Mužské rýchlostné preteky druhej najvyššej biatlonovej ligy si v piatok popoludní podmanil mladý Francúz Gaetan Paturel, pre ktorého išlo o premiérové víťazstvo v kariére. Na strelnici urobil jednu chybu v polohe v stoji, no na trati stratil na najrýchlejšieho iba necelé sekundy. Druhú priečku (+6 s) obsadil bezchybne strieľajúci nemecký pretekár Franz Schaser. Na pódiu ich doplnil domáci pretekár Martin Nevland, ktorý mal tiež čistý strelecký štít, no zaostal už 26 sekúnd za víťazom. Najlepší pretekári pod pódiom museli absolovať po jednom trestnom okruhu. Boli to štvrtý Damien Levet z Francúzska, piaty Talian Christoph Pircher a šiesty Roman Rees z Nemecka.
V našom mužskom tíme bola situácia veľmi zamotaná, pretože aj keď o pozícii Artura Ischakova pre Svetový pohár nikto nepochyboval, za ním to bolo absolútne nevyspytateľné a do Kontiolahti sa mohol dostať ešte ktorýkoľvek z trojice Sklenárik - Cesnek - Badáň. Rovnako nikto z nich nechcel mať nebodaj po sezóne už dnes.
Matej Badáň bol odhodlaný bojovať o svoje zotrvanie v sezóne a keď v úvodnom kole zaostal len o 31 sekúnd, bolo to úplne v poriadku. Ležka mu padala v parádnom rytme, a tak sa dostal veľmi vysoko. Keď v druhom kole predviedol 32. bežák (+30s), spozorneli sme, lebo takéto niečo sme v jeho podaní ešte nevideli. Napriek tomuto obrovskému výdaju síl mu popadala možno životná stojka. Po nej a odbehnutých 6600 metroch ho klasifikovali na neuveriteľnom desiatom mieste s odstupom 36,6 sekundy. Takúto nízku stratu na vedúceho pretekára nemal po dvoch streľbách slovenský muž už dlhé roky. Dokonca aj po odbehnutí 8,5 km bol ešte dvanásty, no v posledných 1500 metroch mu totálne došli sily. Prepálil predchádzajúce kolá a napokon spadol až na 28. miesto (+1:28). Aj to je vynikajúci výsledok za 13 bodov, ale keď sa pozrieme na to 12. miesto po 8,5 km...
Artur Ischakov mal v tejto disciplíne na ME 50. bežák, takže sme dúfali, že to posunie aspoň k Top 40 a strelecky sa udrží vysoko. V prvom kole to potvrdil 43. časom +30s, ale minul jednu ranu. Veľa pretekárov bolo presných, takže spadol spadol až na 57. priečku. Fotobunkou pred stojkou už ale prešiel na priebežnom 42. mieste, pretože v druhom kole mal 28. bežák (+29s), čo pôsobilo veľmi nádejne. Ešte viac, keď mu v perefektnom dvojsekundovom rytme popadala stojka spolu za 25 sekúnd a vypálil to na 25. priečku. Žiaľ, v závere neudržal silné nohy a tým ani pozíciu. Spadol napokon na 34. miesto (+1:37), lebo v poslednom kole "nakúpil" až 48 sekúnd.
Damián Cesnek v prvých kolách parádne bojuje a veľmi sa nám páčil aj dnes. S odstupom 25 sekúnd na úrovni Václavíka, Francúza i dvoch Talianov mal 33. čas a tešili sme sa na nulu, čo na ležkách vie, no dnes neprišla. Odstup ale nebol nebol veľký, dokonca bol aj s tou chybou priebežne na bodovanej hranici. Aj druhé kolo mal silné s odstupom len 39 sekúnd, takže stále sa dalo hrať o body. No stojka mu vôbec nevyšla, minul dve rany a prišiel až o stíhačku. Síce nestrácal veľa, ale vieme, že v posledných kolách býva najslabší. Bolo z toho napokon 70. miesto (+3:01). Bohužiaľ, v Sjusjoene skončil a či nie aj v celej sezóne sa ešte uvidí.
Tomáš Sklenárik šiel až v závere poľa a keďže vedel, že bežecky na tom nie je dobre, potreboval silnú streľbu, aby súťažil aj zajtra. V prvom kole to ešte bolo v poriadku, polminútová strata ako kolegovia, no v ľahu urobil dve chyba a to ho veľmi poznačilo. Druhé kolo mal slabé, výrazne horšie ako u kolegov. Skoncentroval sa na stojku, aby tam ešte skúsil prekvapiť a zabojovať o stíhačku, no musel to vynulovať. Žiaľ, štvrtý terč sa nesklopil a už bol mimo. Klasifikovali ho s mankom 3:02 na 72. pozícii.
Matej dnes zabehol svoje životné preteky. Pravdou je, že vlani vystrelil prvý raz na body a až na 26. miesto, ale v Otepää 6. marca 2025 to bola veľká fujavica a mimoriadne ťažké podmienky, kde Nóri totálne ušli zvyšku poľa a vytvorili sa obrovské rozdiely. Veď jeho strata v cieli bola 3:38. Matejov výkon mal vtedy hodnotu 126 IBU kvalifikačných bodov. Dnes to boli úplne opačne regulérne podmienky pri stabilnom počasí aj rýchlej trati. Zapísali mu bodovú hodnotu 73,96. Je to bezosporu najlepší výkon jeho kariéry. Škoda len, že bol ešte kilometer a pol pred páskou dvanásty. To by bola priam senzácia. Po tom "vypunutí" v závere musí poriadne zregenerovať, aby zvládol aj zajtrajšie preteky.
Artur šiel vyrovnané preteky, bežecký čas zlepšil presne o desať miest oproti ME a dôležité je, že sa na jeho výkony dá pozerať. Dôležité je, že prestal vybuchovať na strelnici. Keď si pozriete poradie MSM strelca sezóny, tak vidíte, že prvý šesť je žien, siedmy Ján Kováč, ale s veľmi malou vzorkou pretekov, a tak nasleduje Artur, teda so 79,8 % náš najpresnejší muž. Zajtra bude mať dobrú pozíciu na ďalšie kvalitné preteky.
Bohužiaľ, Damián s Tomášom skončili plece pri pleci príliš vzadu. Tento rok je konkurencia v IBU pohári naozaj nabitá. Stále jazdí viac ako sto konkurencie schopných pretekárov nerátajúc exotiku, čo v minulých rokoch už vo februári nebývalo pravidlom. Vidíme, že tri chyby sú v šprinte veľa už aj na IBU pohár. Jeden z nich má určite po medzinárodnej sezóne a počkáme si na rozhodnutie kompetentných, či nie aj obaja.





































Svetová časť
Slovenská časť







































