | 1 | 49:31.1 | +1:27.3 | ||
10. | 11 | SVENDSEN Emil Hegle | 0+2+0+0 | 2 | 49:40.5 | +1:36.7 |
34. | 53 | KAZÁR Matej | 0+1+1+0 | 2 | 51:52.4 | +3:48.6 | |
84. | 12 | OTČENÁŠ Martin | 1+2+0+2 | 5 | 57:16.0 | +9:12.2 | |
85. | 75 | ŠÍMA Michal | 1+1+2+2 | 6 | 57:52.3 | +9:48.5 | |
86. | 69 | HASILLA Tomáš | 3+1+3+2 | 9 | 58:55.2 | +10:51.4 |
Ďalší program Zimných olympijských hier v Pjongčangu |